چگونه از نزدیک ترین مراکز خدمات مشاوره حرفه اي به محل زندگی خود اطلاع یابیم؟

پیشرفت فناوری اطلاعات و نفوذ آن در حوزه های مختلف، تاثیر بسزایی در سهولت دسترسی به اطلاعات و کسب آگاهی از خدمات گوناگون داشته است. در همین راستا به منظور تسهیل دستیابی به اطلاعات مراکز خدمات حرفه ای روانشناسی و مشاوره، وب سایت شهروند فردا، سامانه هوشمند معرفی و ارجاع به مراکز روانشناسی و مشاوره را راه اندازی نموده که به کمک آن می توانید در کمترین زمان ممکن نزدیک ترین مراکز ارائه دهنده خدمات حرفه ای مشاوره به محل زندگی خود را بیابید.

پیش از این در مطلبی با عنوان «در فرایند تربیت فرزندانمان، چه زمانی باید به مشاور مراجعه کنیم؟» در رابطه با زمان هایی که نیاز پیدا می کنیم از خدمات حرفه ای روانشناسی و مشاوره استفاده کنیم، صحبت کردیم. در همین راستا قصد داریم در این مقاله به بررسی راه هایی که افراد می توانند از مراکز خدمات مشاوره حرفه ای در دسترس و متناسب با محل زندگی خوشان مطلع شوند بپردازیم.

از پزشک اطفال خود کمک بخواهید

در زمان مراجعه و تماس با پزشك اطفال خود بخواهيد كه حداقل نام دو مشاور را به شما معرفي كند. بيشتر متخصصان كودك و پزشكان خانواده، مي توانند خانواده درمانگران و مشاوران محلي را به شما معرفي و توصيه كنند.  ممكن است برخي از پزشكان دائما سعي كنند با گفتن جملاتي مانند «اين فقط، نشانه گذر كودك شما از يك مرحله است» و يا « او همه اين مشكلات را پشت سر مي گذارد » به والدين نگران، اطمينان خاطر ببخشند. به گفته هاي پزشك خود اعتماد كنيد اما با او درباره ضرورت و مزاياي مشاوره هم بحث و گفتگو نماييد.

ساير منابع اطلاعاتي درباره مشاوران يا مراکز مناسب، عبارتند از ؛ مديران و مشاوران مدرسه، معلمان و دوستان آگاه و مطلع . بسياري ازخطوط تلفن بحران و مراكز بهداشت روان اجتماع هم منابع اطلاعاتي ارزشمندي در مورد خدمات مشاوره اي در دسترس مي باشند . در دفتر راهنماي تلفن هم شماره تلفن پزشكان اطفال، روان شناسان، مشاوران ازدواج و خانواده و مددكاران اجتماعي باليني وجود دارد. چنانچه كودك شما در مدرسه مشكل يادگيري دارد، بايد به منظور يك ارزيابي كه شامل آزمون هاي روان شناختي هم مي شود، او را نزد يك روان شناس ببريد. بسياري از سيستم هاي مدارس، ارزيابي هاي روان شناختي و همچنين امكان ارائه توصيه ها در صورت وجود مشكلات يادگيري يا رفتاري در كودك را در مدرسه ارائه مي دهند. با اين وجود، دقت و تماميت ارزيابي هاي روان شناختي ارائه شده در مدارس، بسيار متفاوت است. همچنين مدارس خدمات مشاوره والد – كودك را هم ارائه نمي دهند.

سامانه معرفی و ارجاع مراکز روانشناسی و مشاوره شهروند فردا

یکی دیگر از راه های کسب اطلاع از نزدیک ترین مراکز مشاوره حرفه ای به محل زندگی مان، استفاده از سامانه هوشمند معرفی و ارجاع مراکز روانشناسی و مشاوره شهروند فردا است. (برای ورود به سامانه کلیک کند.)

در این سامانه شما می توانید مراکز ارائه دهنده خدمات حرفه ای و روانشناسی مورد نیاز خود را متناسب با استان و شهر محل زندگی تان، جستجو کنید.

