کلمات جادویی «لطفاً»، «خواهش می کنم» و «متشکرم»

با مطالعه این مقاله، نحوه آموزش کلمات جادویی «متشکرم، لطفا و ممنون» را به فرزندانتان فرا خواهید گرفت.

وقتی کودکان بدون این که مجبور شوند یا کسی وادارشان کند کلمات «لطفاً»، «خواهش می کنم» و «متشکرم» را می گویند، والدین احساس رضایت می کنند. آن ها از این که فرزندشان در حضور دیگران رفتار مودبانه ای دارد یا زمانی که کودکشان در خانه باادب رفتار می کند احساس غرور می کنند. اما اکثر کودکان از این کلمات جادویی استفاده نمی کنند. برای پی بردن به علت این موضوع با شهروند فردا همراه باشید.

خوب است از ابتدا به کودک استفاده از کلمات جادویی را یاد بدهیم. کودکان در طول روز درخواست های زیادی دارند. برای مثال: «گرسنه ام، بهم غذا بده»، «بند کفشم را ببند»، یا «منو به پارک ببر». کودک باید از کلمات لطفاً یا خواهش می کنم در ابتدای هر تقاضا و درخواست خود استفاده کند. و از کلمه متشکرم هنگامی که نیازش برآورده شد استفاده کند و یا حتی هنگامی که مورد لطف و یا دعای کسی قرار می گیرد. برای مثال: همسایه به کودک می گوید امیدوارم در مسابقه فوتبال پیروز شوی، کودک در پاسخ باید بگوید: متشکرم.

استفاده از این کلمات باعث می شود والدین و سایرین هنگام برآورده کردن نیاز کودک، کمتر احساس خستگی بکنند و راحت تر به نیازهای دائمی کودک رسیدگی کنند.

به طور کلی کودک باید از این کلمات استفاده کند ولی اگر کودک از این عبارات استفاده نکرد یا فراموش کرد استفاده کند، به حساب بی ادبی او نگذارید، باید به دنبال علت آن گردید.

کودکان به چه دلیلی از این کلمات جادویی استفاده نمی کنند؟

 دلیل اولی که باعث می شود کودک از کلمات جادویی استفاده نکند این است که کودکان در رعایت قوانین عمومی مشکل دارند، از جمله قوانینی که مربوط به احترام گذاشتن مبتنی بر روش های جامعه پسند است. کودکی که به او گفته شده وقتی مادربزرگ چیزی به او داد، تشکر کند، شاید نتواند ارتباطی بین این تجربه و اتفاقی مشابه که بعداً در خانه همسایه می افتد، برقرار کند. او کوچک تر از آن است که درک کند، باید همان واکنشی را که پیش از این داشته، نشان دهد. دلیل دیگری که باعث می شود کودکان از کلمات مودبانه استفاده نکنند، احساس خجالت است. در نهایت ممکن است یک کودک بیش از حد حواس پرت باشد که بتواند از کلمات جادویی استفاده کند. به خصوص اگر یک اسباب بازی به او داده شود و یا یک تقاضای فوری داشته باشد.

اما کودک باید بداند که استفاده از کلمات جادویی نشانه ادب اوست و همه کودکان باادب را دوست دارند و استفاده از این کلمات الزاماً به معنی پاسخ مثبت به درخواست او نیست. مثلاً او همیشه باید بگوید: «مامان لطفاً این عروسک را از فروشگاه برایم بخر» ولی شاید مادر صلاح بداند که این کار را انجام ندهد. به عبارت دیگر استفاده از کلمات جادویی به معنای برآورده شدن تمام آرزوهای کودک نیست بلکه ممکن است گاهی به تقاضای کودک پاسخ مثبت داده شود و گاهی پاسخ منفی.

اگر فرزندتان در اغلب موارد به دلخواه خود از کلمه لطفاً یا متشکرم استفاده نمی کند، روش های دیگری را امتحان کنید. به دنبال مواردی باشید که از کلمات مودبانه استفاده می کند و این رفتارش را با بیان این جمله تقویت کنید. «وقتی چیزی می خواهی، من واقعاً این طرز حرف زدنت را دوست دارم». و اگر از شیوه او برای  درخواست چیزی ناراحت هستید به او بگویید: «وقتی با این لحن حرف می زنی، دلم نمی خواهد به تو بستنی بدهم» یا «باید خواسته ات را به روش دیگری بیان کنی». چنین گفته هایی به او فرصت می دهد که بگوید «لطفاً» یا لحن صدایش را تغییر دهد.

بزرگسالان معمولاً لحن مودبانه ای برای تقاضاهایشان دارند اما معمولا از واژه لطفاٌ استفاده نمی کنند. زمانی را تصور کنید که کودکتان از شما چیزی را مکرراً می خواهد و از کلمات جادویی استفاده نمی کند و شما با لحن خشن می گویید: «بگو لطفاً» و کودک نیز به تقلید از لحن خشن شما، با خشونت می گوید: «لطفاً»، اما باز هم شما بیان او را دوست نخواهید داشت. اما اگر به جای این که از او بخواهید کلمه لطفاً را بر زبان بیاورد، خودتان الگویی برای به کار بردن لحن خوب باشید، شاید آن چه را از او می خواهید، درک کند و با رضایت بیشتری به شما واکنش نشان دهد.

در نهایت این که:

در نهایت، به یاد داشته باشید، وقتی از کودک چیزی می خواهید یا زمانی که او به تقاضای شما عمل کرده از کلمات جادویی استفاده کنید. در اغلب موارد ما بدون اینکه بگوییم «لطفاً» یا «متشکرم» از کودکان تقاضاهایی می کنیم. وقتی کودکتان می شنود که با او و بچه های دیگر و بزرگسالان مودبانه صحبت می کنید، او نیز همان رفتار شما را در پیش خواهد گرفت و از کلمات جادویی به میل خود استفاده می کند.

منبع: برگرفته از کتاب راهنمای کامل والدین 1. نوشته رابین گلداستین و جنت گالانت.

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.