بهترین زمان برای آوردن فرزند دوم چه زمانی است؟

بچه دار شدن یک تغییر جدید و یک اتفاق شیرین در زندگی هر زن و شوهری می باشد. همان طور که زوج های جوان برای اولین تجربه پدر و مادر شدن خود برنامه ریزی می کنند و به همه جوانب امر می اندیشد، دومین بارداری و تکرار این اتفاق خوشایند نیز نیازمند برنامه ریزی و ایجاد آمادگی در فرزند اول می باشد. لذا با توجه به اهمیت این موضوع، در ادامه زمان مناسب برای بارداری دوم و همچنین نکاتی که در این زمینه باید مورد توجه قرار بگیرد، ارائه می شود.

هیچ کس به غیر از خودتان نمی تواند پاسخی به این سوال بدهد. تصمیم گیری درباره این موضوع نیاز به بررسی ابعاد مختلفی از جمله برنامه ریزی برای توقف جلوگیری از بارداری، تعیین زمان ترک موقت یا دائم کار و ... دارد. برخی معتقدند، تصمیم گیری درباره داشتن دومین بچه به مراتب سخت تر از تصمیم گیری درباره داشتن اولین فرزند است، چرا که شما تنها درباره بچه دار شدن صحبت نمی کنید بلکه درباره تغییر شکل خانواده صحبت می کنید. با ورود هر بچه جدید به خانواده، شما باید درباره تاثیر وی بر سبک زندگی، امور مالی، کار، روابط و صد البته بچه های دیگر فکر کنید. در ادامه زمان مناسب و پیشنهادی متخصصان برای آوردن بچه دوم به شما ارائه می شود.

متخصصان چه زمانی را پیشنهاد می کنند؟

برای تشخیص زمان مناسب جهت آوردن بچه دوم، باید روابط کودک با پدر و مادر، رقابت خواهرانه- برادرانه و عزت نفس کودک را مورد بررسی قرار داد. برخی متخصصان بهترین زمان آوردن بچه دوم را، یا هنگامی که بچه اول کوچک تر از یک سال است و یا هنگامی که بچه اول بزرگ تر از 4 سال است، اعلام می کنند. نوزادانی که هنوز یک ساله نشده اند، حسی نسبت به جایگاه انحصار خود ندارند، پس بنابراین آن ها کمتر مستعد خشم نسبت به نوزاد تازه متولد شده هستند و کودکانی که بزرگ تر از 4 سال هستند، زمانی را برای لذت بردن از توجه پدر و مادرشان داشته اند و اکنون سرگرم و درگیر فعالیت های خودشان شده اند.

برای سلامت نوزاد نیز بهتر است برای بارداری بعدی 2 الی 3 سال منتظر بمانید. مطالعات نشان داده اند که زنانی که 18 ماه پس از اولین زایمانشان، باردار شده اند، به احتمال زیاد فرزند دومشان، زودتر به دنیا می آید، با کبود وزن مواجه است و یا کوچک تر از حد معمول است.

تحقیقات همچنین نشان می دهد، زنانی که 12 ماه پس از زایمان اول، باردار می شوند، بیشتر در معرض خطر جدا شدن زودرس جفت قرار می گیرند و اگر زایمان قبلی شان سزارین بوده باشد، در معرض خطر جفت سر راهی (جفت در ناحیه تحتانی رحم قرار می گیرد و مانع از خروج نوزاد می شود) قرار می گیرند.

محققان مطمئن نیستند که چرا فاصله زمانی کم بین بارداری ها، احتمال وقوع خطرات خاص را افزایش می دهد، اما نظراتی در این باره دارند. آن ها معتقدند، بدن مادر پیش از بارداری و زایمان دوباره به زمانی برای ذخیره و بازیابی مجدد ویتامین ها و مواد مغذی، نیاز دارد. در نتیجه اگر شما مجدداً باردار هستید یا می خواهید باردار شوید و یا می خواهید بین بارداری هایتان فاصله بیاندازید، در هر صورت به پزشک متخصصتان مراجعه کنید و توصیه هایی را برای مراقبت از خودتان دریافت کنید، رژیم غذایی متعادل داشته باشید، ویتامین های دوران بارداری از جمله فولیک اسید مصرف کنید و بدنتان را تا جایی که می توانید سالم نگه دارید.

