7 چیزی که پدران جدید نیاز دارند درباره همسرشان بعد از تولد فرزندشان بدانند

پس از 9 ماه انتظار و تحمل سختی های فراوان توسط مادر، نوزادی به دنیا می آید که به مهم ترین شخص زندگیش تبدیل می شود. با به دنیا آمدن یک نوزاد، زندگی مادر دچار تغییراتی می شود که شناخت این تغییرات و برخورد صحیح با آن ها از وظایف مهم پدر خانواده است. به همین منظور، در این مقاله 7 نکته اساسی ای که پدران باید در رابطه با تغییرات همسرشان(پس از تولد نوزاد خود) مورد توجه قرار دهند، بیان شده است.

تولد یک نوزاد همه چیز را تغییر می دهد. با به دنیا آمدن یک نوزاد تغییرات زیادی به وجود می آید که بسیاری از این تغییرات در کتاب ها گفته شده است. مانند: تغییر اولویت ها و تنظیم نیازهای شخص سوم تازه متولد شده در خانه. دوستانی که خودشان فرزند دارند و والدگری را تجربه کرده اند به شما درباره بی خوابی های شبانه، تعویض پوشک، اسباب بازی هایی که در هر گوشه از خانه وجود دارد،هشدار می دهند. اما به جرات می توان گفت که مهم نیست که چقدر در این باره کتاب خوانده باشید و یا دوستانتان چقدر با شما در این باره صحبت کرده باشند، زیرا شما نمی توانید هیچ چیز را پیش بینی کنید. به همین دلیل شما باید از تغییراتی که خود به خود در زندگی شما ایجاد می شود، یاد بگیرید و زندگیتان را تنظیم کنید.

شاید برخی از مردان از تولد فرزندشان دلهره داشته باشند. آن ها ممکن است نگران این مساله باشد که آیا می توانند از پس تغییراتی که فرزندشان بعد از تولد به همراه خود می آورد بر آیند یا خیر؟ برخی از این تغییرات معمولی و قابل پیش بینی است مانند: بی خوابی ها یا کمبود خواب در چند ماه اول تولد. اما برخی تغییرات، مانند تغییرات همسر یا مادر کمتر قابل پیش بینی است.

مردان به عنوان، شوهر یا پدر، لزوماً نگران تغییرات زیادی که وجود دارد، نمی شوند. مردان مسائل و مشکلات کمتری در این زمینه دارند، زیرا این بدن آن ها نیست که در طول حاملگی متوجه تغییرات چشمگیری شود و یا این که آن ها انواع و اقسام تغییرات عاطفی و جسمانی را بعد از زایمان تحمل نمی کنند.  اما آن ها بخشی از این مشکلات را به دوش می کشند و زن و شوهر به همراه هم تغییرات چشمگیر زیادی را بعد از تولد فرزندشان تحمل می کنند.

در ادامه 7 نکته ای که مردان باید درباره تغییرات همسرانشان بعد از تولد نوزاد بدانند، آمده است:

1. همسرتان نسبت به خودش منتقد خواهد شد:

مادر(همسرتان) خودش را در آیینه بیشتر مشاهده خواهد کرد و تغییرات جسمانی اش را خواهد دید. این تغییرات ظریف نیستند و حتی از دید او بزرگنمایی نیز خواهد شد. نیاز است شما در کنارش باشید و به او اطمینان دهید که او هنوز زیباترین زن دنیاست. او حتی ممکن است به خودش بگوید که بدنش آن چیزی نیست که قبلاً بوده، اما در واقع شما باید نشان دهید که عقیده ای متفاوت از او دارید.

2. همسرتان انتظار بیشتری از شما دارد:

شما مانند یک بازیکن تعویضی نیستید. شما شروع کننده و تمام کننده هستید. به عبارت دیگر شما باید به طور تمام وقت در کنار همسر و فرزندتان حضور داشته باشید. همسرتان انتظار دارد شما میزان فعالیت هایتان را افزایش دهید. نوزادان ممکن است کوچک باشند اما لوازم جانبی و فضای زیادی نیاز دارند. وقتی نوزاد به خانه می اید، باید پوشکش تعویض شود، باید شیشه شیرش استریل شود، باید حجم زیادی از لباس های کثیف شسته شود، باید مواد غذایی خریداری شود و بایستی به طور مکرر به مغازه رفت و آمد کرد. برای این که اتاق کار خود را به اتاق بازی کودک تبدیل کنید، آماده شوید.

3. همسرتان فرض می کند، شما می دانید چه کاری باید انجام دهید:

همسرتان نه تنها از شما می خواهد که میزان فعالیت هایتان را افزایش دهید، بلکه انتظار دارد که شما بدانید چه کاری را باید انجام دهید. شما باید کارهایتان را انجام دهید، شما باید بدانید که هنگام نیمه شب، وقتی که او بعد از مدتی مراقبت از نوزاد خوابش برده، چه کاری را انجام دهید زیرا اکنون نوبت شماست که نوزاد را در تختش بگذارید، پوشکش را عوض کنید، شیشه شیرش را برای نوبت بعدی غذا خوردن آماده کنید. شما با تمرین کردن، به مرور زمان در انجام این وظایف و مسئولیت ها بهتر عمل خواهید کرد.

