پاسخ به سوالات والدین (17): با ناخن جویدن کودک 3 ساله ام چه کنم؟

در بخش مشاوره آنلاین وب سایت شهروند فردا، والدین و مربیان می توانند مشکلات و دغدغه های تربیتی خود را مطرح نموده و پاسخ آن را از رواشناسان و مشاورین شهروند فردا دریافت نمایند. در این چالش به بررسی عادت ناخن جویدن کودکان و ارائه راهکارهای عملی در این زمینه می پردازیم.

با عرض سلام و خسته نباشید

دختر من مرداد سه سالش تمام میشه، ولی همش ناخن می خوره یا موهای سرش رو می کشه و باهاش بازی می کنه. لطفاً در این باره راهنمایی ام کنید.

پاسخ مشاورین و کارشناسان شهروند فردا:

با سلام خدمت شما مادر گرامی

ناخن جویدن جز رفتارهای عادتی رایج در میان کودکان است. برخی کودکان در پاسخ به فشارهای محیطی و رشدی که ممکن است حتی برای والدین محسوس نباشد، با جویدن ناخن و یا مکیدن انگشت خود را آرام می کنند. گاهی هم صرفا ممکن است حوصله شان سر رفته باشد و یا از سر کنجکاوی دست به این کار بزنند. هر چه هست با گذشت زمان به این کار عادت می کنند. اگر ناخن جویدن فرزند شما در پاسخ به استرس های اخیر محیطی مانند تولد خواهر و یا برادر، بازگشت مادر به سرکار، رفتن به مهدکودک، تنش های اخیر والدین و مسائل دیگر است، و یا این که به صورت ناخودآگاه این کار را انجام می دهد، مثلا هنگام تماشای تلویزیون، و به خاطر جویدن ناخن از انگشتانش خون نمی آید، می توانید با راهکارهای زیر به او کمک کنید:

1. استرس و اضطراب را کاهش دهید.

با توجه و محبت بیشتر او را برای گذار از شرایط استرس زای محیطی یاری کنید. با فعالیت های بدنی مثل توپ بازی و ورزش های ریتمیک با موزیک تند، و یا فعالیت هایی مثل نقاشی کشیدن و قصه گفتن او را سرگرم کنید. می توانید به او یاد دهید دستانش را محکم مشت کند و بعد از شمردن سه شماره رها کند. این کار به کاهش تنش او کمک می کند. یا به او آموزش دهید که 5 بار نفس عمیق بکشد. دم عمیق از بینی و بازدم محکم از دهان.

2. در مورد ترک عادتش با او صحبت کنید.

با هم یک نشان خصوصی برای توقف رفتارش بگذارید که فقط شما و او در جریان آن است. مثلا زمانی که شما روی شانه او را لمس کردید و یا یک کلمه رمزی گفتید یعنی او مشغول ناخن جویدن بوده و آن را متوقف کند.

3. سعی کنید دستان او را مشغول به بازی و کاری کنید.

بازی با جورچین و یا شن بازی، بازی با گل رس و خمیر بازی مثال هایی برای مشغول نگه داشتن دستان کودکتان است. همچنین می توانید زمانی که او مشغول ناخن جویدن است، به عنوان جایگزین به او هویج خام، آب نبات چوبی و یا بستنی بدهید.

4. هیچ وقت او را به خاطر این کار تنبیه و سرزنش نکنید.

تنبیه روش موثری برای از بین بردن این عادت نیست، بنابراین هر قدمی که کودکتان در راه موفقیت و ترک این عادت و رفتار برداشت، او را مورد تشویق قرار دهید.

در آخر باید گفت که عادت ها به مرور زمان شکل می گیرند و با صرف زمان هم از میان می روند. صبور باشید و در کنار محبت و علاقه به فرزند عزیزتان، او را در این امر یاری کنید.

توجه داشته باشید که اگر ناخن جویدن فرزندتان باعث خونریزی انگشتان و یا زخم شدن آن ها شده است، و یا به همراه رفتارهای تکرار شونده کندن موی سر، مژه و یا پوست بدن است حتما به روانشناس مراجعه کنید و برای قطع این رفتارها کمک های لازم را دریافت کنید.

 

  پاسخ سوالات و دغدغه های تربیتی خود را از مشاورین و متخصصین شهروند فردا بخواهید:    

                                              

 

چالش های تربیتی و راه حل ها(1): دغدغه یک مادر در رابطه با ناخن جویدن فرزندش

10 نکته برای این که چگونه کودکتان را مورد تمجید و ستایش قرار دهید

کاهش سوء رفتار کودک با استفاده از روش محروميت زمان مند

كاهش سوء رفتار کودک با استفاده از روش بی توجهی فعال

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.