پاسخ به سوالات والدین (8): چگونه از کودکم حمایت کنم؟

گاهی فرزندانمان در تعامل با همسالان و دوستانشان با مشکلاتی مواجه می شوند که پاسخ و راه حل آن را از ما (والدین) انتظار دارند. در این گونه مواقع مدیریت انتظار آن ها و آموزش بهترین روش برخورد با مساله کار دشواری است که والدین باید سعی کنند، به خوبی از عهده آن بر آیند. در این پرسش و پاسخ، به ارائه مشاوره و راهنمایی های لازم به مادری که در چنین موقعیتی قرار گرفته است، می پردازیم.

با سلام

ديروز دخترم که کلاس اولي است، گفت: دوستش برچسبی که دستش بود را از او مي گيرد که به آن نگاهی بیندازد، بعد از عمد پاره اش مي کند. با وجود اين که دخترم به او می گوید: اين کار را نکند. در اين مواقع نمي دانم برخورد من چه باید باشد و به فرزندم چه آموزشی بدهم؟ دخترم از من مي خواهد که به مادر دوستش، این رفتار را اطلاع دهم. از طرفی نمي دانم مطرح کردن این موضوع با مادر آن بچه کار درستی است يا خیر؟ چه طور باید از فرزندم حمایت کنم؟

پاسخ مشاورین و کارشناسان شهروند فردا:

با سلام خدمت شما مادر عزیز

وقتی کودک به سن رفتن به پیش دبستانی و مدرسه می رسد، با مسائل جدیدی دست به گریبان است که قبلاً وجود نداشته است. به عنوان مثال، شروع تعامل با دوستان و هم کلاسی هایی که از تعاملاتی که تا قبل از این در خانه داشته، متفاوت است. در این محیط جدید ممکن است کودک شما برای اولین بار طعم اصیل ناکام شدن را بچشد و حالا، فقط و فقط خود اوست که باید در این زمینه مشکلاتش را بدون حمایت مستقیم مادر و یا بزرگتر دیگری حل کند. به همین منظور و با توجه به چالش تربیتی که شما مادر گرامی با آن رو به رو گشتید، در ادامه نکات و راهکارهایی را که لازم است به فرزندتان بیاموزید تا برای این مرحله از زندگی اش آمادگی بهتری داشته باشد، ذکر شده است:  

1. آموزش هیجان ها (غم، شادی، خشم، ترس، خجالت، غرور، حسادت، شرم)

آموزش هیجان ها یکی از بنیادی ترین آموزش ها در زمینه تعاملات بین فردی است. منظور از آموزش هیجان ها در این سنین، یعنی کودک به درجه ای از آگاهی برسد که بتواند هیجان خودش را بشناسد و تا حدودی در دیگران این هیجان ها را تشخیص دهد. (حداقل تشخیص هیجان های غم، شادی، خشم).

چطور آموزش دهید: در تعاملات روزمره با فرزندتان باید حواستان به او باشد تا به موقع در شناسایی این هیجان ها به او کمک کنید. مثلاً وقتی دلش می خواهد بیشتر کارتون نگاه کند و شما اجازه نمی دهید، بهترین زمان برای آموزش عملی هیجان ناراحتی و عصبانیت به فرزندتان است. کنارش بشینید، دست هایش را بگیرید و با او صحبت کنید. (بگویید که من متوجه هستم الان تو ممکنه ناراحت باشی یا این که حتی عصبانی شده باشی. می تونی به مامان بگی الان چه حسی داری؟) و به همین شکل گفتگو کنید و سعی کنید در زمان وقوع حالات مختلف احساسی، اسم هیجان مرتبط با آن حالت را به فرزندتان آموزش دهید. در طی روز از او بخواهید از اتفاقات روزمره بگوید و هیجان هایش را نام ببرد. همچنین برای نام بردن و درک بهتر هیجان ها می توانید از تصاویر کمک بگیرد. (در همین زمینه اینفوگراف 4 راهی که می توانید به فرزندتان کمک کنید تا با احساساتش کنار بیاید را ببینید) زمانی که با هم فیلم یا کارتون تماشا می کنید و یا کتاب می خوانید نیز از او بخواهید که هیجان شخصیت های کارتون و داستان ها را حدس بزند و یا بگویید ( اگه تو جای فلان شخصیت بودی، چه حسی داشتی؟)

2. تمرین به اشتراک گذاشتن هیجان ها در تعاملات با استفاده از بازی ایفای نقش

یکی از تکنیک های خوب برای آموزش توانایی به اشتراک گذاشتن هیجان ها به فرزندتان، استفاده از بازی ایفای نقش است. یعنی شما مشابه اتفاقی را که ذکر کردید، در خانه تکرار کنید. (مثلاً شما دوستش هستید و دفترش یا برچسبش رو پاره کرده اید حالا از دخترتان بخواهید که هیجان هایش را نام ببرد و در مرحله بعدی از او بخواهید که به دوستش در مورد هیجان های منفی که الان برایش به وجود آمده صحبت کند. مثلاً با این کارت الان من ناراحتم و یا ...).

3. آموزش انتخاب گری و پیامدهای حاصل از انتخاب ها

هر انتخابی در زندگی ما پیامدهای مثبت یا منفی به همراه دارد. مسئولیت این پیامدها، چه از نوع مثبت و چه از نوع منفی، بر عهده ماست. این اصل یکی از اصول مهم تربیتی است که شما باید سعی کنید در مراودات روزانه با فرزندتان، متناسب با سطح درک و فهمش به او آموزش دهید، چرا که فراگیری این اصل تا بزرگسالی همراه او خواهد بود. این که فرزندتان برچسبش را در اختیار دوستش قرار داده، انتخابی است که می توانسته دو پیامد به همراه داشته باشد. پیامد منفی آن (پاره کردن برچسب) که اتفاق افتاده و یا می توانست منجر به بازی مشترک دوستانه و یا صمیمیت بیشتر (پیامد مثبت) گردد. تقویت و آموزش این نوع نگاه در فرزندتان باعث می شود تا در زمان مواجهه با چنین موقعیت هایی، ضمن درس گرفتن از تجارب گذشته خود، دست به انتخاب هایی بزند که عواقب منفی کمتری برای او به همراه داشته باشد.

به طور خلاصه، مسئولیت پذیری و توانایی نه گفتن (قاطعیت)، دو مهارت مهمی است که از این طریق باید به فرزندتان آموزش دهید.

4. اصل بخشش

در مسائل بین فردی گاهی باید بخشید و البته باید بهترین زمان بخشش را نیز شناسایی کرد. اگر دوست فرزندتان برای اولین و آخرین بار یک کار اشتباه را انجام داد و پس از آن احساس شرمندگی کرد، بهتر است به فرزندتان، بخشش و گذشت را یاد دهید.

 

  پاسخ سوالات و دغدغه های تربیتی خود را از مشاورین و متخصصین شهروند فردا بخواهید:    

                                              

 
ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

ارسال شده توسط فاطمه در تاریخ ۱۳۹۴/۱۰/۱۲ - ۱۲:۰۹

با عرض سلام، خواستم تشکری کرده باشم که مشکل من مطرح و پاسخ داديد
پيروز باشيد، يک دنيا تشکر

پاسخ مدیر: سپاس. خوشحالیم که مطالب مورد توجه شما قرار گرفته است. پیروز باشید.