چگونه میزان و نحوه استفاده کودکان از صفحه های نمایش را مدیریت کنید؟

با پیشرفت علم، تکنولوژی به زندگی همه افراد و خانواده ها نفوذ کرده است. اما آن چه که در این زمینه اهمیت دارد، نحوه مدیریت کردن استفاده از تکنولوژی می باشد. یکی از اقسام تکنولوژی، صفحه های نمایش است که تلویزیون، رایانه شخصی، لپ تاپ، تبلت، موبایل از اقسام آن هستند. در مقاله ای که در ادامه می آید، راهکارهایی جهت مدیریت استفاده از صفحه های نمایش در کودکان و نوجوانان، به والدین ارائه شده است.

صفحه های نمایش (تلویزیون، کامپیوتر شخصی، لپ تاپ، تبلت و تلفن همراه و ...) همه جا هستند. آن ها بخشی از زندگی روزمزه ما شده اند. آن ها در مدارس وجود دارند، اغلب پدر و مادرها دستگاه های متعددی دارند که از آن ها در خانه استفاده می کنند، حتی در مطب پزشک متخصص اطفال نیز صفحه های نمایشی وجود دارد که پزشک متخصص کودکتان از آن ها برای مستند کردن اطلاعات استفاده می کند. برای والدینی که به دنبال تنظیم بهترین قانون ها، برای استفاده کودکشان از صفحه های نمایش در خانه هستند، وجود این میزان از صفحه های نمایش می تواند گیج کننده باشد. از این رو، در ادامه به راهکارهایی جهت مدیریت استفاده از صفحه های نمایش در کودکان و نوجوانان توسط والدین می پردازیم.

1. کودکتان و ارزش هایتان را بشناسید

 اگر کودکتان از شما بابت این که همه دوستانش یک برنامه تلویزیونی خاص که حاوی صحنه های خشونت آمیز و مغایر با فرهنگ شما را تماشا می کنند، گله و شکایت می کند، به وی ارزش هایتان و دلیل پایبند بودن بدان ها را توضیح دهید. اگر فکر می کنید که کودکتان بیش از سایر دوستانش مستعد کابوس دیدن است، در مورد تماشای برنامه های ترسناک توسط وی احتیاط کنید، حتی اگر همه دوستانش آن برنامه را تماشا می کنند.

2. از تناسب برنامه ها با سن کودکتان آگاه باشید

برنامه ای که برای یک کودک 8 ساله مناسب است، برای یک کودک 4 ساله مناسب نیست. همچنین فیلمی که برای کودکان بالای 13 سال توصیه می شود، الزاماً همه کودکان بالای 13 سال آمادگی دیدن آن را ندارند.

3. قوانینی تعیین کنید و بدان پایبند باشید

یکی از مهم ترین کارهایی که می توان در این زمینه انجام داد، داشتن الگوی زمانی مناسب برای استفاده و تماشای صفحه های نمایش است. بنابراین زمان استفاده خودتان از صفحه های نمایش را محدود کنید و مطمئن شوید که تنها در زمان های مشخص از تکنولوژی و صفحه های نمایش استفاده می کنید. از این رو می توانید قوانین خاصی، مانند: تماشای تلویزیون تنها 2 ساعت در روز، یا بعد از انجام تکالیف و ... جهت استفاده از صفحه های نمایش برای کودکتان تعیین کنید. همچنین مکان هایی را در خانه تعیین کنید که ورود صفحه های نمایش به آن ممنوع باشد و یا خالی از این وسایل باشد.

4. محدودیت زمانی تعیین کنید

متخصصان اطفال توصیه می کنند که کودکان زیر 2 سال را از تماشای صفحه های نمایش باز دارید و زمان استفاده و تماشای صفحه های نمایش را برای کودکان بالای 2 سال محدود کنید.

کارشناسان توصیه می کنند که کودکان تنها زمانی بین 1 الی 2 ساعت در روز را به استفاده از انواع و اقسام صفحه های نمایش و نه فقط تلویزیون، اختصاص دهند. این در حالی است که اکثر کودکان زمان بیشتری را صرف استفاده از این وسایل می کنند. کودکان و نوجوانان نیاز دارند زمان هایی را برای بازی در خارج از خانه، معاشرت با دوستان، کتاب خواندن و نظایر آن ها صرف کنند.

5. از تکنولوژی برای کنترل کودکان استفاده کنید

تکنولوژی به شما این امکان را می دهد که با زدن دکمه مکث، فیلم ها، بازی های کامپیوتری و ... در حال پخش و اجرا را متوقف نمایید و درباره موضوع مورد نظرتان با فرزندتان صحبت کنید و همچنین تماشا یا انجام ادامه فیلم یا بازی را به زمان دیگری موکول نمایید.

6. یک فیلم خانوادگی شبانه را به طور منظم تماشا کنید

از این فرصت استفاده کرده و در حین تماشای فیلم خانوادگی شبانه، با فرزندتان گفتگو کنید و از صحنه های قابل تعلیم فیلم برای آموزش دادن به کودکتان استفاده کنید. برای مثال از او بپرسید که چرا شخصیت های فیلم با یکدیگر مهربان بودند؟

7. اتاق خواب فرزندتان را خالی از صفحه های نمایش نگه دارید

کنترل کودکان و نوجوانان زمانی که از صفحه های نمایش پیش روی شما استفاده می کنند، راحت تر است. لذا کامپیوتر، تلویزیون و نظایر آن را در جایی قرار دهید که احاطه کامل بدان ها داشته باشید.

منابع:

برگرفته از وب سایت baby center

برگرفته از وب سایت great schools

7 راه برای جدا کردن کودکان از تکنولوژی

چگونه میزان استفاده فرزندانمان از تلویزیون، بازی های رایانه ای و اینترنت را کنترل کنیم؟

اینفوگراف: به کودکانمان تلفن همراه بدهیم یا نه ؟

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.