فاصله بیش از 5 سال بین بارداری ها نیز کمتر ایده آل است. برخی مطالعات نشان می دهد که مادرانی که 5 سال یا بیشتر بین بارداری های خود فاصله انداخته اند، نوزادشان به احتمال زیادتر در معرض خطر وزن کم به هنگام تولد، تولد زودرس و اندازه کوچک تر خواهد بود و چنین مادرانی نیز به احتمال زیادتر در معرض خطر ابتلا به پره اکلامپسی یا مسمومیت حاملگی قرار می گیرند.

چه نکاتی را باید به هنگام تصمیم برای بارداری مجدد مد نظر قرار داد؟

سبک زندگیتان

آیا شما در جریان عادی و روزمره زندگی با فرزندتان احساس شادی و آرامش می کنید؟ آیا شما به خوبی از فرزندتان مراقبت می کنید؟ آیا همه اعضای خانواده در سراسر طول شب می خوابند؟ آیا شما و همسرتان برای یکدیگر وقت می گذارید؟ آیا شما به سر کار می روید؟ اندیشدن به همه عواملی که گفته شد، برای تصمیم مجدد به بچه دار شدن مهم هستند. به یاد داشته باشید که یک نوزاد جدید همه زندگی شما را تصاحب می کند. آیا شما وقت و انرژی را که یک نوزاد نیاز دارد، دارا هستید و آیا فرزندتان آمادگی مواجه شدن با این واقعیت را که یک بچه دیگر در خانه باشد، دارد؟

وضعیت مالیتان

پول همه چیز نیست، اما قطعاً به هنگام تشکیل و گسترش خانواده به شما کمک می کند. برای تامین خوراک، پوشاک، بهداشت و درمان و ... کودک نیاز پول است. لذا پیش از اقدام به بارداری مجدد، شرایط مالی خود را مورد بررسی قرار دهید.

سنتان

متاسفانه سن پدر و مادر برای باردار شدن از اهمیت بسزایی برخوردار است، به خصوص سن مادر. اگر شما 38 ساله باشید و 2 بچه یا بیشتر بخواهید، به احتمال زیاد فاصله سنی 3 سال بین فرزندانتان امری غیر ممکن به نظر می رسد، اما اگر جوان تر از 30 سال باشید و هیچ مشکل جسمانی نداشته باشید، برنامه ریزی در زمینه فاصله سنی بین فرزندانتان راحت تر انجام خواهد شد.

چشم اندازتان

آیا شما و همسرتان تمایل به بارداری مجدد دارید و با این تصمیم موافق هستید؟ گاهی اوقات پیش می آید که شما مایل به داشتن فرزند دیگر هستید اما همسرتان خیر، یا بالعکس. حل این مشکل و رسیدن به یک نقطه نظر مشترک می تواند دشوار باشد، اما گام اول برای حل این مشکل، صحبت کردن درباره اختلاف نظرها است. کنار یکدیگر بنشینید و درباره عقاید خود با یکدیگر گفتگو کنید. ممکن است همان بار اول مشکل حل نشود، اما با گفتگو کردن درک بهتری نسبت به مسائل پیدا خواهید کرد.

ندای قلبتان

مطمئناً شما می تواند نقاط مثبت و منفی بارداری مجدد را بررسی کنید، اما این تصمیم یکی از آن تصمیماتی است که با قلب و دل گرفته می شود، پس اگر شما و همسرتان فرزند دیگری می خواهید به ندای قلبتان گوش دهید.

منبع: برگرفته از وب سایت baby center

تست آنلاین: پرسشنامه تشخیص سبک فرزندپروری والدین

5 راه برای کاهش سوزش سر دل در طول دوران بارداری

چه چیزی باعث گرفتگی شبانه عضلات پا در طول دوران بارداری می شود؟ 

7 کاری که زنان باردار از انجام آن در حین بارداری لذت می برند!

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.