چگونه با فرزند نوجوانمان ارتباط موثری برقرار کنیم؟

امروزه نوجوانان در معرض خطرهای گوناگونی قرار دارند که آگاهی والدین از دنیا، افکار و احساسات آنان، به کاهش این خطرات کمک می کند. شناخت نوجوانان و دیدگاه آن ها نسبت به جهان پیرامونشان نیازمند برقراری ارتباطی موثر است. لذا در ادامه به 4 راهکاری که به برقراری رابطه موثر والدین و فرزند نوجوانشان می انجامد، اشاره می کنیم.

بسیاری از والدین فکر می کنند، فرزند نوجوانشان مانند کتاب در بسته ای هستند که قفلی نیز بر آن زده شده است. این والدین فکر می کنند که شناخت فرزند نوجوانشان و صحبت کردن درباره زندگی آنان غیر ممکن است. اما صحبت کردن با فرزند نوجوانتان و دانستن مسائل زندگیش، یکی از بهترین راه های محافظت از وی در برابر خطرات است. جاسوسی و تجسس کردن در زندگی وی بهترین راه کسب اطلاعات در این باره نیست. اگر فرزند نوجوانتان از موضوع مطلع شود، نه تنها ناراحت می شود، بلکه اطمینان و اعتمادش نسبت به شما از بین می رود. در ادامه 3 راهکار برای برقراری ارتباط و گفتگو با فرزند نوجوانتان آمده است.

1. برقراری رابطه را از دوران کودکی آغاز کنید

دوران کودکی شروع مناسبی برای داشتن یک رابطه والد- فرزندی مناسب و دوستانه است. هر چه فرزندان بزرگ تر شوند ایجاد یک رابطه ایمن و دوستانه والد -  فرزندی دشوار تر می شود. به عبارت دیگر حفظ یک رابطه والد - فرزندی با یک نوجوان آسان تر از تشکیل آن است، به خصوص زمانی که هیچ نوع رابطه ای پیش از این وجود نداشته باشد.

2. زمینه های مشترک را پیدا کنید

موضوعات و فعالیت هایی را که شما و فرزند نوجوانتان به طور مشترک بدان علاقه مند هستید، بیابید. صحبت کردن درباره مسائل و موضوعاتی که هر دو به آن علاقه مند هستید، آسان تر است.

3. پذیرای صحبت های فرزند نوجوانتان باشید

هنگامی که شما با فرزند نوجوانتان صحبت می کنید، از شنیدن برخی حرف هایی که دوست ندارید، شگفت زده نشوید. به جای قضاوت کردن او، تنها پذیرای آن چه که او درباره آن صحبت می کند باشید. شما می توانید به او بگویید که حرف ها و کارهای او را تایید نمی کنید، البته بدون حمله کردن به او! اگر او با شما احساس راحتی کند، به احتمال زیاد دوباره به سراغ شما خواهد آمد و درباره مسائل جدی و مشکلاتش با شما صحبت خواهد کرد.

4. زمان بیشتری را با یکدیگر سپری کنید

نگرانی بسیاری از نوجوانان نگذراندن وقت کافی با والدینشان است. بسیاری از نوجوانان احساس می کنند، به دلیل این که والدینشان همیشه سر کار هستند و یا به کار دیگری مشغول هستند، نمی توانند با آن ها صحبت کنند. والدین اغلب فراموش می کنند که به اندازه کافی به فرزندانشان توجه کنند. در ادامه چند راهکار برای گذران وقت با فرزند نوجوانتان به شما ارائه می شود:

  • تنظیم یک زمان خاص در هفته برای صرف وقت با نوجوانتان
  • شام خوردن همه اعضای خانواده با هم
  • ورزش کردن و یا شرکت در یک برنامه ورزشی به همراه نوجوانتان
  • رساندن نوجوانتان به مدرسه به جای فرستان او با اتوبوس یا سرویس به مدرسه

در نهایت این که: 

نوجوان شما ممکن است در ابتدا تمایلی به صحبت کردن با شما نداشته باشد، اما شما به تلاش خود ادامه دهید. به احتمال زیاد، سرانجام شما او را شکست خواهید داد و او از این که با شما صحبت می کند و وقتش را با شما سپری می کند، خوشحال خواهد بود.

منبع: برگرفته از وب سایت child development info

8 راهکار عملی برای برقراری ارتباط سازنده با فرزند نوجوانمان

چگونه بر روابط فرزند نوجوانمان با دوستانش نظارت کنیم؟

نیازهای فردی و اجتماعی فرزند نوجوانمان چیست؟

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.