راز تداوم حیات نوزادان در روز های اول تولد چیست؟

بازتاب، پاسخ غریزی و خودکار به شکل خاصی از تحریک است. کودک شما با 75 نوع بازتاب متولد می شوند که هر کدام از آن ها کارکرد خاصی را بر عهده دارند. در این مقاله شما با انواع بازتاب های غریزی نوزادان و عملکرد آن ها آشنا می شوید.

حتما برای شما هم اتفاق افتاده است که کف دست نوزادی را لمس کنید و او با قدرت زیادی انگشت شما را در مشت خود نگه دارد، گویی اصلا نمی خواهد شما را رها کند! بهتر است بدانید این واکنش ناشی از یادگیری نوزاد نیست بلکه فقط یک بازتاب جالب است.

بازتاب، پاسخ غریزی و خودکار به شکل خاصی از تحریک است. کودک شما با 75 نوع بازتاب متولد می شود که بعضی از آن ها به طور ناگهانی بین 3 تا 6 ماهگی محو می شوند و بعضی دیگر به تدریج با رفتارهای ارادی جایگزین می شوند.

بازتاب های دهانی

این دسته از بازتاب ها، مربوط به بقا و زنده ماندن نوزاد است. گونه نوزاد را لمس کنید، او با دهان باز به سمتی که شما لمس کردید، بر می گردد. این بازتاب موجب می شود، او نوک سینه را پیدا کند و با دهانش محکم نگه دارد. این رفلکس(بازتاب) در 3 هفتگی ناپدید می شود و از آن به بعد سر بر گرداندن نوزاد ارادی می شود. همچنین اگر دهان یا کام نوزاد تحریک شود، شروع به مکیدن می کند. این رفلکس امکان تغذیه را فراهم می کند. بازتاب تهوع نیز موجب جلوگیری از خفگی می شود: اگر چیزی انتهای گلوی او را لمس کند، فکش به سمت پایین می آید و زبانش را به سمت جلو پرتاب می کند تا جسم خارجی خارج شود.

بازتاب مورو

اگر نوزاد را به صورت افقي به پشت نگه داريد و اجازه دهيد سرش اندكي بيفتد، يا در مقابل سطحي كه بچه را نگه داشته اید، صداي بلند ناگهاني ايجاد كنيد، نوزاد با خم كردن پشت، باز كردن پاها، باز کردن بازوها و سپس بستن آن ها به سمت بدن، حركت در آغوش كشيدن را انجام مي دهد. متخصصان روانشناسی معتقدند، کودک با این بازتاب در واقع می خواهد به شما بگوید که ملایم تر او را حرکت بدهید.

بازتاب گام برداری

اگر نوزاد را طوری نگه دارید که کف پاهایش زمین را لمس کند، او یک پا را بعد از پای دیگر به صورت گام برداشتن بلند می کند. این بازتاب در حدود دو ماهگی ناپدید می شود اما کودک را برای راه رفتن ارادی آماده می کند.

بازتاب اصلاح وضعیت

اگر صورت نوزاد را به سمت پایین قرار دهید، او سر خود را به یک سمت بر می گرداند تا بتواند نفس بکشد و یا اگر هنگامی که به پشت خوابیده، پتویی روی صورت او بیفتد، او با پیچ و تاب دادن سر و کوبیدن دست ها آن را از روی صورت خود می کشد تا مطمئن شود که می تواند نفس بکشد و زنده بماند.

وظیفه بعضی از رفلکس ها برای پژوهشگران مشخص نشده است، اما به هر حال از این بازتاب ها نیز برای سنجش سلامت دستگاه عصبی استفاده می شود. این بازتاب ها از قرار زیر است:

بازتاب گالانت

این بازتاب کمتر شناخته شده است. اگر نوزاد را روی شکم، بر روی ساعد و دست خود قرار دهید و به آرامی به یک سمت ستون فقرات او ضربه بزنید، او بدن خود را به آن سمت قوس می دهد.

بازتاب بابینسکی

کف پای نوزاد را از انگشت به طرف پاشنه نوازش کنید. پا به داخل خم می شود و انگشتان از هم باز شده به بیرون خم می شوند.

در پایان این که:

اکثر این بازتاب ها در همان ساعات اولیه تولد برای آگاهی از سلامت دستگاه عصبی و رد کردن مشکلات عصبی بررسی می شوند. برخی از بازتاب ها ارزش بقا دارند و برخی دیگر پایه مهارت های حرکتی را تشکیل می دهند که بعدها رشد می کنند.

منبع: برگرفته از وب سایت todaysparent

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.