در فرایند تربیت فرزندانمان، چه زمانی باید به مشاور مراجعه کنیم؟

تربيت فرزندان از كودكي تا نوجواني و بعد از آن، سفري طولاني و گاهي اوقات دشوار است. در اين مسير ممكن است مشكلاتي پديد آمده و در سلامت و شادابي خانواده تداخل ايجاد كنند. و یا زمان های فرا می رسد که شما برای گرفتن تصمیمات درست تر در امر تربیت فرزندتان نیاز به راهنمایی های یک شخص متخصص پیدا می کنید. فکر می کنید در فرایند تربیت فرزندتان چه زمان هایی باید به مشاور مراجعه کنید؟

آیا شما جزء آن دسته از والدینی هستید که فکر می کنید، اگر فرزند خود را نزد روانشناس و مشاور ببرید، دیگران فرزندتان و شما را به عنوان خانواده ای مشکل دار خواهند شناخت؟! تلاش های زیادی شده تا این ذهنیت که «مگر فرزند من دیوانه است که او را نزد روانشناس و مشاور ببرم!» تغییر یابد. خوشبختانه تا حدودی نیز اتفاقات مثبتی رخ داده و وقتی از والدین در رابطه با مراجعه به مشاور سوال می شود، آن ها این موضوع را به عنوان یک امر منفی نگاه نمی کنند. البته اشتباه نکنید، گفتن این جمله تا این که در مقام عمل به هنگام نیاز به مشاور مراجعه کنیم دو امر کاملا متفاوت و مجزا از یکدیگر است. به همین خاطر در این مقاله می خواهیم به بررسی اوقاتی را که والدین نیاز دارند تا از خدمات حرفه ای روانشناسی و مشاوره بهره مند گردند، مورد بحث و بررسی قرار دهیم.

سوال: چه زماني بايد در مورد كودكم كمك حرفه اي دريافت كنم؟

جواب: در مجموع به هنگام اخذ تصمیمات مهم تربیتی برای انتخاب بهترین تصمیم تربیتی (نگاه پیشگیری محور) و نیز درک و حل مشکلاتی که برای کودک شما و خانواده تان رخ می دهد (نگاه درمان محور)، زمان هایی هستند که می بایست از یک مشاور حرفه ای کمک بگیرید.

1. رویکرد و نگاه پیشگیری محور، همان طور که از نام آن پیداست به والدین کمک می کند تا با اخذ بهترین تصمیمات تربیتی مسیر دشوار و طولانی تعلیم و تربیت فرزند خود را با موفقیت سپری نمایند. والدین می توانند به هنگام تصمیم گیری در مورد موضوعات مختلف، نظیر این که (چه زمانی کودکشان آماده رفتن به مهد کودک است؟ و ...) از راهنمایی های حرفه ای اشخاص متخصص بهره مند شده و ضمن انتخاب بهترین تصمیم از آسیب های احتمالی که تصمیمات نادرست می تواند به همراه داشته باشد، خود و خانواده شان را در امان نگه دارند.

2. از سوی دیگر شما به عنوان والد مسئوليت داريد كه كودك و خانواده خود را براي درك و حل مشكلات ياري دهيد. در صورتي كه كودك شما به طور مستمر ناشاد است و در سازگاري با مدرسه، همسالان و ساير اعضاي خانواده مشكل دارد، دريافت كمك حرفه اي را مد نظر قرار دهيد. همچنين ممكن است در صورتي كه كودك شما موجبات آشفتگي خانواده را فراهم آورد، كمك حرفه اي ضرورت داشته باشد.