مراکز مختلف روانشناسی و مشاوره به منظور معرفی خود، اطلاعات و شرح خدماتشان را در این سامانه ثبت نموده و پس از ارزیابی و احراز هویت آن ها، این اطلاعات جهت استفاده در اختیار شما عزیزان قرار می گیرد.

از چه کسانی باید خدمات حرفه ای مشاوره دریافت کرد؟  

متخصصاني كه به ارائه درمان و مشاوره به كودكان و بزرگسالان مي پردازند، عبارتند از؛ روانشناسان، روانپزشكان مشاوران ازدواج و خانواده و مددكاران اجتماعي باليني. در بيشتر مناطق داشتن گواهينامه يا مجوز فعاليت، براي متخصصان بهداشت روان ضروري است. در ایران نیز سازمان نظام روانشناسی و بهزیستی، متصدی تایید و صدور مجوز شروع به کار این افراد هستند.

پس از آغاز مشاوره، چه انتظاري مي توانم داشته باشم؟

دو جلسه نخست، بر روي ارزيابي و سنجش متمركز خواهد بود. مشاور به ارزيابي و روشن شدن مشكلات كودك و خانواده شما مي پردازد. از آن جايي كه همسر شما هم، بخش مهمي از خانواده است، او هم بايد در مشاوره مشاركت داشته باشد. مشاور علاوه بر صحبت با شما در مورد مشكلات كودكتان، سوالاتي هم در مورد انتظارات و اهداف شما به عنوان والد، از شما خواهد پرسيد. شما يك پرسشنامه مختصر را پُر خواهيد كرد و گزارشي هم در مورد رفتار كودك خود ارائه خواهيد داد. مشاور با كودك شما هم صحبت خواهد كرد و شما را با هم مورد مشاهده قرار مي دهد. براي تعديل انتظارات خود از مشاوره، آمادگي داشته و در كار با مشاور، انعطاف پذير باشيد. با اين وجود، هر نوع سوالي را كه برايتان مطرح مي شود، از مشاور خود بپرسيد. ممكن است مشاور، با كسب اجازه شما با معلم كودكتان تماس گرفته و راه هاي بيشتري را براي كمك مدرسه به كودك شما، پيشنهاد دهد. پس از ارزيابي مشكلات شما و كودكتان، مشاور به شما كمك مي كند تا اين مشكلات را حل كنيد. بسته به نوع مشكلات شما، ممكن است مشاور از يك يا چند رويكرد استفاده كند.

من چگونه و چرا بايد برای خدمات حرفه اي مشاوره، هزينه کنم؟

مشاوره هم همانند مراقبت هاي بهداشتي، آموزش، حمل و نقل، تفريحات خانوادگي، صرف غذا در بيرون و رفتن به تعطيلات، هزينه دارد. مشاوره مي تواند به كاهش مشكلات رفتاري و هيجاني كودك شما و افزايش قابليت هاي شخصي و مهارت هاي اجتماعي او كمك كند. مشاوره مي تواند كيفيت زندگي خانواده را بهبود بخشد. معمولاً مشاوراني كه در مطب هاي خصوصي مستقل كار مي كنند، براي هر جلسه مشاوره، هزينه مشخصي دريافت مي كنند. اما، سازمان بهزیستی، يك مقياس متغير دارد كه بسته به ميزان درآمد خانواده، متفاوت است. براي كسب اطلاع از اين كه بيمه پزشكي شما بخشي و يا تمام هزينه ها را پوشش خواهد داد يا خير، با شركت بيمه تماس گرفته و با مشاور هم مشورت كنيد. چنان چه آزمون هاي روانشناختي در مدارس دولتي انجام مي شوند، اين خدمات رايگان بوده و هزينه اي نخواهد داشت. هزينه اين كار از ماليات هايي كه پرداخته ايد، تأمين مي شود.

منبع: برگرفته از کتاب sos کمک برای والدین 

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.