چگونه به فرزند نوجوانمان کمک کنیم تا بر کسالتش غلبه کند؟

این روزها اکثر والدین از کسالت و بی حوصلگی نوجوان خود شکایت می کنند و به فکر راهی برای رفع این کسالت و همچنین به دنبال راهی برای تحرک و فعالیت بیشتر نوجوانشان می گردند. در ادامه راهکارهایی برای کمک بر غلبه کسالت نوجوانان ارائه می شود.

آیا نوجوانتان از این که حوصله اش سر رفته و خسته و بی حوصله است، مدام ناله و شکایت می کند؟ شما به عنوان والدین ممکن است عصبی شوید، چرا که احتمالاً آخرین باری را که بی حوصله بودید، به یاد نمی آورید. اما نوجوان بی حوصله شما بیش از حد دلخور است و احساس ناراحتی می کند. مطالعات نشان می دهند که هنگامی که جوانان کاری برای انجام دادن ندارند، به احتمال زیاد کارهای مخرب انجام می دهند و یا حداقل کارهای سازنده انجام نمی دهند. بنابراین در ادامه راهکارهایی را جهت بیرون آوردن نوجوانان از حالت افسردگی و کسالت، بیان می کنیم.

یک لیست تهیه کنید

شما می توانید یک لیست، شامل حداقل 10 فعالیتی که نوجوانتان دوست دارد در آن ها شرکت کند، تهیه کنید و در جایی که قابل مشاهده است، برای مثال روی در یخچال، نصب کنید. شما می توانید این لیست را به همراه نوجوانتان تهیه کنید و یا می توانید این لیست را خودتان به عنوان کسی که می داند، نوجوانش انجام چه کارهایی را دوست دارد، تهیه کنید. در حقیقت، نوجوان شما ممکن است از دیدن چیزهایی که انجام می داده و لذت می برده، شگفت زده شود. در نتیجه نوجوان شما که اغلب از بد فهمیده شدن و درک نشدن توسط والدین، شکایت می کرد، اکنون از شما قدردانی می کند. شما همچنین می توانید از نوجوان خود درخواست کنید که یک لیست همانند لیستی که ذکر شد، بنویسد. صرف نظر از این که شما چه فکری درباره این فعالیت ها می کنید. این یک روش مفید برای اوقاتی است که نوجوانتان احساس بی حوصلگی می کند.

یک چیز جدید یاد بگیرید

علاقه و توجه به دنیای اطراف یک راهکار عالی برای درمان خستگی و کسالت است. به نوجوانتان آموزش دهید که هیچ بهانه ای برای خستگی و کسالت وجود ندارد، چرا که جهان پیرامون ما بسیار جذاب و خیره کننده است. همیشه چیز جدیدی برای انجام دادن و کشف کردن وجود دارد. به علایق نوجوانتان توجه کنید و در همین راستا به وی پیشنهاداتی بکنید. وی را به چالش بکشید، بدون این که کار را برای او بسیار سخت کنید. به یاد داشته باشید که شما می خواهید علایق او را برانگیزید نه این که وی را با یک پروژه بزرگ و سخت مواجه سازید.

اگر نوجوان شما به محیط زیست علاقه مند است، او را به همراه برخی از دوستانش برای تمیز کردن محیط زیست به محیط های طبیعی اطراف محل زندگیتان ببرید و یا راه های خلاقانه ای برای صرفه جویی در مصرف انرژی بیابید. اگر نوجوان شما عاشق علوم است، برخی نظریه ها و سوالاتی را که می توان به وسیله آزمایش به آن ها پاسخ داد، امتحان کنید. اگر نوجوان شما هنرمند است، انواع موضوعات جذاب در بیرون از خانه وجود دارد و منتظر هستند که نوجوان شما با مداد، جوهر، رنگ، خاک رُس و یا هر وسیله دیگری به سراغ آن ها رفته و از آن ها ایده گرفته و چیز جدیدی خلق کند.

خستگی و کسالت را به عقب برانید

برخی اوقات، یک محیط جدید می تواند به نوجوان شما جهت بیرون رفتن از چرخه کسالت و خستگی کمک کند. آیا در نزدیکی محل زندگی شما، کافی شاپ، کتاب فروشی و یا هر مکان دیگری که نوجوانتان با خیال راحت به آن جا برود، وجود دارد؟ رفتن به چنین مکان هایی واقعاً می تواند به نوجوان شما برای دور شدن از چنین حالاتی حتی برای مدت زمان کوتاهی، کمک کند. اگر نوجوان شما به اندازه کافی بزرگ نشده است که تنهایی به چنین مکان هایی برود، شما می توانید او را همراهی کنید و در خارج از آن مکان منتظر وی بمانید.

شما همچنین می توانید خستگی و کسالت را در خانه خودتان به عقب برانید، حتی اگر خانه تان کوچک باشد. شما می توانید اتاق خواب نوجوانتان را به محیطی که منجر به یادگیری و اکتشاف شود، تبدیل کنید. نوجوان شما می تواند در همان مکان خاص خود، به دنبال علایق خود برود، وسایل الکترونیکی بسازد، کارهای هنری انجام دهد و یا کتاب و مجله بخواند.

منبع: برگرفته از وب سایت child development info

7 پیشنهاد برای پُر کردن اوقات فراغت نوجوانان بی حوصله

چگونه خودکارآمدی را در نوجوانان پرورش دهیم؟

6 راهکار عملی برای پرورش مسئولیت پذیری در نوجوانان

7 ایده برای کاهش رفتارهای پرخطر در نوجوانان

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.