4. همسرتان به اطمینان خاطر بیشتری نیاز دارد:

مادران جوان، با وجود تغییرات جسمانی، نوسانات هورمونی و کمبود خواب، به اندازه کافی مشغولیت ذهنی و نگرانی دارند که دیگر نتوانند به شما فکر و رسیدگی کنند. لازم است که شما در کنار او باشید و به او بگویید که زیبا به نظر می رسد (حتی زمانی که احتمالاً او چند روز نخوابیده باشد). همسرتان کار شگفت انگیزی با نوزادتان انجام می دهد و شما به او عشق می ورزید. این زمان دشوار نیز چند ماه پس از تولد نوزاد می گذرد و همسرتان زمان بیشتری برای شما خواهد داشت. او از شما به خاطر صبر، اطمینان خاطر و مهربانیتان، قدردانی خواهد کرد.

5. همسرتان به شما بیشتر اعتماد خواهد کرد:

افزایش میزان فعالیت ها به معنی این است که شما قابل اعتمادتر شده اید و این چیز خوبی است. وقتی همسرتان به شما اعتماد می کند بدین معنی است که شما کارهای زیادی برای انجام دادن خواهید داشت. لذا زمانی برای خودخواهی وجود ندارد. والدگری، درباره شما نیست بلکه درباره فرزندتان است. پس اگر ظرف ها باید تمیز شوند، لباس ها باید شسته شوند و مواد غذایی باید خریداری شود، دست به کار شوید. همسرتان از شما قدردانی خواهد کرد و غر زدن بر سر شما برای انجام کارهای بیشتر را متوقف خواهد کرد.

6. همسرتان ممکن است افسردگی پس از زایمان داشته باشد:

این چیزی است که کسی درباره آن چیزی به شما نمی گوید، زیرا موضوعی دشوار است. این مساله می تواند بسیار جدی باشد و روی رابطه شما تاثیر بگذارد، به طوری که حتی تصورش را هم نمی کنید. اما این مساله در اکثر موارد، موقتی است. هنگامی که نوزادی در خانه دارید، مقابله با افسردگی می تواند بسیار ناامیدکننده و چالش برانگیز باشد. خانه در هم و بر هم است و لیستی از کارهایی که باید انجام شود، وجود دارد. مهم نیست که افسردگی پس از زایمان، موقتی است، چرا که ریکاوری و بهبود کامل از زمانی که شما انتظار دارید بیشتر طول می کشد. وظیفه شما برطرف کردن افسردگی همسرتان است. جملاتی مانند: «تو دوباره باید سر پا بشوی» یا «این باید شادترین دوران زندگی تو باشد» را به همسرتان نگویید. فقط به او بگویید عاشقش هستید و از او حمایت می کنید. نکات 1 تا 4 را بیشتر مورد توجه قرار دهید.

7. شما دیگر مهمترین فرد زندگی همسرتان نیستید:

همسر شما به عنوان یک مادر جوان، تنها یک هدف دارد و آن این است که مطمئن شود که فرزندش در امنیت و شاد است. موجود کوچکی که او به دنیا آورده است، مهمترین شخص در زندگی همسرتان است. شما ممکن است به فرزندتان حسادت بکنید که این باعث می شود شما احساس وحشتناکی نسبت به خودتان داشته باشید، زیرا شما چگونه می توانید چنین احساسی را نسبت به یک موجود کوچک و بی دفاع داشته باشید؟ فقط بدانید که این احساس طبیعی است و کارهایی وجود دارد که شما برای برطرف شدن این حس انجام دهید. شما می توانید این کار را با ایجاد یک رابطه پایدار و مستحکم با فرزندتان، مستقل از همسرتان شروع کنید. این روش واقعاً جواب خواهد داد. بعد از این که شما این کار را انجام دادید، دیگر حس حسادتی وجود نخواهد داشت، زیرا فرزندتان مرکز دنیای شما می شود.

در نهایت این که

هنگامی که شما بچه دار می شوید، ناگهان برنامه فرزندتان مهمتر از تماشای برنامه تلویزیونی مورد علاقه تان می شود. به عبارت دیگر برنامه فرزندتان به شما دیکته می شود. بسیاری از دوستانتان دیگر شما را به مهمانی ها دعوت نمی کنند چرا که آن ها بچه ندارند و لزومی نمی بینند که هنگام تماشای تلویزیون و بازی کردن بچه ای در اطرافشان باشد. خانه شما پر از ظرف ها و لباس های کثیف می شود و کارهای خانه زیاد می شود. بهترین کاری که می توانید انجام بدهید این است که مسئولیت کارها را با هم به عهده بگیرید. خود را برای تغییراتی که می دانید، خواهد آمد، آماده کنید و از تغییرات چیزهای فراوانی یاد بگیرید.

منبع: برگرفته از وب سایت babble

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.