چرا باید برای نوجوانان مرز تعیین کنیم؟

دوران نوجوانی می تواند هم برای والدین و خانواده و هم برای نوجوانان، سخت ترین دوران باشد. چرا که ماهیت نوجوانی کسب استقلال و کشف موضوعات جدید است. از این رو تعیین مرزها و محدودیت هایی که بتواند نوجوانان را از خطرات محافظت کند، الزامی می باشد. مقاله زیر به شما والدین گرامی کمک می کند تا این مرزها و محدودیت ها را به درستی برای نوجوانتان تعیین کنید.

به طور معمول کودکان در همه رده های سنی نیاز به مرزهایی دارند، اما نوجوانان بیش از هر گروه دیگری به تعیین مرز نیاز دارند. اگر چه از لحاظ منطقی به نظر می رسد که نوجوانان به محدودیت های کمتری نیازمند هستند، اما مرزها و محدودیت های کمتر، مشکلات بیشتری را برای والدین و نوجوانان به وجود می آورد. نوجوانان هنوز به اندازه کافی بزرگ نشده اند، اگر چه دادن آزادی بیشتر به آنان نسبت به کودکان اهمیت دارد، اما والدین نیاز به تعیین مرزهایی برای نوجوانشان دارند. مرزها باید به وسیله گفتگو با نوجوانتان تعیین و اجرایی شود.

دوران نوجوانی می تواند هم برای والدین و خانواده و هم برای نوجوانان، سخت ترین دوران باشد. وجود رفتارهایی همچون اوقات تلخی کردن، کم محلی کردن و یا فریاد کشیدن به هنگام دیدن مسابقات به شما یادآوری می کند که شما هنوز با یک کودک سر و کار دارید. نوجوان شما نیاز به شاخص هایی دارد و این وظیفه شماست که آن ها را تعیین کنید. خط قرمز شما باید سلامت و امنیت نوجوانتان باشد. محدودیت هایی که شما برای نوجوانتان انتخاب می کنید، متفاوت از محدودیت های سایر نوجوانان است. هر نوجوان منحصر به فرد است و با خطرات متفاوتی که ناشی از شخصیتش می شود، مواجه می شود. برای برخی نوجوانان ممکن است، تحت تاثیر فشار همسالان قرار گرفتن خطرناک باشد و برای برخی نوجوانان ممکن است، نادیده گرفتن سلامتشان، خطرآفرین باشد.

بخش مهم تعیین مرزهای موثر برای نوجوانتان، بحث و گفتگو درباره این مرزها با همسرتان، پیش از تصمیم گیری است. شما و همسرتان نیاز دارید، بفهمید چه رفتارهایی قابل قبول و چه رفتارهایی غیر قابل قبول است. شما و همسرتان باید در یک جبهه متحد باشید و از یکدیگر در اجرایی کردن این مرزها حمایت کنید. چرا که اختلاف نظر در این رابطه باعث سردرگمی نوجوانتان می شود. به هنگام تعیین مرزها با نوجوانتان گفتگو کنید و وی را در جریان قرار دهید. آن چه را که از فرزند نوجوانتان انتظار دارید، استدلال هایتان و عواقب و پیامدهای سرپیچی کردن از مرزها را به وضوح بیان کنید. اگر چه ممکن است نوجوانتان با شما موافق نباشد و یا از این اتفاق خوشحال نباشد، ولی گفتگو کردن در این زمینه به شما کمک می کند تا مرزها و محدودیت های مقرر را اجرایی کنید. به دلیل این که نوجوانان در مرحله ای بین کودکی و بزرگسالی قرار دارند، مشارکت دادن آن ها در گفتگوهای مربوط به قوانین خانه به آن ها احساس نظارت و یا حداقل آگاهی از آن چه که در حال وقوع است، می دهد.

هنگامی که شما قوانینی را وضع می کنید، لازم است که آن ها را اجرایی کنید. ثبات، پیگیری و پایبندی به قوانین به اندازه تعیین مرزها اهمیت دارد. با وجود همه تغییراتی که در اطراف نوجوانتان رخ می دهد، لازم است شما ثابت قدم و قابل اعتماد باقی بمانید، چرا که نوجوانتان می فهمد، شما درباره قوانین جدی هستید.

نوجوانان همانند کودکان، نیازمند رابطه نزدیک و صمیمی با والدینشان هستند. آن ها در معرض خطر هستند، چرا که نوجوانی، مرحله ای بین کودکی و بزرگسالی است. اگر چه ممکن است نوجوانان به این مسئله اعتراف نکنند، ولی آن ها هنوز کودک هستند و به والدینشان نیاز دارند. تعیین مرزها باید حول امنیت و سلامت نوجوانان باشد. درباره وضع قوانین با نوجوانتان صحبت کنید و به وی بگویید چرا بر این رفتار و تعیین مرز و محدودیت اصرار می ورزید. به وی اجازه دهید که بداند این محدودیت ها به خاطر مراقبت از خودش است. به وی اجازه ندهید که برای جلوگیری از اجرایی کردن قوانین با شما اوقات تلخی و مجادله کند. ثابت قدم باشید و نتایجی را که به دنبال آن هستید، مشاهده کنید.

منبع: برگرفته از وب سایت child development info

چگونه به فرزند نوجوانمان کمک کنیم تا با فشار همسالان مقابله کند؟

7 راهکار مدیریت ارتباط نوجوانان با جنس مخالف

چگونه بر روابط فرزند نوجوانمان با دوستانش نظارت کنیم؟

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.