چگونه به وزن پیش از بارداری خود بازگردیم؟

یکی از دغدغه های جدی زنان معمولا تغییر شکل بدن پس از دوران بارداری است. آیا شما درباره این که چگونه اضافه وزن بارداری تان را کاهش دهید، نگران هستید؟ چه روش هایی برای سالم ماندن و برگشتن به وزن پیش از بارداری، برنامه ریزی کرده اید؟ پیمودن گام هایی که در ادامه می آید به شما جهت بازگشت تدریجی و مناسب به وزن پیش از بارداریتان کمک شایانی می کند.

بارداری با وجود همه اتفاقات شیرینی که به دنبال دارد، معمولا با عوارضی نیز همراه است. یکی از این عوارض، که معمولا دغدغه خیلی از بانوان جوان نیز می باشد، تغییر شکل بدن است. از یک طرف، دشوار است که نسبت به تغییرات و رشد بدن زنان در طول دوران بارداری شگفت زده نشد و از طرف دیگر، بزرگ شدن شکم و سینه ها می تواند عامل مخرب اعتماد به نفس آنان باشد. اما اگر درباره چگونگی کاهش وزن پس از به دنیا آوردن بچه و رسیدن به وزن طبیعی پیش از بارداری نگران هستید، پیمودن گام های زیر را به شما پیشنهاد می کنیم. با یک برنامه ریزی تدریجی، دقیق و سالم می توانید از ماندن در وزن دوران بارداری اجتناب کنید.

1. آرام باشید

شما یک ستاره سینما یا یک مدل معروف نیستید، بنابراین دلیلی وجود ندارد که باید تنها در ظرف مدت یک هفته پس از زایمان به وزن طبیعی پیش از بارداری خود برگردید. چند ماه اول دوران مادر شدن بسیار خسته کننده و در عین حال نشاط آور و مقدس است. شما هرگز به این دوران باز نخواهید گشت، بنابراین با شمردن کالری ها، شرمنده بودن از شکل بدنتان و ورزش کردن تا نیمه شب، آن را هدر ندهید. بیایید این بار از زاویه ای دیگر نگاهی به این قضیه بیاندازیم. بدن شما به تازگی یک کار معجزه آسا را انجام داده است. به آرامی با آن رفتار کنید. از بدنتان لذت ببرید. بر روی بهبودی پس از زایمان تمرکز کنید و به بدنتان استراحت بدهید و آن را تغذیه کنید.

2. حقایق را بدانید

اکثر زنان نصف وزن نوزاد خود را در عرض 6 هفته پس از زایمان از دست می دهند و این امر بدون انجام دادن تمرینات ورزشی خاصی اتفاق می افتد. با خارج شدن بچه، جفت و مایع آمنیوتیک، شما حتی به هنگام زایمان هم وزن از دست می دهید. هنگامی که شما پس از زایمان بیمارستان را ترک می کنید، همانند یک زنی که 5 یا 6 ماهه باردار است، به نظر می رسید. شیر دادن و خوردن غذاهای سالم به طور طبیعی نیز به کاهش وزن آهسته کمک می کند. اگر برای شیر (مادر) دادن به نوزادتان برنامه ریزی کرده اید، بدانید که محدود کردن کالری بر ذخیره و تولید شیر شما اثر خواهد گذاشت. پزشکان خوردن غذاهای سالمی که کالری های کافی را برای شما و نوزاد و همچنین مواد مغذی را برای رشد و تغذیه نوزاد فراهم می کنند، توصیه می کنند.

3. وقت شناس باشد

بسته به تجربه زایمان شما، ورزش کردن حداقل تا 6 هفته پس از زایمان محدودیت دارد. بدن شما برای بهبودی نیاز به زمان دارد. به احتمال بسیار زیاد ماما یا پزشکتان به شما اجازه ورزش کردن را تا پس از معاینه 6 هفته بعد از زایمان نمی دهد.

4. به آرامی حرکت کنید

هنگامی که بدنتان مجدداً برای انجام حرکات ورزشی آماده می شود، به خودتان فشار نیاورید. به آرامی شروع کنید و به یاد داشته باشید که بدن شما در طول 9 ماه گذشته تغییرات باور نکردنی را از سر گذرانده است. انجام دادن تمریناتی که ممکن است شما پیش از دوران بارداری به آسانی انجام می دادید، تا مدتی دشوار است، به خصوص تمرینات شکمی. لذا کم کم به تمرینات سخت تر و پیچیده تر بپردازید.

5. تغییرات کوچک

بر روی تغییرات کوچک، مانند: خوردن غذاهای گیاهی و غلات سبوس دار، تمرکز کنید. اگر کودک را با شیر مادر تغذیه می کنید، مطمئن شوید که میزان کالری مصرفی تان را کم و یا حذف نمی کنید. روزانه 30 دقیقه ورزش کنید و یا با نوزادتان در اطراف خانه قدم بزنید. انجام تمرینات هوازی ملایم، یوگا و پیلاتز می تواند در شما علاقه و لذت ایجاد کنید و به شما تنوع مورد نیاز را ارائه بدهد.

منبع: برگرفته از وب سایت pregnancy magazine

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.