پاسخ به سوالات والدین (14): بهترین روش های از شیر گرفتن کودکان کدام است؟

چگونه از شیر گرفتن نوزادان یکی از دغدغه های مهم والدین و به ویژه مادران می باشد. از این رو، قصد داریم تا در این پرسش و پاسخ، به بررسی بایدها و نبایدهای چگونه از شیر گرفتن کودکان و دغدغه یک مادر عزیز در همین رابطه بپردازیم.

با سلام

دخترم 22 ماهشه. یک ماهه قصد داشتم کم کم از شیر بگیرمش ولی اصلا موثر نبوده. برای از شیر گرفتن کودک چه روشی پیشنهاد می کنید؟ هرچند قبلا در یکی از پیام ها توضیح داده بودین که کودک باید خودش اماده از شیرگرفتن باشد ولی متاسفانه گاهی دیدم که به دلیل طولانی شدن دوره شیردهی کودک در سن 4 سالگی هنوز وابسته دهانی بوده. لطفا راهنمایی کنید.

با سلام خدمت شما مادر عزیز

همان طور که در مقاله مربوط به از شیر گرفتن ذکر شده (جهت مشاهده این مطلب کلیک کنید)، آمادگی شیرخوار برای شروع فرایند از شیر گرفتن مهمترین عامل است. این امر یک فرایند زمان بر است و اگر فرزند شما آمادگی نداشته باشد و شما بر انجام این کار تمایل داشته باشید ممکن است کودک بر شیر خوردن بیشتر اصرار کند و شما از این اصرار ناراحت و مضطرب شوید و این چرخه معیوب همین طور ادامه پیدا کند. و اگر زندگی شما در حال حاضر دستخوش تغییراتی مانند، عوض کردن خانه، استرس های مالی و شغلی، سفر کردن و ... است، زمان مناسبی برای از شیر گرفتن فرزند شما نخواهد بود. در زیر توصیه هایی ذکر می شود که امیدواریم در روند از شیر گرفتن فرزندتان به شما کمک کند.

1. اگر فرزند شما با شما در یک جا می خوابد، صبح ها زودتر بیدار شوید و صبحانه را آماده کنید تا وعده شیر صبح حذف شود.

2. برای کم کردن شیر در طی روز، بهتر است, میان وعده هایی را از قبل آماده کنید که می تواند شامل، انواع آب میوه های طبیعی، پاپ کورن، مغزها، بستنی، ساندویچ های کوچک خانگی، یخمک و .... باشد و هر زمانی که احساس کردید ممکن است کودک تقاضای شیر کند، زودتر به او میان وعده ای را که دوست دارد، بدهید و اگر او را در فرایند آماده کردن این میان وعده ها شریک کنید برایش جذاب و دلچسب خواهد بود و خود عاملی است برای این که حواسش از شما و شیر پرت شود.

3. به همراه هم به فروشگاه بروید و لیوانی با طرح و رنگی که دوست دارد، بخرید (حتی اگر قبلا یکی دارد). اجازه دهید نی های رنگی انتخاب کند و از قفسه برای خودش شیر بردارد و در هر مرحله برایش توضیح دهید که "چقدر خوبه و خوشگله این لیوانت به به الان می تونی توش کلی شیر و آب میوه بخوری"

4. برای این که زمان شیر خوردن را در هر وعده کاهش دهید (اگر ده دقیقه است به 5 دقیقه و کمتر برسانید). بگویید: "حالا دیگه بسه مامانی بدو که می خوایم بریم...." و فعالیت مورد علاقه اش را ذکر کنید.

5. شاید حذف کردن وعده شیر قبل از خواب سخت ترین وعده باشد. به مرور سعی کنید فاصله زمانی میان شیر دادن و به رختخواب رفتن را زیاد کنید تا تداعی میان شیر و خواب، کم رنگ شود و به جای آن یک چیز دیگر را جایگزین کنید تا در طی روزها و تکرارش تبدیل به تداعی قبل از خواب شود. مثلا قبل از خواب برایش قصه بخوانید، روی پا تکانش دهید، لالایی بخوانید و .... اگر در طی شب برای شیر بیدار شد، سعی کنید او را به شیوه دیگری آرام کنید، مثلا روی شانه اش آرام بزنید، تا به خواب رود، به او آب بدهید، و ...

سعی کنید در این فرایند سخت یار و همراه فرزند عزیزتان باشید. از دوستانش دعوت کنید تا برای بازی به خانه شما بیایند. او را بیشتر از گذشته به پارک ببرید. از اقوام و نزدیکانی که فرزندتان به آن ها علاقه مند و دلبسته است، دعوت کنید تا به منزل شما بیایند یا شما به دیدن آن ها بروید. مجموعه این کارها به شما کمک خواهد کرد تا در این راه موفق شوید.  در نهایت توصیه می شود برای طی موفق این مسیر همیشه آرام و صبور باشید.  

 

 

  پاسخ سوالات و دغدغه های تربیتی خود را از مشاورین و متخصصین شهروند فردا بخواهید:    

                                              

 

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.