پاسخ به سوالات والدین (7): انگشت مکیدن در کودکان

یکی از اولین حرکت هایی که در نوزادان مشاهده می کنیم فعل مکیدن است. هر چیزی که دسترس آن ها قرار بگیرد، آن را به طرف دهان خود برده و شروع به مکیدنش می کنند. در این پرسش و پاسخ به بررسی نگرانی مادری در رابطه با علاقه شدید نوزادش به مکیدن انگشتان دستش می پردازیم.

با سلام.

من نوزاد 3 ماهه ای دارم که حدوداً یک ماهی است که علاقه زیادی به مکیدن انگشت و دست هایش پیدا کرده به طوری که در اولین فرصت شروع به مکیدن شست خود می کند. به نظر شما این امر، طبیعی است؟ برای از بین رفتن این عادت کاری انجام بدهم یا خیر؟ آیا پستانک وسیله مناسبی برای جایگزینی هست یا خیر؟

پاسخ مشاورين و کارشناسان شهروند فردا:

با سلام خدمت شما والدین عزیز

واکنش های مردم، پزشکان و دندان پزشکان در مورد مکیدن انگشت متفاوت است. لذا وجود عقاید متفاوت در این باره، گاهی والدین را دچار سردرگمی می کند. کودکان به همان دلیلی که از سینه مادر، شیشه شیر، پستانک و سایر وسایل، برای  آرام کردن خود استفاده می کنند، ممکن است انگشت خود را نیز بدین منظور بمکند. به عبارت دیگر کودکان برای ارضای حس مکیدن خود به راه های مختلفی متوصل می شوند. از آن جایی که تنها چیزی که همیشه همراه کودک است، انگشتش است، وی برای آرام کردن خود از آن استفاده می کند. کودکی که انگشت خود را می مکد، برای آرام و ساکت شدن، کمتر به والدین خود وابسته است.

اگر کودکی سال ها انگشت خود را بمکد، غیر عادی نیست، این کار گاهی تا سنین 5 یا 6 سالگی نیز ادامه پیدا می کند. مکیدن انگشت طی سال های پیش دبستانی به تدریج کاهش می یابد و تا قبل از ورود به مدرسه، معمولاً تنها شب ها قبل از خوابیدن یا فقط زمانی که مضطرب است (هنگام تولد فرزند جدید یا نقل مکان به یک خانه جدید)، دیده می شود.

آیا مکیدن انگشت به دندان های کودک آسیب می زند؟

برخی والدین نگران این مساله هستند که انگشت مکیدن باعث آسیب رسیدن به دندان های کودکشان می شود. اما اکثر دندان پزشکان اعتقاد دارند که مکیدن انگشت تا سن 4 سالگی به دندان ها آسیب نمی رساند.

آیا مکیدن انگشت طبیعی ترین راه آرام کردن کودک است؟

برخی متخصصان اطفال موافق انگشت مکیدن کودکان هستند و حتی والدین را تشویق  می کنند که انگشت مکیدن را به کودکان یاد بدهند. این پزشکان معتقدند انگشت مکیدن طبیعی ترین و ساده ترین راه خود آرام کردن کودک است. اما برخی پرشکان دیگر معتقدند که کودکی که از سینه مادر یا شیشه، شیر می خورد، نیازهای مکیدنش تا حدود زیادی رفع شده است و میلی به مکیدن انگشت نخواهد داشت.

والدین به هنگام مکیدن کودکان چه کار باید بکنند؟

1. اگر در طی ماه های اول تولد فرزندتان متوجه چنین عادتی در وی شده اید، بهتر است به دفعات بیشتری به کودکتان شیر بدهید. چرا که این کار ممکن است نیازهای مکیدن را در او ارضا کند.

2. بهتر است انگشت مکیدن را به عنوان یک عادت طبیعی بپذیرید و به تدریج و به بهترین روش با آن برخورد کنید.

3. توصیه می شود انگشت فرزندتان را از دهانش بیرون نکشید و او را مجبور به ترک این عادت نکنید زیرا این روش برای کودک نتایج منفی در بر دارد و معمولاً با شکست رو به رو می شود، چرا که بر خلاف پستانک و ... نمی توان انگشت را از کودک گرفت. اگر والدین انگشت کودک را از دهانش بیرون بکشند، او گریه می کند و به محض آن که فرصتی پیدا کند، دوباره انگشت خود را می مکد.

4. اگر کودک شما در سنین بالاتر است، انگشت او را با محصولات بدمزه یا هر ماده بی ضرر و بدطعم دیگری که برای ترک انگشت مکیدن وجود دارد، آغشته نکنید، چرا که او درمانده می شود و ممکن است گریه کند، پرخاشگری بیش از حدی از خود نشان دهد یا لجباز شود.

در نهایت این که:

از آن جایی که انگشت مکیدن به کودکان احساس آرامش می دهد، والدین هر چه بیشتر کودکشان را برای ترک این عادت تحت فشار بگذارند، او به انگشتش وابسته تر و محتاج تر می شود. اگر کودک انگشتش را شدیدتر بمکد، نشانه نافرمانی، پشت کردن و یا لجبازی با والدین نیست. اگر کودکتان انگشت خود را می مکد بهترین کاری که می توانید انجام دهید، آن است که شرایط را بپذیرید و صبور باشید. سعی نکنید او را حداقل در طول سال های پیش دبستانی که که ممکن است نیازش در بالاترین حد باشد، منع کنید. وی در سن 5 تا 6 سالگی از این کار دست می کشد زیرا دوستانش این کار را ترک کرده اند و او نیز از انجام آن در مکان های عمومی خجالت می کشد. بی تردید با رسیدن به این سنین او و شما یک راه حل پیدا می کنید و شاید انگیزه هایی برای ترک این کار به وجود بیاید.

منبع: راهنمای کامل والدین 1. نوشته رابین گلداستین و جنت گالانت.

 

  پاسخ سوالات و دغدغه های تربیتی خود را از مشاورین و متخصصین شهروند فردا بخواهید:    

                                              

 
ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

ارسال شده توسط ندا در تاریخ ۱۳۹۴/۱۰/۱۱ - ۱۶:۰۳

با سلا و خسته نباشید.
از اینکه پاسخگوی سوالم بودید بسیار سپاسگزارم.مطالب بسیار مفیدی در سایتتون قرار دادید،خداقوت.

پاسخ مدیر: سپاس. خوشحالیم که مطالب مفید واقع شده و مورد توجه شما قرار گرفته اند.