تنبیه بدنی، آری یا خیر؟

در این مقاله شما والدین و مربیان عزیز با باید ها و نباید های تنبیه بدنی و اثرات آن آشنا خواهید شد.

هنوز هم در جامعه ما تنبیه بدنی روش تربیتی فراگیری است. بسیاری از والدین با گفتن این جملات از تنبیه بدنی دفاع می کنند. «من تنبیه شدم و این باعث شد که رفتارم را اصلاح کنم»، یا «تنبیه بدنی تنها روش تفهیم رفتار درست به کودکان است»، یا «وقتی دو تا کتک بخورد می فهمد که دیگر نباید این کار را بکند». بعضی از والدین هم بعد از کتک زدن کودکان خود احساس گناه می کنند، در حالت تدافعی قرار می گیرند و آشفته می شوند و می گویند: «من می دانم نباید او را تنبیه می کردم، ولی ...». شهروند فردا در این مقاله به شما می گوید که تنبیه بدنی در مورد کودکان لازم نیست و راه های دیگری هم برای تغییر رفتار در کودکان وجود دارد که موثرتر می باشد.

دلایل و توجیح والدین برای تنبیه فرزندانشان: 

والدین ممکن است از روی خشم یا ناکامی یا زمانی که نمی دانند چه روش دیگری به کار ببرند، کودکشان را تنبیه کنند. بعضی از والدین معتقدند تنبیه بدنی تنها راهی است که به کودکان حرف شنوی و رفتار خوب را یاد می دهد. برخی دیگر بعد از تنبیه کودک خود احساس گناه می کنند و می خواهند با در آغوش گرفتن کودک یا عذرخواهی موضوع را تمام کنند تا به خودشان اطمینان دهند که عشق کودک خود را از دست نداده اند. والدین دیگری معتقدند با وجود آن که کودک خود را تنبیه کرده اند اما بعید می دانند که رفتار منفی او اصلاح شود. حتی والدینی که قاطعانه به تاثیر تنبیه اعتقاد دارند می گویند که تنبیه فقط به طور موقت جلوی رفتار ناشایست کودک را می گیرد.

اثرات منفی تنبیه بدنی:

تنبیه خشن ترین و نامطلوب ترین روش در تربیت کودکان است. تنبیه کودکان همیشه مشکلاتی را به همراه دارد. اولین آنها این است که کودک رفتار والدینش را تقلید خواهد کرد. وقتی کودک می بیند والدینش او را می زنند با خود می گوید چرا او نباید کس دیگری را بزند که بر خلاف خواسته اش عمل کرده است. آیا این درست است که والدین به کودک خود بگویند که او کسی را نباید بزند در حالی که خودشان او را کتک می زنند.

تنبیه بدنی در مورد کودکان زیر دو سال می تواند به ضربه روحی منجر شود. اگر کودک در این سن کار اشتباهی انجام دهد نمی فهمد که آن کار اشتباه بوده و درکی از این موضوع ندارد.با توجه به این که هدف تنبیه  ایجاد ارتباط بین عمل انجام شده و پیامد آن می باشد، از آنجایی که تنبیه این کودکان منجر به پی بردن آنها به ارتباط بین رفتار و پیامدش نمی شود، بنابراین روش بسیار نامناسبی است.

تنبیه کودکان بزرگتر از سه یا چهار سال ممکن است مانع از تربیت صحیح او شود. در روند رشد طبیعی کودک، خوب و بد را تشخیص می دهد، به رفتار ناشایست خود احساس بدی پیدا می کند و احساس گناه به تدریج در او شکل می گیرد و مانع از انجام کار نادرست می شود. اما وقتی کودک به دلیل کار اشتباه خود تنبیه می شود،  کنترل رفتار را یاد نمی گیرد. شاید در عوض یاد بگیرد که تا زمانی که گیر نیفتاده می تواند به رفتار بد خود ادامه دهد و اگر گیر افتاد هر نوع احساس گناهی که داشته باشد با تنبیه برطرف می شود زیرا تاوان و بهای کار خود را پرداخته است.

در نهایت یاد می گیرد که اگر بتواند تنبیه را تحمل کند، دیگر نیازی نیست در مورد رفتارهای منفی خود احساس بدی داشته باشد یا بکوشد رفتارش را اصلاح کند.

به جای تنبیه بدنی، برای جلوگیری از رفتار اشتباه فرزندتان قاطع باشید:

تربیت زمانی موثر است که والدین محدودیت های کلامی قاطعی برای کودک در نظر بگیرند و سپس این کار را با دور کردن کودک از صحنه رفتار ناشایستش ادامه دهند. وسیله ای را که او از آن سوء استفاده کرده کنار بگذارند، امکانات را از کودک بگیرند و یا به او وقت بدهند تا تنها بماند و بتواند رفتارش را عوض کند، وقتی تنبیه (آگاه سازی) مربوط به رفتار ناشایست کودک باشد، او می تواند ارتباطی بین رفتارش و عواقب آن برقرار کند. (برای آشنایی بیشتر با تکنیک قاطعیت، مراجعه کنید به مقاله آیا باج دادن به کودکان کار درستی است یا آنها را پرتوقع بار می آرود؟)

حتی کودکان زیر دو سال نیز با یک «نه» قاطع والدین از موقعیت خطرناک دور می شوند و می توانند این رفتار والدینشان را بفهمند. علاوه بر اخطارهای قاطع و محکم، یادآوری های مکرر، و از همه مهم تر، مراقبت های تنگاتنگ در دور نگه داشتن کودک از خطر موثر هستند.

در نهایت این که:

تنبیه نکردن کودکان نیاز به خویشتن داری بسیار دارد و همچنین باید اطمینان داشته باشید که او هنوز هم می تواند رفتار مناسب را یاد بگیرد. به جای تنبیه محدودیت های قاطعی برایش در نظر بگیرید و به روش های مناسب آن ها را اجرا کنید، او بدون احساس بی پناهی و ناکامی به حرف هایتان گوش می کند.

 

منبع:

برگرفته از کتاب راهنمای کامل والدین 1 نوشته رابین گلداستین و جنت گالانت.

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.