تربیت جنسی کودکان، چرا و چه وقت؟

تربیت جنسی کودکان مساله مهمی است که والدین و مربیان باید با آگاهی و اطلاعات کافی به سراغ آن بروند. در این مقاله نکاتی کلیدی در رابطه با مسائلی که کودکان در هر برهه سنی باید در مورد آن اطلاعات داشته باشند، ارائه شده است.

تربیت جنسی مسئله مهمی است که والدین و مربیان می بایست در مورد آن اطلاعات کافی داشته باشند. عدم آگاهی و نداشتن اطلاعات کافی جهت تربیت صحیح جنسی فرزندانمان، می تواند آنان را در معرض آسیب های جدی قرار دهد. در ادامه نکاتی برای والدین درباره آموزش صحیح مسائل جنسی به کودکان و چرایی اهمیت این آموزش ها، ارائه شده است. اگر چه هر کودکی متفاوت از کودکان دیگر است، اما راهنمایی های ساده زیر آن چیزهایی است که کودکان باید درباره مسائل جنسی و تولید مثل در سنین مختلف بدانند.

نوزادی تا دو سالگی

کودکان تا دو سالگی باید بتوانند همه اعضای بدنشان را بشناسند و بتوانند نام ببرند. اکثر کودکان دو ساله تفاوت بین زن و مرد را می دانند و معمولاً می توانند زنان را از مردان تشخیص بدهند.

کودکان 2 تا 5 ساله

کودکان در این سنین باید به صورت خیلی ابتدایی درباره تولید مثل بدانند. به آن ها بگویید که یک زن و یک مرد با یکدیگر یک کودک را به وجود می آورند و کودک در رحم مادرش رشد می کند. کودکان باید بدانند که بدنشان مال خودشان است. به آن ها درباره حریم شخصی و خصوصی بدنشان آموزش دهید. آن ها باید بدانند که دیگران حق ندارند بدنشان (جاهای خصوصی بدنشان) را لمس کنند و تنها والدین و در برخی موارد پزشکان می توانند بدنشان را لمس کنند .

کودکان 5 تا 8 ساله

کودکان در این سنین باید درباره نقش تمایلات جنسی در روابط اطلاعات و فهم ابتدایی داشته باشند. باید به کودکان اصول اولیه درباره بلوغ را تا پایان این محدوده سنی آموزش داد. چرا که شماری از کودکان تا قبل از 10 سالگی برخی از علائم ظهور بلوغ را تجربه می کنند. فهم و درک کودکان از تولید مثل انسانی باید به مرور ادامه یابد.

کودکان 9 تا 12 ساله

کودکان علاوه بر تقویت همه موارد بالا که قبلاً یاد گرفته اند، باید درباره رابطه جنسی ایمن و حاملگی نیز اطلاعات کسب کنند. کودکان در این سنین باید بدانند که رابطه مثبت و خوب چیست و رابطه بد چیست.

کودکان باید یاد بگیرند که آیا ترسیم و به تصویر کشیدن رابطه جنسی و تمایلات جنسی در رسانه ها درست است یا غلط، واقعی است یا غیر واقعی، مثبت است یا منفی؟

نوجوانان

نوجوانان به طور کلی بسیار مرموز هستند. با این وجود اگر والدین با فرزندشان درباره رابطه جنسی صحبت کنند، شانس این که فرزندشان به هنگام مشکل یا خطر به آن ها نزدیک شود و از آن ها کمک بخواهد، بیشتر می شود.

در نهایت این که:

  • به خاطر داشته باشید، هدف آگاهی بخشی و تربیت صحیح جنسی کودکان (جهت جلوگیری از مورد سوء استفاده قرار گرفتن و آسیب دیدن) است، نه آموزش مستقیم مسائل جنسی به آن ها. 
  • هنگامی که با کودکتان درباره مسائل جنسی صحبت می کنید، مطمئن شوید که در سن مناسب این کار را انجام می دهید.
  • مسائل را به روشی به کودکتان توضیح دهید که او بتواند بفهمد و متناسب با سنش باشد.
  • فکر نکنید که همه مسائل را به یک باره باید به کودکتان توضیح دهید. کودکان کوچکتر به جای مسائل جنسی به حاملگی و نوزادان علاقه مندند.

منبع: برگرفته از وب سایت about kids health

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

ارسال شده توسط مهسا در تاریخ ۱۳۹۴/۱۰/۱۰ - ۱۱:۳۹

با سلام ، موضوع مطلب خیلی خوب و کاربردی است. ولی انتظار می رفت کمی با جزییات بیشتر و مفصل تر درمورد تربیت جنسی کودکان در هر سنی نوشته می شد. هم بعد از خواندن مطلب سوالات زیادی در ذهن مخاطب باقی می ماند. با تشکر از سایت بسیار خوبتان.

پاسخ مدیر: دوست عزیز سلام،
ممنون از ارسال نظرتون و البته بسیار خوشحالیم از این که ما رو دنبال می کنید. به نکته کاملا درستی اشاره کردید. تربیت جنسی یکی از سرفصل های موضوعی مهمی هستش که ما سعی داریم در شهروند فردا به اون بپردازیم. امیدواریم در ادامه بتونیم جنبه های بیشتر و بهتری از این موضوع رو پوشش بدیم.
موفق و سربلند باشید