چگونه به فرزند نوجوانمان کمک کنیم تا با فشار همسالان مقابله کند؟

دوران نوجوانی، برهه مهمی از زندگی هر شخصی می باشد. در این دوران، نوجوانان بیش از هر دوره دیگری تحت تاثیر همسالان خود هستند. لذا وظیفه والدین است که فرزندان خود را به گونه ای تربیت کنند که بتوانند با فشار همسالان به درستی مقابله کنند. از این رو، در ادامه به شما کمک می کنیم تا نوجوانتان را برای مقابله با فشار همسالان آماده کنید.

والدین اقدامات زیادی را برای محافظت از فرزندانشان در برابر مشکلات و دردسرها انجام می دهند. آن ها به فرزندانشان آموزش می دهند که چه چیزی درست و چه چیزی نادرست است. والدین سعی می کنند تا فرزندانشان را از تسلیم شدن در برابر فشارهای منفی همسالان محافظت کنند. اما فرزندان تا زمانی که در کودکی و نوجوانی به سر می برند، به آن چه والدینشان می گویند، توجه نمی کنند و اهمیت نمی دهند و گاهی اوقات مرتکب اشتباه می شوند. اما نکته مهم و قابل توجه این است که شما بعد از این رفتارها چه واکنشی نشان می دهید. اگر فرزند نوجوان شما تحت تاثیر سایر نوجوانان قرار بگیرد، شما می توانید به وسیله راهکارهای زیر به او کمک کنید و او را به مسیر اصلی بازگردانید.

حتی اگر شما می دانید که بیشتر تقصیرها بر گردن دوست فرزندتان است، باز هم باید برخی مسئولیت ها را متوجه فرزندتان نمایید. با این کار وی یاد می گیرد که پاسخگوی اعمال و رفتارش که انتخاب دوست را نیز شامل می شود، باشد.

اگر نوجوانتان اصرار داشت که دوستان خود را مقصر بداند، شما باید چگونگی خروج از آن موقعیت بد را به وسیله ایفای نقش، به وی آموزش دهید. به او کمک کنید تا تمام کارهایی را که می تواند در آن موقعیت انجام دهد و یا تمام حرف هایی را که می تواند در آن موقعیت بزند، تمرین کند. به وی یادآوری کنید که اگر دوستانش، نمی خواستند حرف های او را گوش کنند یا اصرار داشتند او را همراه خود کنند، آن موقعیت را ترک کند یا با شما تماس بگیرد. معمولاً یک تماس ساده با والدین باعث می شود که دوستان فرزندتان درباره اعمال خود تجدید نظر کنند.

به فرزند نوجوانتان توضیح دهید، اگر چه وی مسئول اعمال و رفتار دوستانش نیست، اما مسئول اعمال و رفتار خودش است. شما باید طبق یک برنامه که شامل قوانین و محدودیت ها می شود، زمانی را که فرزندتان مجدداً می تواند با دوستانش معاشرت کند و محدودیت ها برداشته می شود، تعیین کنید. به فرزندتان بفهمانید که برای تحقق این امر باید اعتماد سلب شده شما مجدداً به دست بیاید.

به خاطر داشته باشید که همه فشارهای همسالان، منفی نیستند. شما نمی توانید دوستان فرزندتان را انتخاب کنید، اما می توانید وی را تشویق به معاشرت با دوستانی نمایید که فشار مثبت همسالان را از خود نشان می دهند. اگر فرزند شما دوستانی داشته باشد که پیرو قوانین هستند، وی نیز به احتمال زیاد از دوستانش پیروی می کند و تابع قوانین می شود.

هنگامی که نوجوانتان شروع به بزرگ  شدن و مستقل شدن می کند، به احتمال زیاد ترس و دلهره وجود شما را فرا می گیرد و اولین فکری که به ذهنتان می رسد این است که او را تا رسیدن به سن 18 سالگی از جامعه دور نگه دارید، اما این ایده جواب نمی دهد. شما نمی توانید فرزند نوجوانتان را هر لحظه در کنار خود نگه دارید. بهترین کار این است که اقدامات لازم را در جهت امن نگه داشتن وی در زمان هایی که در کنار او نیستید، انجام دهید.

با نوجوانتان صحبت کنید. به وی آموزش دهید که انتظار چه نوع رفتارهایی را از وی دارید و مشاهده چه رفتارهایی را از وی تحمل نمی کنید. همچنین مهارت «نه گفتن» را به هنگامی که نمی خواهد کاری را انجام دهد و یا مهارت «ترک موقعیت های بد» را به وی آموزش دهید. شما می توانید این مهارت ها را به کمک ایفای نقش به وی یاد دهید.

قوانین روشن و مرزهایی را برای نوجوانتان تعیین کنید. مطمئن شوید که وی می داند چه کارهایی را می تواند انجام دهد و اجازه انجام چه کارهایی را ندارد. به قوانین و مرزهای وضع شده، پایبند باشید و مطمئن شوید که فرزند نوجوانتان می داند، در صورت شکستن قوانین، چه عواقبی منتظرش خواهد بود. اگر قوانین را شکست، در اجرای تنبیه مقرر، راسخ باشید. هنگامی که شما قوانینی را وضع می کنید، ولی سفت و سخت به آن پایبند نیستید، بعید است که فرزندتان از آن ها پیروی کند.

از نوجوانتان بپرسید، کجا می رود و چه کار می کند. مطمئن شوید وی در جایی است که می گوید آن جا هست. برای این کار لازم نیست فرزندتان را تعقیب کنید، با والدین دوستانش تماس بگیرید و محل قرار آن ها را جویا شوید و از امینت آن ها اطمینان حاصل کنید. شما ممکن است یک تلفن همراه در اختیار فرزندتان گذاشته باشید، بنابراین شما بدین وسیله می توانید از مکانی که وی در آن جا هست، اطلاع یابید. فرزند شما ممکن است از چک شدن توسط تلفن همراه به وسیله شما احساس ناراحتی بکند، اما وی می داند که شما مراقبش هستید و درباره رفتن به موقعیت های ناامن بیشتر احساس مسئولیت می کند.

اگر چه شما ممکن است بیشتر نگران دردسرها و مشکلاتی که فرزندتان و دوستانش ایجاد می کنند، باشید، اما شما همچنین باید درباره افرادی که سعی دارند به آن ها آسیب برسانند، آگاه باشید. نوجوانان بیش از هر گروه دیگری قربانی می شوند. مطمئن شوید که نوجوانتان می داند چگونه از خودش دفاع کند. شما می توانید او را در کلاس های رزمی یا دفاع شخصی ثبت نام کنید. نکته خوب این کلاس ها این است که بر دفاع و فرار تاکید دارد.

در نهایت این که:

با توجه به این که شما نمی توانید همیشه از فرزند نوجوانتان محافظت کنید، شما می توانید وی را به سوی انتخاب های خوبی که برای در امان ماندن به او کمک می کند، راهنمایی کنید.

منبع: برگرفته از وب سایت child development info

چگونه بر روابط فرزند نوجوانمان با دوستانش نظارت کنیم؟

اگر از دوست فرزند نوجوانتان خوشتان نیاید، چه کار می کنید؟

7 راهکار مدیریت ارتباط نوجوانان با جنس مخالف

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.