مهم ترین تغییرات رشد جنین از هفته اول دوران بارداری تا 12 ام

فرایند رشد جنین در طول هفته های بارداری از اهمیت فراوانی برخوردار بوده و نیازمند توجه و مراقبت های والدین به ویژه مادران می باشد. از این رو، قصد داریم تا در مجموعه مقالاتی تحت عنوان بارداری هفته به هفته به بررسی فرایند رشد جنین و باید و نبایدهایی که مادران باید در هر هفته رعایت کنند، بپردازیم.

چشمگیرترین تغییرات و رشد برای جنین در طول سه ماهه اول بارداری اتفاق می افتد. در طول این زمان جنین بیشتر مستعد ابتلا به آسیب های ناشی از الکل، مواد مخدر، برخی دارو ها و بیماری ها است. به همین دلیل بسیار مهم است که مادران باردار سیگار را ترک کنند، مشروبات الکلی ننوشند و از مصرف برخی داروها خودداری کنند. اگر شما موفق به انجام کارهای ذکر شده نشوید، ممکن است ناهنجاری های فیزیکی و معلولیت های ذهنی در کودکتان به وجود بیاید.

جنین در طول سه ماهه اول بارداری به سرعت رشد می کند و در طول این دوران همه اندام ها و اعضای بدن وی شکل می گیرند. در پایان هفته 12، طول جنین به طور میانگین به  10 سانتی متر می رسد. برای این که مطمئن شوید که همه کارهایی را که به سالم ماندن جنین کمک می کند، انجام می دهید، باید از ویتامین های دوران بارداری و یک رژیم غذایی سالم استفاده نمایید. شما باید چربی های ناسالم، شکر و همچنین سمومی مانند الکل و مواد سرطان زای خطرناکی را که در سیگارها یافت می شود، از رژیم غذاییتان حذف کنید. در ادامه شاخص های رشد جنین در سه ماهه اول بارداری آمده است:

چهار هفته اول

در پایان ماه اول بارداری، اکثر سیستم ها و اندام های جنین شروع به شکل گرفتن می کند. جنین شبیه یک بچه قورباغه به نظر می رسد و  گوش ها و چشم هایش شروع به رشد می کند. قلب ضربان خواهد داشت، اندام های کوچک جوانه خواهند زد و دست ها و پاها پدیدار خواهند شد.

در پایان هفته هشتم

در پایان ماه دوم بارداری، اکثر سیستم های بدن جنین به رشد خود ادامه خواهند داد. این رشد شامل سیستم های عصبی، گوارشی، ادراری و گردش خون است. جنین دیگر به شکل بچه قورباغه نیست و شکل انسان به خود می گیرد. دندان ها در دهان و زیر لثه شروع به جوانه زدن می کنند، چشم ها، بینی و دهان شروع به متمایزتر شدن در چهره کوچک جنین می کنند. اگر در این مرحله یک سونوگرافی انجام دهید، شما قادر خواهید بود که به وضوح انگشتان دست و پای جنین را تشخیص دهید. جنین در پایان هفته هشتم به طور دائم حرکت می کند، اگر چه شما این حرکات را حداقل تا هشت هفته دیگر احساس نمی کنید. اگر چه جنین در پایان هفته هشتم تنها 3/75 سانتی متر طول دارد اما اکثر اندام ها و سیستم های بدنش شکل گرفته است.

بین 9 تا 12 هفته

در فاصله بین هفته نهم تا دوازدهم، دست ها و پاهای جنین به طور کامل شکل گرفته است. اندام های تناسلی خارخی نیز رشد پیدا کرده اند و ناخن انگشت های دست و پا نیز ظاهر گشته اند. پلک ها شکل گرفته اند و محفظه صدا در نای جنین نیز در حال تشکیل شدن است. حرکات جنینی نیز در طول این سه هفته، افزایش یافته است.

جنین در طول دوازده هفته اول به شدت آسیب پذیر است چرا که اکثر اندام ها و سیستم های بدن به سرعت در حال شکل گیری است. لذا اگر شما در معرض مواد مخدر، اشعه رادیواکتیو، دخانیات و سایر مواد سمی باشید می تواند به جنین آسیب برساند.

شما در طول سه ماهه اول بارداری باید 3 بار به پزشک مراجعه کنید که اولین مراجعه مهم ترین بار خواهد بود. شما یک شرح حال پزشکی کامل از خود ارائه می کنید و با توجه به شرح حال شما پزشک می تواند هر خطر بالقوه بارداری را ارزیابی کند و با یک معاینه فیزیکی، سلامت مادر و جنین را تعیین کند.

یک معاینه لگنی، اندازه و موقعیت جنین، سن جنین و اندازه و ساختار استخوان لگن شما را تعیین می کند. پزشک شما همچنین یک تست پاپ اسمیر برای پیدا کردن هر نوع سلول ناهنجار و غیر طبیعی در رحم یا دهانه رحم از شما به عمل می آورد.

منبع: برگرفته از وب سایت pregnancy magazine

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.