چپ دست یا راست دست بودن کودکان از چه زمانی مشخص می شود؟

فرزند شما چپ دست است یا راست دست؟ آیا چپ دست ها باهوش تر از راست دست ها هستند؟ چند درصد از افراد چپ دست هستند و چند درصد راست دست؟ این ها سوالاتی است که همیشه پاسخ های ضد و نقیضی در مورد آن ها به گوشمان رسیده است. از این رو، قصد داریم به صورت علمی به بررسی این موضوع پرداخته و پاسخ درست این سوالات را بیان کنیم.

اکثر کودکان، ترجیح یک دست بر دست دیگر را حدود 2 الی 3 سالگی نشان می دهند، در حالی که برخی کودکان این علائم را از 18 ماهگی نشان می دهند. اما اگر کودک شما در سنین پیش دبستانی هنوز برای انجام کارها دستی را بر دست دیگرش ترجیح نمی دهد، نگران نشوید چرا که برخی از کودکان تا رسیدن به سن 5 الی 6 سالگی از هر دو دست خود به طور مساوی استفاده می کنند.

تسلط بر یک دست تا حد زیادی تحت تاثیر ژنتیک و وراثت است. اگر شما و همسرتان، هر دو چپ دست باشید، فرزندتان بین 45 الی 50% چپ دست خواهد شد. (تنها حدود 10% افراد چپ دست هستند.)

سعی نکنید کودکتان را بر استفاده از یک دست نسبت به دست دیگرش ترغیب کنید و او را تحت تاثیر قرار دهید. با وجود این که ژنتیک و سیستم عصبی افراد تنها دلیلی نیست که ترجیح یک دست را بر دست دیگر تعیین می کند، مجبور کردن کودکتان به این که از دست راست استفاده کند، هنگامی که او واقعاً چپ دست است، در دراز مدت باعث گیج شدن و ناامید شدن وی در طی این مسیر می شود.

اگر کودک شما در نهایت نشان داد که چپ دست است، نکات زیر را درباره وی رعایت کنید:

  • قیچی مناسبی را که برای چپ دستان طراحی شده است، برای وی تهیه و خریداری نمایید.
  • سر میز و یا سفره غذا، او را در جایگاهی قرار دهید که دست وی به دست نفر کناری اش برخورد نکند.
  • در کلاس درس نیز از معلمش بخواهید که او را در جایگاهی قرار دهید که دستش به دست همکلاسی اش برخورد نکند.

منبع: برگرفته از وب سایت baby center

زبان نقاشی کودکان(1): نقاشی های کودکان چه معنا و مفهومی دارند؟

زبان نقاشی کودکان(2): تفسیر نقاشی ترسیم خانواده از یک پسر بچه 7 ساله (راست برتر)

زبان نقاشی کودکان(3): تفسیر نقاشی ترسیم خانواده از یک پسر بچه 8 ساله (چپ برتر)

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.