8 راهکار برای پدران جدید جهت مراقبت از نوزادان

زنان به صورت ذاتی آمادگی اولیه برای ایفای نقش مادری و فهم نیاز نوزادان تازه متولد شده را دارند. اما شاید مسائلی نظیر فهم دلیل گریه نوزادان، آرام کردن آن ها و یا تعویض پوشک و ... برای مردان امر دشواری باشد. اما این دشواری با کمی افزایش آگاهی، آسان می گردد، از این رو در ادامه به 8 راهکار برای پدران جدید جهت مراقبت از نوزادان اشاره می کنیم.

بر خلاف مادران، پدران آن گونه متولد نشده اند که دلیل گریه بچه ها را تشخیص دهند، به آن ها شیر بدهند و پوشک آن ها را عوض کنند. از این رو، پدران باید مسئولیت این نقص در آگاهیشان را بپذیرند و برای یادگیری نکاتی درباره نگهداری از فرزندانشان تلاش کنند. در ادامه 8 نکته کلیدی در رابطه با نگهداری کودکان که پدران باید بدانند، آمده است.

1. نحوه نگه داشتن نوزاد تازه متولد شده

تا زمانی که از سر نوزادتان مراقبت کنید، او خوب خواهد بود. با مراقبت از سر وی، شما می توانید او را در موقعیت های مختلف نگه دارید. برای مثال: تکیه دادن و خواباندن بر روی شانه، روی دست ها و بازوها گرفتن، نشاندن در دامان خود و ... . نوزاد شما اگر از موقعیتی که در آن قرار گرفته است راضی نباشد، شما را با ایجاد سر و صدا متوجه خواهد کرد.

2. عوض کردن پوشک

هنگامی که نوزاد پُف کرده به نظر برسد، یا به خود بپیچد، یا پاهایش را جمع کند و یا محتویات شکمی از پشت پوشک بالا زده باشد، باید پوشکش را تعویض کنید. قبل از تعویض پوشک وسایل لازم را در محل مورد نظر فراهم آورید: زیر انداز تعویض پوشک، پوشک تمیز، دستمال مرطوب، کِرم یا پماد نرم کننده و مرطوب کننده و لباس تمیز درصورت لزوم.

ابتدا زیر انداز تعویض پوشک را پهن کرده و نوزاد را به پشت روی آن بخوابانید و یک دستتان را روی بدن او قرار دهید، سپس پوشک او را باز کرده و وی را با دستمال مرطوب تمیز کنید. ناحیه تحتانی نوزاد دختر را از جلو به عقب تمیز کنید و زیر ناحیه تناسلی نوزاد پسر را با دقت تمیز نمایید. سپس پوشک تمیز را زیر نوزاد پهن کرده و چسب های آن را ببندید و در صورت لزوم از پماد یا کرم نرم و مرطوب کننده استفاده نمایید. در نهایت پوشک کثیف را محکم بسته و در سطل زباله بیاندازید.

3. حمام کردن نوزاد تازه متولد شده

نوزاد تازه متولد شده، هفته ای 1 الی 2 بار نیاز به حمام شدن دارد و تا زمانی که ناف او نیفتاده است، (معمولاً 1 تا 2 هفته بعد از تولد) او را با اسفنج حمام می کنند. ابتدا همه درها و پنچره ها را ببندید، سپس لباس های نوزاد را در بیاورید و با یک لیف مرطوب بدن، چانه و گردن و ... را به آرامی بشویید. سپس او را به آرامی و به طور کامل خشک نمایید.

4. آروغ زدن نوزاد تازه متولد شده

یکی از اثرات جانبی غذا خوردن نوزادان، خوردن مقدار زیادی هوا می باشد، که این امر موجب ناراحتی آن ها می شود. لذا آن ها به کمک شما برای خارج کردن هوا، نیاز دارند. یکی از روش های آروغ گرفتن نوزادان بدین گونه است. ابتدا نوزاد را در دامان خود بنشانید و با کف دست سینه او را حمایت کنید و با دو انگشت شست و اشاره چانه وی را بگیرید و با دست دیگر به آرامی اما مصرانه به پشت او ضربه بزنید تا زمانی که آروغ بزند. نوزادان گاهی یک آروغ آرام می زنند و گاهی آروغ های پر سر و صدا. همچنین بسیار محتمل است که تُف کنند و یا بالا بیاورند، لذا بستن پیشبند توصیه می شود.

5. آرام کردن گریه نوزاد تازه متولد شده

برای نوزاد تازه متولد شده، زندگی در خارج از رحم مادر می تواند بسیار دشوار باشد و لذا وی گریه می کند تا شما بدانید که او نیاز به آرامش دارد.

در ابتدا شما باید بررسی کنید که آیا نوزاد گرسنه است، جایش کثیف است و یا ناراحتی دیگری دارد. اگر تمام این موارد را بررسی کردید و همچنان گریه نوزاد ادامه داشت، او را بلند کنید و در آغوش بگیرید و وی را به شانه خود تکیه بدهید و با دستتان به آرامی بدن وی را نوازش کنید و با او صحبت کنید.

6. اندازه گیری دمای بدن کودک

اگر فکر می کنید که ممکن است کودکتان بیمار شده باشد، بهترین کار این است که دمای بدن او را اندازه گیری نمایید. متاسفانه دقیق ترین روش برای انجام این کار، دماسنج مقعدی است، چرا که این یک روش تهاجمی است و می تواند برای کودک ناراحت کننده باشد. در این روش توصیه می شود، مادر درجه حرارت بدن را اندازه گیری نماید.

اگر مادر قادر به این کار نبود، یک دماسنج مقعدی بردارید و کمی وازلین به نوک آن بمالید. لباس کودک را در آورید و او را روی شکم بخوابانید. یک دستتان را روی کمر وی قرار دهید و دماسنج را بین نیم تا یک اینچ وارد مقعدش کنید. پس از دو دقیقه، دماسنج را بیرون بیاورید و درجه آن را بخوانید. اگر دمای بدن وی بیش از 38 درجه سانتی گراد بود، او را نزد متخصص اطفال ببرید.

7. سرگرم کردن کودک

کودک شما ساعت های بیداریش را صرف یادگیری درباره جهان اطرافش می کند. یکی از راه هایی که وی از طریق آن می آموزد، بازی است. لذا با کودکتان از طریق بازی تعامل کنید. برایش کتاب بخوانید، با صدای ملایم آواز بخوانید، با او به آرامی در اتاق برقصید، یک اسباب بازی را برای او نگه دارید تا روی آن تمرکز کند، با صداهای بامزه با او صحبت کنید، شکلک در آورید و از انجام این کارها لذت ببرید.

8. خواباندن نوزاد در تختخواب

هنگام خواباندن نوزاد در تختخواب، لباس، ملافه و تشک وی را در وضعیت مناسب قرار دهید. اسباب بازی ها را بیرون از تخت بگذارید و همیشه کودک را به پشت بخوابانید. قنداق کردن نوزادان قبل از رفتن به تختخواب، به او کمک می کند که احساس آرامش و امنیت داشته باشد و همچنین بهتر بخوابد.

منبع: برگرفته از وب سایت pregnancy magazine

 

9 دلیل طبیعی گریه نوزادان

بازی ها و اسباب بازی های مناسب تولد تا 6 ماهگی

اینفوگراف: 17 راه برای خواباندن نوزادان

آیا زنگ های خطر تحولی کودکانتان را می شناسید؟ (تولد تا یک ماهگی)

 

 

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.