چگونگی ماساژ پای نوزادان و فواید آن

برای درمان برخی بدخلقی های نوزادان که منشاء آن ها دلایلی چون شکم درد، یبوست، آنفلانزا و ... است، علاوه بر داروهایی که متخصصان اطفال تجویز می کنند، می توان از ماساژ نواحی مختلف پا کمک گرفت. از اینرو در این مقاله به بررسی تاثیر ماساژ نواحی مختلف پا بر رفع درد ها و بیماری های اعضای مختلف بدن نوزادان می پردازیم.

تنها راهی که کودکان می توانند ناراحتیشان را بیان کنند، گریه کردن است. دلایل بدخلقی نوزادان اغلب بخاطر رنج بردن از چیزهای مختلفی، مثل شکم درد، یبوست، آنفلانزا، احتقاق و ... است. معمولا راه های مختلفی برای درمان این گونه مشکلات نوزادان پیشنهاد می شود. اگرچه متخصصان اطفال درمان ها و داروهای حیاتی ای را توصیه می کنند، اما درمان های خانگی تسکین دهنده و آرامش دهنده (البته از نوع صحیح آن و از روی اگاهی) نیز می تواند یک روال معمول درمانی باشد.

ما در راهنمای زیر نکاتی را درباره ماساژ پای نوزادان با شما به اشتراک می گذاریم. هر منطقه از پا مربوط به اندام ها، عضلات و بخش های مختلف بدن است و شما با اعمال فشار آرام بر این مناطق، می توانید به تسکین ناراحتی در احتقاق و انسداد نوزادتان کمک کنید.

ماساژ پا یک روش شناخته شده با اثرات درمانی حتی در بزرگسالان می باشد. از آن جایی که رباط ها و عضلات پا در نوزادان هنوز به طور کامل رشد نیافته است، آن ها به مراتب بیشتر پذیرای ماساژهای ملایم هستند.

نوزادان اغلب نسبت به بزرگسالان به انواع مختلف بازتاب ها، پاسخگویانه تر بازخورد نشان می دهند. هنگامی که یک نوزاد گریه و یا ناراحتی می کند، چنانچه از سیری و خشک بودن جایش مطمئن باشیم، به طور معمول و شاید بدون تفکر پاها و شکم وی را ماساژ می دهیم و شاهد آرام شدن فرزندمان هستیم. در ادامه به این سوال پاسخ می دهیم که چرا این روش ها به خوبی کار می کنند.

اصل کلی این است که هر نقطه در دست ها یا پاها، با اندام، استخوان و سیستم های خاصی از بدن مطابقت دارد.

1. سر و دندان ها

نوک انگشتان پای نوزادان با سر و دندان های آن ها ارتباط دارد. ماساژ این ناحیه از پا می تواند به خصوص در هنگام دندان درآوردن نوزادان مفید باشد.

با اعمال فشار آرام به این مناطق کوچک (ناحیه 1)، شما قادر خواهید بود که گریه و کج خلقی نوزادتان را تسکین دهید.

2. سینوس ها

مرکز انگشتان پا با سینوس های نوزادان ارتباط دارد. اگر نوزادتان بی وقفه عطسه می کند، آبریزش بینی دارد و یا به دلیل مخاط بینی به سختی نفس می کشد، مرکز انگشتان پای (ناحیه 2) وی را ماساژ دهید، چرا که علائم ذکر شده تسکین می یابد. با این وجود همیشه با یک پزشک متخصص اطفال نیز مشورت کنید.

3. شش ها

احتقاق سینه در نوزادان به احتمال زیاد توسط عفونت و یا سرماخوردگی ایجاد می شود که اگر درمان نشود می تواند منجر به مشکلاتی در تنفس، خوردن و خوابیدن شود. لذا علاوه بر پیروی از توصیه های پزشکان اطفال، سعی کنید نوزادتان را با ماساژ آرام (ناحیه 3) تسکین دهید، چرا که این نواحی به طور مستقیم با شش ها در ارتباط هستند.

4. شبکه خورشیدی

شبکه خورشیدی یک شبکه پیچیده از اعصاب است که در شکم و پشت معده واقع شده است. گاهی اوقات، ناراحتی می تواند مربوط به این نواحی باشد و در نهایت منجر به ناراحتی معده، اسپاسم، سفتی و یا اشکال در تنفس شود. از این رو، سعی کنید (ناحیه 4) را برای از بین بردن ناراحتی، به آرامی ماساژ دهید.

5. قسمت فوقانی شکم

هیچ چیز مانند یک ماساژ ملایم شکم برای رفع اجابت مزاج موثر نیست. نوزادان بیش از بقیه انسداد روده را تجربه می کنند. از این رو، پس از مشورت با یک پزشک اطفال، (ناحیه 5) را که با قسمت فوقانی شکم مرتبط است، برای تسکین دردش ماساژ دهید.

6. قسمت تحتانی شکم

ماساژ پا همچنین می تواند ناراحتی ناشی از یبوست در نوزادان را کاهش دهد. برای تحریک روده بزرگ، سعی کنید (ناحیه 6) را ماساژ دهید. این کار به خصوص برای نوزادانی که نفخ دارند، عالی خواهد بود.

7. لگن

پاشنه پای نوزادان با لگن در ارتباط است. اگر گمان بردید که شکم و یا باسن نوزادتان دچار ناراحتی شده است، سعی کنید به (ناحیه 7) را با ماساژ ملایمی فشار دهید.

منبع: برگرفته از وب سایت littlethings

 

 

 

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.