چرا باید مسائل زیست محیطی را به فرزندان کودک و نوجوانمان آموزش دهیم ؟

معرفی تکنیک هایی برای تبدیل فرزندانمان به دوستداران آینده محیط زیست

تغییرات آب و هوا، گرم شدن کره زمین، تخریب محیط زیست و ... مسائل و بحران های بحث برانگیزی هستند که امروزه تیتر بسیاری از خبر هایی است که ما بزرگسالان(والدین، مربیان و معلمان مدارس) با آن رو روبه رو هستیم. در این زمینه اولین پرسش هایی که به ذهن ما می رسد، سوالاتی است نظیر: «اقداماتی که بایستی انجام شود؟ هزینه اقتصادی هر کدام از این اقدامات؟ شناسایی ریشه های مخرب کننده سیاره ما ؟» اما آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که فرزندان کودک و نوجوان ما که جانشین آینده این اکوسیستم شکننده هستند در رابطه با این مسائل و مشکلات چقدر آگاهی داشته و یا چه احساسی نسبت به آن دارند؟ در این مقاله سعی خواهیم کرد تا دلایل اهمیت و نحوه­ ی آموزش این مسائل به کودکان و نوجوانان را، برای شما همراهان عزیز شهروند فردا ارائه نماییم.  

چرا آموزش این مسائل مهم است؟

کودکان و نوجوانان همه روزه در معرض پیام های نگران کننده ای که از تلویزیون و سایر رسانه ها در مورد خطرات قریب الوقوع زیست محیطی که سیاره ما را تهدید می کند، قرار دارند. نداشتن درک روشن از این مسائل باعث می شود که فرزندانمان مشکلات زیست محیطی را به عنوان نیروهای مخربی که پیشگیری از وقوع این مسائل خارج از کنترل آنهاست، درک کرده، و به احساس ناامیدی و ناتوانی در آنها منجر شود.

نتایج برخی مطالعات انجام شده در این زمینه نشان می دهد که وقتی از کودکان و نوجوانان در رابطه با مسائلی مثل گرم شدن کره زمین سوال می شود، آنها به صورت قابل توجهی در مورد آنها احساس بی اطلاعی می کنند. این در حالی است که اگر دانش و اطلاعات خود در همین زمینه را از طریق تلویزیون و رسانه های عمومی کسب کرده باشند، به احتمال زیاد دچار درماندگی و خشم خواهند شد.

همه ما مسئولیم : لزوم همکاری و کار مشترک  

در گام اول بسیاری از والدین بایستی در قالب مثال هایی سعی کنند تا مباحثی مانند بازیافت، ذخیره و صرفه جویی در مصرف آب را به فرزندانشان آموزش دهند (متاسفانه هستند والدینی که خودشان هم هیچ توجهی به این گونه مسائل ندارند!). هرچند این تلاش ها در سطح فردی قابل ستایش هستند ولی این به تنهایی کافی نیست. مدارس نیز نقش داشته و بایستی ایفای مسئولیت کنند. امروزه تربیت کودکان و نوجوانان تنها بر دوش والدین نبوده و بسیاری از نهاد های آموزشی مانند مهد کودک ها و مدارس نیز در این زمینه نقش پررنگی بر عهده دارند.    

(البته سپردن آموزش برخی از مسائل تربیتی به نهاد های آموزشی چیزی از مسئولیت ما به عنوان والدین کم نمی کند!)

مربیان و معلمان مدارس می توانند سریعتر این مسائل را به دانش آموزان انتقال دهند. به عنوان مثال شما به عنوان یک معلم می توانید یک برنامه درسی زیست محیطی به زنگ علوم اضافه کنید. اما دانستن اهمیت و فواید آموزش مسائل زیست محیطی به بچه ها به تنهایی کافی نیست، سوال اصلی این است که این آموزش ها چگونه و با چه روشی انجام شود که نه تنها موجب بالاتر رفتن آگاهی و دانش آنها در مورد بحران های محیط زیستی شده، بلکه موجب تغییر رفتارشان نیز بشود. هفته آینده یک روش فعال و تکنیک کاربردی به نام تکنیک آموزشی 5E که نتایج مثبت آن در تحقیقات مختلف به اثبات رسیده و جهت آموزش مسائل عمیق به کودکان و نوجوانان بکار می رود را به شما همراهان عزیز معرفی خواهیم کرد.

 

منبع : psychology today

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.