چه وقت کودکم را از شیر بگیرم؟

اگر شیشه، سینه و یا پستانک را زودتر از زمان مناسب از کودک بگیرید، احتمالاً او برای ارضای نیازهای مکیدن به روش های دیگر متوسل می شود. کودک ممکن است عصبی شود یا شروع به مکیدن چیزهای دیگر بکنند. در این مقاله قصد داریم تا موضوع از شیر گرفتن کودکان و باید و نباید های آن را مورد بررسی قرار دهیم.

تسلیم شدن در برابر خواسته های کودکان کم سن و سال برای والدین سخت است، به خصوص زمانی که این موضوع مربوط به از شیر گرفتن آن ها می شود. کودکان تا زمانی که نیاز دارند از سینه مادر یا از شیشه شیر می خورند، اما اغلب والدین به این نکته که کودکان خودشان از نیازشان دست می کشند، اعتماد ندارند. در عوض آن ها سعی می کنند که هر چه زودتر شیشه، سینه و یا پستانک را از او بگیرند بدون این که وی آماده این کار باشد.

والدین به خصوص زمانی که مورد قضاوت دیگران قرار می گیرند، احساس دستپاچگی و و خجالت می کنند. اگر والدین یک کودک  دو و نیم ساله ببیند که تنها کودک خودشان در جمع سایر کودکان، شیر می خورد، از خود می پرسند، والدین دیگر چه فکری در این مورد می کنند. آن ها در مورد روش خودشان شک می کنند و از خود می پرسد، چه کار اشتباهی انجام داده اند و یا چه اشکالی در فرزندشان وجود دارد. اما اگر این والدین می دانستند که بسیاری از کودکان در سنین پایین، آمادگی از شیر گرفته شدن را ندارند، احساس بهتری پیدا می کردند.

اگر شیشه، سینه و یا پستانک را زودتر از زمان مناسب از کودک بگیرید، احتمالاً او برای ارضای نیازهای مکیدن به روش های دیگر متوسل می شود. کودک ممکن است عصبی شود یا شروع به مکیدن چیز دیگری مثل پتوی خود بکند.

کودکی که در دوازده تا هجده ماهگی از شیر گرفته می شود، نیاز به مکیدن در وی قوی می باشد. لذا ممکن است هنگامی که لیوان مخصوص از شیر گرفتن را در اختیار وی قرار دهید، سر لیوان را بمکد. همچنین ممکن است بسیاری از کودکانی که از شیر گرفته شده اند، هنوز تمایل به مکیدن سینه مادرشان و یا شیشه شیر داشته باشند.

کودکان دو یا سه ساله نیز زمانی که خسته هستند، اضطراب دارند و یا آزرده هستند، نیاز به مکیدن پیدا می کنند. آن ها همچنین ممکن است هر وقت کودک دیگری را در حال خوردن شیر ببینند، هوس شیر خوردن بکنند. در جریان برخی تغییرات، مانند: جا به جایی به یک منزل جدید و یا به دنیا آمدن یک نوزاد جدید، ممکن است نیازهای مربوط به مکیدن در کودک شدیدتر شود.

اگر زمانی که کودک هوس شیر خوردن می کند، به وی اجازه خوردن شیر از سینه مادر و یا شیشه شیر و یا حتی مکیدن پستانک داده شود، نیاز وی به تدریج از بین خواهد رفت و شیر خوردن را چه به خواسته خودش و چه با کمک شما ترک می کند. اغلب این اتفاق با رسیدن کودک به هجده ماهگی تا دو سال و نیم رخ می دهد، اگر چه ممکن است، بسیاری از کودکان بزرگ تر هم هنوز قبل از خواب با یک شیشه شیر آرامش خو را به دست آورند.

در نهایت این که:

اگر والدین احساس می کنند که باید هر چه زودتر کودکشان را از شیر بگیرند، این کار را باید با احتیاط بسیار زیاد انجام دهند. آن ها باید مطمئن شوند که از شیر گرفتن کودک، تداخلی با مرحله دیگری از رشد وی، مانند: یادگیری توالت رفتن یا رفتن به مهدکودک ندارد و یا همزمان با به دنیا آمدن یک نوزاد جدید نباشد. این فرایند باید آهسته و طی چند هفته انجام شود، نه این که کودک چیزی را که برایش مهم است، به طور ناگهانی از دست بدهد.

منبع: برگرفته از کتاب راهنمای کامل والدین 1، نوشته رابین گلداستین و جنت گالانت

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.