سوال: در نخستين تماس، چه سوالاتي از يك مشاور خانواده بپرسیم؟

جواب: پس از به دست آوردن نام مشاور يا مركز مشاوره شما بايد یک تماس اولیه با آن ها بگيريد. ليستي از سوالات تهيه كرده و درخواست كنيد، مستقيما با خود مشاور صحبت كنيد. به طور مختصر ماهيت دغدغه ها و مشكلات كودك خود را به مشاور بگوييد. از او بپرسيد كه آيا در این زمینه می تواند به شما و كودكان، كمك كند؟ در صورتي كه پاسخ منفي است، از او بپرسيد كه او چه كسي را در اين زمينه پيشنهاد مي كند. در مورد آموزش ها، تجارب و گواهينامه هايی که یک مشاور براي كار با كودكان و خانواده هایی نظیر شما باید داشته باشد، از او سوال كنيد. در مورد هزينه هر جلسه ملاقات، تعداد احتمالي جلسات مورد نياز، دوره زماني لازم براي برگزاري تمام جلسات، از او سئوال بپرسيد. پس از شروع مشاوره، مراجعات هفتگي ضروري است. چنان چه شما برای دریافت خدمات حرفه ای مشاوره به یک مرکز بهداشت روان مراجعه کرده باشید، یک روانشناس (درمانگر پذیرش) پس از ملاقات با شما و كودكتان، سوالات و دغدغه های شما و مشكلات كودكتان را با ساير اعضاي كادر حرفه اي مورد بحث قرار خواهد داد. سپس در مورد اين كه كدام متخصص داراي فرصت و توانايي كمك به كودك شماست، تصميم گيري مي شود. سپس قرار ملاقات بعدي براي شما تعيين شده و شما با مشاور خود ملاقات مي كنيد.

سوال: چگونه بايد به كودك خود بگويم كه قصد داريم به ملاقات يك مشاور خانواده برويم؟

جواب: به هنگام اطلاع دادن به كودك در مورد اين كه كل خانواده و يا شما دو نفر به ملاقات مشاور خواهيد رفت، از زباني مستقيم و ساده استفاده كنيد. به او بگوييد كه مشاور به او كمك مي كند تا مشكلات را حل كند. به عنوان مثال، مي توانيد به او بگوييد: «در اين چند ماه گذشته ما بحث هاي زيادي با هم داشته ايم. الان هم با يك مشاور قرار ملاقات گذاشته ايم كه به ما  كمك مي كند تا مشكلاتمان را بهتر درك كرده و با آن ها كنار بياييم».

چنان چه كودك شما، در مدرسه نمرات پاييني گرفته است مي توانيد بگوييد: «ما مي خواهيم با يك روانشناس ملاقات كنيم. او چند تا تست به تو مي دهد. با تو حرف مي زند. با من هم حرف مي زند. او چيزهايي به ما خواهد گفت تا به تو در مورد تكاليف مدرسه و نمراتت كمك كند. ما عصر چهارشنبه او را مي بينيم.»

در نهایت اين نكات عمده را به ياد داشته باشيم:

• گاهي اوقات اداره كردن مشكلات خانوادگي براي والدين دشوار مي شود.

• مشاوران مي توانند شما و خانواده شما را براي حل و فصل مشكلاتتان ياري دهند.

• در صورتي كه روش هاي معمول شما براي مديريت كودكتان و يا برخورد با مشكلات خانواده موثر واقع نشده اند، دريافت كمك حرفه اي را مورد توجه قرار دهيد.

منبع: برگرفته از کتاب sos کمک برای والدین 

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

ارسال شده توسط رزا خورشیدی در تاریخ ۱۳۹۴/۱۲/ ۱ - ۱۵:۴۷

مشاور کودک درست مثل پزشک متخصص اطفال قبل از تولد کودک باید شناسایی شود و مشاوره با او هم قبل از تولد کودک آغاز بشود. نیازی به بروز مشکل نیست.

پاسخ مدیر: با سلام. ممنون بابت بازخورد و ثبت نظر. بله رویکرد ما در شهروند فردا نیز همین بوده و معتقد ایم توانمندشدن والدین و مربیان در امر پرورش و تربیت موفق کودکان و نوجوانان خود عاملی مهم در پیش گیری از بروز هر گونه مشکل احتمالی است.