نشانه های کودکان با استعداد چیست؟

آیا فکر می کنید، کودک شما بااستعداد است؟ نشانه های کودکان بااستعداد چیست؟ با چه ابزارهایی می توان کودکان بااستعداد را شناسایی کرد؟ مقاله ای که در ادامه می آید، پاسخگوی سوالات فوق می باشد.

اگر چه بسیاری از علائم با استعداد بودن کودکان تا پیش از رفتن به دبستان نمایان نمی شود، اما برخی از کودکان پیش از رفتن به مهدکودک یا دبستان نشانه هایی را از خود بروز می دهند، لذا اگر کودک 2 الی 4 ساله شما، نشانه های زیر را داشته باشد، ممکن است بااستعداد باشد:

  • دارای یک استعداد خاص، مانند: توانایی های هنری و یا کار کردن با اعداد هستند. برای مثال: کودکانی که تصاویر واقعی به خصوصی می کشند و یا کودکانی که اعداد را در ذهنشان دستکاری می کنند، ممکن است بااستعداد باشند.
  • جلوتر از همسالان خود به مجموعه معیارها و نشانه هایی که انتظار می رود، کودکان در بازه های سنی مشخص، قادر به انجام آن باشند، برسند.
  • توسعه مهارت های زبانی، مانند: واژگان گسترده یا توانایی جمله سازی بسیار زودتر از کودکان همسن خود.
  • کنجکاوی خستگی ناپذیر، به طوری که به نظر نمی رسد، هرگز سوال پرسیدن را متوقف کنند.
  •  به طور غیرمعمول فعال هستند (اگر چه بیش فعال نیستند).
  • توانایی تمرکز بر یک کار برای مدت زمان طولانی.
  • پرشور در مورد علایق خود.
  • دوست دارند توسط فعالیت های دشوار به چالش کشیده شوند.
  • دارای یک تخیل زنده هستند. کودکان بااستعداد اغلب یک شبکه گسترده و پیچیده از دوستان خیالی ایجاد می کنند.
  • قادرند به راحتی حقایق را به یاد سپارند و می توانند اطلاعات مبهم را از برنامه های تلویزیونی، فیلم ها یا کتاب ها یاد بگیرند.

چالش های عاطفی و اجتماعی می توانند استعداد به همراه داشته باشد. برخی کودکان بااستعداد، می فهمند که با سایر کودکان همسن و سالشان متفاوت هستند. این امر می تواند موجب شود که آن ها احساس انزوا کنند و از جمع کنار بکشند و یا حتی رو به قلدری و زورگویی بیاورند.

مردم اغلب فکر می کنند که کودکان بااستعداد در مدارس رشد خواهند کرد، اما واقعیت این است که بسیاری از این کودکان بی حوصله هستند و اگر برنامه درسی بیش از حد آسان باشد، این کودکان آن را رد می کنند و به موفقیت کمتری دست می یابند و افسرده می شوند. برخی از این کودکان حتی به طور اشتباه بیش فعال تشخیص داده می شوند چرا که بی قراری آن ها منجر به مشکلات رفتاری می شود. آن ها همچنین با مشکلات اجتماعی مواجه می شوند، چرا که اغلب علایق آن ها با سایر همسالانشان متفاوت است و با آن ها احساس بیگانگی می کنند.

آن ها ممکن است به شدت احساس ناامیدی کنند، چرا که آن ها سریع تر از آن که بتوانند خودشان را از لحاظ جسمانی و یا زبانی بیان کنند، فکر می کنند. اگر کودک شما به طور غیر معمول، عصبانی و یا ناامید به نظر می رسد، حتما به یک مشاور متخصص مراجعه نمایید.

ابزارهای شناسایی کودکان بااستعداد چیست؟

از کودکان 3 ساله می توان آزمون بهره هوشی (IQ) گرفت. میانگین بهره هوشی بین 85 تا 115 است اما کودکانی که نمره بهره هوشی آن ها حداقل 130 می باشد، معمولاً باهوش در نظر گرفته می شوند. آزمون بهره هوشی تنها یکی از ابزارهای تشخیص کودکان بااستعداد است. برداشت های والدین و مربیان از کودک، مصاحبه هایی که با کودک انجام می شود و همچنین مشاهده کودک دیگر ابزارهای شناسایی کودکان بااستعداد می باشد.

چه زمانی شناسایی کودکان بااستعداد دشوار می شود؟

یک کودک می تواند به طور همزمان هم بااستعداد باشد و هم دچار ناتوانی در یادگیری باشد. در اکثر موارد، ناتوانی در یادگیری به راحتی تشخیص داده می شود، اما استعداد کودک ناشناخته باقی می ماند. استعداد کودکانی که از اقلیت های قومی هستند و یا زمینه های محرومیت دارند، اغلب نادیده گرفته می شود.

اگر کودک شما جز هر یک از این دسته بندی هاست، بهتر است یک متخصص روانشناسی که به این موضوعات حساس است بیابید و کودکتان را به وی ارجاع دهید.

منبع: برگرفته از وب سایت baby center

ویدئو: بهترین زمان برای آموزش زبان به کودکان چه سنی است؟

حروف الفبا و اعداد را از چه زمانی به کودکانمان آموزش دهیم؟

کودک شما از چه زمانی آماده رفتن به مهد کودک است؟

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.