3 راهکار عملی برای برقراری ارتباط پدران با فرزند نوجوانشان

با وجود این که پدران زمان کمتری را نسبت به مادران با فرزندان خود سپری می کنند، اما این بدین معنی نیست که فرزندان به ویژه نوجوانان نیازمند حضور آنان نیستند. پدران باید وقت خود طوری برنامه ریزی کنند که بتوانند زمانی را صرف تعامل و معاشرت با نوجوان خود بکنند. در ادامه راهکارهایی جهت برقراری ارتباط پدران با فرزند نوجوانشان ارائه می شود.

آیا از فکر این که در زندگی فرزند نوجوانتان مشارکت کنید، می ترسید؟ به عنوان یک پدر، آیا فکر می کنید که باید عقب نشینی کنید و به فرزند نوجوانتان اجازه استقلال بدهید؟ به طور کلی این افکار درست است و نوجوانان در حال بررسی استقلالشان هستند و ممکن است به نظر برسد که راه های ارتباطی با شما را بسته اند، اما تحقیقات نشان می دهند که عقب نشینی راهکار مناسبی نیست. پدرانی که برای ارتباط با فرزندشان وقت می گذارند، می توانند دو برابر بیش تر از مادران، بر نوجوانشان تاثیر مثبت بگذارند (نقش مادران نیز در این زمینه مهم است).

نکته این جاست که نوجوانان به وقت پدرانشان نیاز دارند. نوجوانی زمان حساسی است و وقت گذاشتن والدین در این سن با صرف وقت آنان در دوران کودکی کمی متفاوت است. پس اگر شما یک دختر یا پسر نوجوان در خانه تان  دارید، ارتباطات شما اشکال دیگری به خود می گیرد. در ادامه 3 راهکار برای چگونگی ارتباط شما با نوجوانتان آمده است.

خونسردی خود را حفظ کنید

چگونه به نوجوانتان واکنش نشان می دهید، به خصوص زمانی که پای احساساتش در میان باشد؟ نوجوانان با احساساتشان شناخته می شوند، به ویژه دختران. توصیه می شود که وارد موقعیت های احساسی نشوید و با واکنش های احساسی آن را تشدید نکنید. به جای این کار توصیه می شود، آرامش خود را حفظ کنید و به حل این وضعیت کمک کنید.

اگر شما نیاز به قدم زدن، آرام شدن و سر و سامان دادن به افکارتان دارید، این کار را انجام دهید و سپس به موقعیت بازگردید. با انجام این کار، شما پیش از این که با فرزندتان تعامل کنید، می توانید خودتان را آرام کنید. با دیدن این فرایند نوجوانتان نیز یاد می گیرد که در هنگام وضعیت های احساسی، از محیطی که در آن قرار دارد، فاصله بگیرد و افکارش را جمع و جور کند و سپس به محیط بازگردد.

نوجوانتان را از خود نرانید

اکثر والدین هنگامی که یک گسست عاطفی و یا یک تنش بین پدران و نوجوانان به وجود می آید، نوجوانان را مقصر می دانند. اما این تنها یک ایده خوب برای ختم ماجرا از دیدگاه پدر خانواده است. آیا شما در این مواقع، خشمگین، عصبانی و منتقد می شوید و یا آرام، شوخ و بذله گو می شوید؟

نوجوانان حساس هستند و ممکن است هیچ کدام از رفتارهای گفته شده را دوست نداشته باشند. بنابراین مجدداً به رفتارهای خود نگاهی بیاندازید و از دیگران، از جمله نوجوانتان، درباره نحوه چگونه برخورد کردن و رفتار کردن با وی سوال نمایید.

فعالیت هایی را با هم انجام دهید

شما می توانید انجام برخی فعالیت ها را با دختر یا پسر نوجوانتان برنامه ریزی کنید. در ادامه چند پیشنهاد در این زمینه به شما ارائه می شود:

  • کوه پیمایی و یا دوچرخه سواری، فعالیتی است که پدران از انجام آن در کنار نوجوانشان از آن لذت می برند.
  • پیاده روی یا اردو زدن، فعالیت دیگری است که مناسب هر دو جنس است.
  • بیرون رفتن با دختر نوجوانتان برای ناهار خوردن، خرید کردن و یا هدیه گرفته برای شخص دیگری.
  • کمک کردن به یادگیری رانندگی به دختر و پسر نوجوانتان.
  • کمک کردن در کارهای خانه از دیگر فعالیت هایی است که نوجوانان به همراه پدرشان می توانند به انجام آن بپردازند. به عبارت دیگر به جای این که به نوجوانتان بگویید که وسایل خانه را تعمیر کنند، ماشین را بشویند، خانه را رنگ بزدند و ...، از آن ها بخواهید که در انجام این کارها با شما مشارکت کنند.
  • آشپزی کردن و صرف غذا در محیط بیرون از خانه، برای دختران و پسران نوجوان جذاب است و آن ها می توانند در انجام این کار به شما کمک کنند.

منبع: برگرفته از وب سایت child development info

چگونه با فرزند نوجوانمان ارتباط موثری برقرار کنیم؟

8 راهکار عملی برای برقراری ارتباط سازنده با فرزند نوجوانمان

نیازهای فردی و اجتماعی فرزند نوجوانمان چیست؟

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.