9 دلیل طبیعی گریه نوزادان

عدم آگاهی والدین از دلایل گریه نوزادشان می تواند باعث کلافگی و سردرگمی آن ها شود. از این رو در این مقاله به بررسی دلایل مختلف گریه کردن نوزادان می پردازیم.

اولین زبان ارتباطی کودکان با والدین خود گریه کردن می باشد. گریه نوزادان انواع و اقسام مختلفی دارد که هر یک دلیل و نشانه ای از یک نیاز متفاوت است. فهمیدن دلایل گریه نوزادان می تواند هم به مادران و هم به نوزادان کمک کند تا به خواسته شان برسند و آرام شوند. به همین خاطر قصد داریم تا در ادامه شما را با برخی از مهمترین دلایل گریه نوزادان آشنا سازیم.

1. گرسنگی

اولین و بیشترین میزان گریه نوزادن مربوط به گرسنگی آنهاست. نوزادان از این که گرسنه بمانند، متنفر هستند. بنابراین به هنگام  گرسنگی، به آن ها شیر مادر یا شیر خشک بدهید.

2. تعویض پوشک

پوشک نوزاد را هر چند وقت یک بار بررسی کنید، زیرا نوزادان هنگامی که جایشان کثیف است، احساس ناراحتی می کنند. حتی اگر نوزاد جای خود را کثیف نکرده بود، ممکن است پوشک برایش تنگ باشد و به این دلیل است که او گریه می کند.

3. برقراری ارتباط با دیگران

نوزادان دوست ندارند که نادیده گرفته شوند. آن ها حتی ممکن است از این که نسبت آن ها بی توجهی کنید، خسته شوند. به آن ها یک اسباب بازی بدهید، یا یک موسیقی برایشان پخش کنید و یا او را در آغوش بگیرید.

4. محیط ساکت و امن

نوزادان بیش از حد تحریک پذیر هستند. آن ها را در مکانی به دور از سر و صدا نگه دارید. همچنین نوزاد را در پارچه ای نسبتاً محکم بپیچانید (قنداق)، زیرا آن ها زیاد دست و پا می زنند و این کار ممکن است موجب آسیب رساندن به خودشان (چنگ زدن و ...) و یا از خواب پراندن خودشان شود. با این کار او احساس امنیت می کند.

5. دل درد

برای از بین بردن باد شکم (نفخ) نوزادان، سعی کنید آروغ آن ها را بگیرید، سپس شکمشان را به آرامی ماساژ دهید یا آن ها را به شکم بخوابانید.

6. خواب

اگر مادر یا پدر نوزاد به هنگام خستگی بدخلق می شوند، نوزاد نیز همانند آن ها به هنگام خستگی و خواب بد اخلاقی و گریه می کند. در زمان خستگی و خواب آلودگی شرایطی خوابیدن نوزاد را فراهم نموده تا از بد خواب شدن و کج خلقی کردن فرزند دلبندتان جلوگیری نمایید.

7. گرما یا سرما

دمای دست ها، پاها، پیشانی و پشت گردن نوزاد را بررسی کنید، اگر گرم یا سرد بود، مقدار لباس های او را کم یا زیاد کنید. توجه داشته باشید که پوست بدن آن ها بسیار نرم و لطیف بوده و سطح تحمل سرما و گرما توسط نوزادان متفاوت از بدن ماست.

8. خارش

برچسب دوخته شده به برخی از لباس ها و یا تنگی بیش از حد برخی لباس ها می تواند برای نوزادان آزاردهنده و ناراحت کننده باشد. بنابراین هر چیزی که باعث بروز چنین احساسی در نوزادان می شود را برطرف کنید.

9. دندان در آوردن

دندان در آوردن نوزادان یکی دیگر از اتفاقاتی است که در فرایند رشد کودکان، صدای گریه آن ها را در می آورد. در طول دندان در آوردن نوزادان، لثه هایشان را با انگشتان تمیز ماساژ دهید و پارچه ای سرد روی آن بمالید.

در نهایت این که:

به هنگام گریه نوزادتان به ویژه اگر برای اولین بار بچه دار شدن را تجربه می کنید، به جای حس درماندگی و کلافه شدن از این که نیاز و خواسته فرزندتان را متوجه نمی شوید، به دنبال پیدا کردن دلیل گریه او باشید. ابتدا می توانید هر یک از مواردی را که در بالا بدان اشاره شد، مورد بررسی قرار دهید. همچنین پاره ای از تحقیقات نشان می دهد که نوع صدای گریه نوزادان متناسب با نیاز های مختلف متفاوت است. به عبارت دیگر گریه گرسنگی با گریه کثیفی و نیاز به تعویض پوشک متفاوت بوده و به مرور زمان شما حتی از روی صدای گریه فرزندتان می توانید متوجه نیاز او شوید.

منبع: برگرفته از وب سایت parents

 

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.