چه زمانی باید توالت رفتن را به کودک آموزش دهیم؟

در این مقاله نکاتی کلیدی در مورد تربیت توالت کودک به شما والدین عزیز ارائه می شود. این مقاله نشان می دهد که علاوه بر سن کودکان، بایستی به علائم و توانایی های دیگر کودکان، برای انتخاب زمان مناسب آموزش آداب توالت نیز توجه کنیم.

یکی از رفتارهایی که والدین باید به کودک خود آموزش دهند، توالت رفتن است. از طریق تربیت توالت کودکان متوجه می شوند، انجام بعضی کارها درست و بعضی دیگر نادرست است؛ این تربیت در آن ها احساس مسئولیت را پرورش می دهد و این که باید کنترل رفتارهای خود را برعهده بگیرند، بنابراین، نوع برخورد والدین با این مسئله می تواند اثرات بلند مدتی بر شخصیت کودک بگذارد.

به نشانه ها توجه کنید

تمام کودکان در سن مشخصی آمادگی آموزش توالت رفتن را ندارند و سن آمادگی کودکان متفاوت است. اما  این مسئله مهمی است که شما نشانه های آمادگی آنها را مشاهده کنید مثل متوقف کردن بازی، یا چنگ زدن به پوشک. اکثر کودکان این نشانه ها را بین 18 تا 24 ماهگی نشان می دهند با این وجود برخی از کودکان  زودتر از این زمان و یا دیرتر آماده می شوند. همچنین شروع این نشانه ها در پسرها دیرتر از دختران است و معمولا آموزش دادن آن ها نیاز به مدت طولانی تری دارد.

بنابراین به جای سن به علائم و توانایی های دیگر کودک توجه کنید مثل:

 • پیروی کردن از راهنمایی و دستورات ساده
 • فهم واژه های مربوط به فرایند توالت کردن
 • کنترل ماهیچه هایی که مسئول دفع هستند
 • توانایی  بیان شفاهی نیاز به دستشویی رفتن
 • خشک نگهداشتن پوشک برای مدت 2 ساعت یا بیشتر
 • توانایی نشستن روی لگن و برخاستن از روی آن
 • توانایی در آوردن شلوار و لباس زیر
 • علاقه داشتن به استفاده از لگن و پوشیدن لباس زیر

زمان آموزش

توجه داشته باشید اگر در وضعیت اخیر زندگی کودک عامل استرس زایی وجود دارد او آماده آموزش توالت رفتن نیست. پس در این موقعیت ها آموزش را شروع نکنید و آن را به تأخیر بیاندازید، تا وقتی که محیط کودک از ایمنی و ثبات لازم برخوردار شود:

 • زمانی که نوزادی تازه در خانواده متولد شده است
 • زمانی که به خانه جدیدی نقل مکان کرده اید
 • زمانی که کودک در حال آموزش خوابیدن درتختخواب خودش است
 • زمانی که کودک بیمار است (به خصوص وقتی اسهال دارد)

همچنین بهتر است آموزش در تابستان شروع شود چون کودک لباس کمتری به تن دارد و راحت تر می تواند به توالت برود. اما اگر کودکتان آمادگی لازم را دارد به این علت آموزش را به تعویق نیاندازید.

چه مدت آموزش طول می کشد؟

مطمئناً در ابتدا، آموزش توالت رفتن کودک شامل طول شب نمی شود و این مهارت به تدریج ایجاد می شود و در نهایت کودک شب ها هم برای رفتن به دستشویی از خواب بیدار می شود. این فرایند معمولا بین 3 تا 6 ماه طول می کشد، اگر چه در برخی از کودکان احتیاج به زمان بیشتری است.

مشکلات رایج

کودکی که توالت رفتن را قبلا آموزش دیده و یاد گرفته است ممکن است در بعضی موقعیت های استرس زا، دچار مشکل شود. مثلا کودک2-3 ساله ای که با تولد نوزاد جدیدی روبرو می شود دچار واپس روی می شود (یعنی به مراحل قبلی رشد باز می گردد و رفتار های کودکان کوچک تر را بروز می دهد).

اما اگر کودکی که قبلا آموزش دیده است بدون دلیل قادر به کنترل خود نباشد باید با پزشک مشورت شود تا عوملی چون عفونت بررسی گردد.

اگر کودک شما 3 سال یا بیشتر دارد و هنوز قادر به کنترل خود نیست با پزشکش مسئله را در میان بگذارید تا بررسی های دقیق تری صورت گیرد و توصیه های لازم برای سهولت کار به شما ارائه شود.

در پایان این که:

 اگر احساس کردید، کودکتان برای توالت رفتن آماده است، هر روز زمانی را به این کار اختصاص دهید، اجازه دهید کودک آرام آرام با لگن آشنا شود و بگذارید زمانی را با لباس روی آن بنشیند. هرگز کودک را علی رغم میلش وادار به نشستن روی لگن نکنید، به علائم صورت کودک هنگامی که آماده رفتن به توالت است توجه کنید، اغلب کودکان صورتشان قرمز می شود، کمی ناله می کنند و خودشان را جمع می کنند پس با دیدن این علائم سریع آن ها را به توالت ببرید.

منبع: برگرفته از وب سایت kidshealth

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.