فرزندمان می خواهد در رختخواب ما بخوابد، چه کار کنیم؟

در این مقاله شما با راه حل های پیشنهادی برای بالا بردن استقلال فرزندان بمنظور خوابیدن در اتاق خودشان به تنهایی آشنا می شوید.

اکثر کودکان در ماه های ابتدایی تولد خود در کنار والدین خود می خوابند چرا که به مراقبت نیاز دارند ولی با گذر زمان و بزرگ شدن کودکان، آن ها به اتاق جداگانه ای برای خواب منتقل می شوند. برخی کودکان با انتقال خود به اتاقی مجزا از اتاق والدین خود به راحتی کنار می آیند ولی برخی دیگر زمان بیشتری را برای وفق دادن خود با این شرایط نیاز دارند. شهروند فردا در ادامه شما را با علل و راه حل های مقابله با این مشکل آشنا می کند.

بسیار از والدین در این مورد نگرانی ندارند زیرا فرزندشان مانند دیگر کودکان هم سن و سال خود به تنهایی می خوابد و فقط گاهی وقت ها که در شب از خواب بیدار می شود ترجیح می دهد نزد والدینش بیاید که معمولاً تعداد دفعات این کار هم به تدریج کم می شود.

کودکانی که در طول سال های اولیه تولد خود چنین عادتی در آن ها شکل گرفته است، برای گذر از این مرحله به زمان نیاز دارند. در واقع آن ها نیاز عاطفی قدرتمندی برای ماندن در کنار والدین خود به هنگام شب دارند. حتی ممکن است بعد از رفع این نیاز هم، چنین عادتی در آن ها ادامه پیدا کند. چنین کودکانی هر چند وقت یک بار، خود را به تخت والدینشان می رسانند تا در کنار آن ها بخوابند.

چه دلایلی باعث می شود که کودکان این کار را انجام دهند؟

  1. بعضی از کودکان به این دلیل کنار والدین می خوابند تا آرام شوند، زیرا کابوس دیده یا حالشان خوب نیست.
  2. بعضی دیگر در مواقعی مانند وقتی که فشار عصبی رویشان است یا وقتی که والدینشان از مسافرت باز می گردد، سر از تخت آن ها در می آورند.
  3. برخی دیگر نیز به سبب مشغولیتی که والدینشان دارند و اوقات کمی را به آن ها اختصاص می دهند این کار را انجام می دهند. به این ترتیب آن ها می خواهند راهی برای ارتباط صمیمی با والدین خود داشته باشند.
  4. با وجود این اغلب کودکان از روی عادت دست به این کار می زنند.

چه راه حل های برای برخورد با این مشکل وجود دارد؟

اگر از سرزدن های شبانه و  ادامه دار فرزندتان ناراحت هستید و می خواهید این عادت را کنار بگذارد، درباره شرایط موجود با او صحبت کنید. او آن قدر بزرگ شده است که بتواند انتظارات شما را درک کند و بپذیرد. به او بگویید: «تو داری بزرگ می شوی، ما می خواهیم تمام شب را در رختخواب خودت بخوابی. اگر در طول شب به ما نیاز پیدا کردی، بیا و به ما بگو». شاید او خواسته شما را بپذیرد و یا به تدریج خود را با شرایط جدید وفق دهد.

اگر او برای خوابیدن در اتاقش مقاومت نشان می دهد، سعی کنید، دلیل آن را بفهمید. شاید او به دلیل این که می خواهد به مشاجره شما خاتمه دهد این کار را می کند. از وی بپرسید، فکر می کند چه چیزی به او کمک می کند تا در رختخواب خود بماند. پیشنهاد کنید با یک حیوان عروسکی پشمالو یا چراغ خواب بخوابد. شاید حتی لازم باشد وسایل اتاقش را جا به جا کنید و به شکل دیگری بچینید تا در آن جا احساس راحتی بیشتری بکند.

در نهایت این که:

بیش از هر چیزی، اطمینان خاطر بخشیدن شما به او کمک می کند تا او به تدریج این عادت خود را کنار بگذارد.

منبع:

برگرفته از کتاب راهنمای کامل والدین 2. نوشته رابین گلداستین و جنت گالانت.

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.