اگر کودکتان حساسیت غذایی داشت، چه کار باید انجام دهید؟

پیش از این در مقاله ای به معرفی مواد غذایی حساسیت زا پرداختیم. اما چگونگی واکنش شما به هنگام بروز حساسیت غذایی در کودکتان اهمیت ویژه ای دارد. از این رو در این مقاله راهکارهایی را جهت به تاخیر انداختن حساسیت غذایی در کودکان و همچنین اقداماتی که به هنگام بروز حساسیت غذایی در کودکان باید انجام شود، ارائه شده است.

عدم تحمل مواد غذایی چیست و چه تفاوتی با حساسیت غذایی دارد؟

رایج ترین واکنش جانبی نسبت به مواد غذایی، عدم تحمل مواد غذایی است. عدم تحمل مواد غذایی، سیستم ایمنی را شامل نمی شود. اگر کودک شما اختلال عدم تحمل مواد غذایی را دارد، این ممکن است بدین معنی باشد که او در هضم یک ماده غذایی خاص دچار مشکل است. شما ممکن است متوجه شوید، هر زمان که کودکتان آن ماده غذایی خاص را می خورد، گرفتار علائم گوارشی، همانند: ورم، نفخ و یا اسهال می شود. یکی از رایج ترین موارد اختلال عدم تحمل مواد غذایی، عدم تحمل لاکتوز است. افرادی که لاکتوز را تحمل نمی کنند، فاقد آنزیم های لازم برای هضم مواد قندی موجود در شیر گاو و سایر محصولات لبنی هستند.

اگر کودکتان حساسیت غذایی داشته باشد، چه کار باید انجام دهید؟

هنگامی که کودک شما نسبت به مواد غذایی آلرژی دارد، شما باید خودتان را برای انواع حساسیت ها آماده کنید. حتی اگر اولین واکنش آلرژیک فرزندتان خفیف باشد، ممکن است واکنش بعدی شدید باشد. لذا پزشک فرزندتان می تواند اقدامات عملی شامل دستورالعمل هایی درباره چگونگی مدیریت یک واکنش آلرژیک را به شما ارائه کند. پزشک متخصص ممکن است توصیه کند که یک تزریق خودکار اپی نفرین داشته باشید. همچنین وی می تواند یک آمپول خودکار اپی نفرین تجویز کند و نحوه استفاده از آن را به شما نشان دهد. این وسیله به طور خودکار میزان مناسب اپی نفرین را برای جلوگیری از واکنش آلرژیک، تنظیم می کند. در برخی موارد، اگر فرزندتان بزرگ باشد می تواند تزریق خودکار اپی نفرین را خودش انجام دهد، در مورد این مساله با پزشک فرزندتان صحبت نمایید.

با پزشک کودکتان گفتگو کنید. وی ممکن است به شما یک لیست از مواد غذایی را برای شناسایی علت حساسیت غذایی پیشنهاد بدهد و یا اگر فرزند شما هنوز نوزاد است و با شیشه شیر تغذیه می کند، شیر خشک او را تغییر دهد و همچنین ممکن است شما را به یک متخصص آلرژی یا یک متخصص گوارش اطفال ارجاع دهد.

یک متخصص آلرژی از شما سوالات دقیقی درباره نشانه های کودکتان می پرسد. ممکن است فرزندتان آزمایش خون و یا آزمایش آلرژی پوستی برای مشخص شدن این که آیا نشانه های موجود، موجب واکنش ایمنی می شود یا خیر، انجام دهد.

اگر آزمایش پوست وجود کهیر را تایید کند و یا آزمایش خون تولید پادتن IgE را نسبت به مواد غذایی تایید نماید، کودک شما حساسیت غذایی به برخی غذاهای خاص دارد، اما اگر جواب آزمایش ها منفی بود، بعید است که علائم موجود ناشی از حساسیت غذایی باشد و ممکن است این علائم ناشی از عدم تحمل مواد غذایی باشد که در این مرحله ممکن است شما را برای تعیین دقیق علت عدم تحمل مواد غذایی و یا بررسی سایر علائم در فرزندتان به متخصص گوارش ارجاع دهند.

برای جلوگیری یا به تاخیر انداختن حساسیت غذایی چه کاری می توان انجام داد؟

در گذشته گفته می شد که تاخیر در معرفی مواد غذایی خاص به کودکانی که به واسطه حساسیت پدر و مادرشان به مواد غذایی به احتمال زیاد حساسیت غذایی خواهند داشت، حساسیت غذایی را به تاخیر می اندازد. اما اکنون این شیوه بهترین اقدام نمی باشد، چرا که شواهدی مبنی بر این که اقدام ذکر شده از کودکان در برابر حساسیت غذایی محافظت می کند، وجود ندارد. در حقیقت تاخیر در معرفی مواد غذایی حساسیت زا، خطر ابتلا به حساسیت غذایی را افزایش می دهد.

امروزه کارشناسان پیشنهاد می کنند که مواد غذایی جدید را که بالقوه حساسیت زا هستند، از 4 الی 6 ماهگی، بعد از مواد غذایی مانند: میوه ها، سبزیجات و غلات و حبوبات به کودکتان بدهید. معرفی غذاهای جدیدی که بالقوه حساسیت زا هستند، می تواند شما را در صورت حساسیت غذایی کودکتان، از واکنش وی آگاه کند.

شیر گاو را تا قبل از 12 ماهگی به فرزندتان ندهید ولی مصرف سایر محصولات لبنی برای کودکتان ممنوعیتی ندارد. تغذیه با شیر مادر می تواند از کودکان در مقابل آلرژی ها محافظت کند، پس تا زمانی که می توانید کودکتان را با شیر مادر تغذیه کنید، به خصوص اگر در خانواده تان سابقه آلرژی دارید.

در نهایت این که:

اگر کودک شما در عرض دو ساعت بعد از غذا خوردن دچار مشکلات تنفسی، ورم صورت و لب ها و اسهال و استفراغ شدید شده است، فوراً با اورژانس تماس بگیرید. واکنش های آلرژیک شدید بسیار خطرناک هستند. چرا که راه های تنفسی کودک شما می تواند در عرض چند دقیقه بسته شود، بنابراین تنها با پزشکش برای دریافت توصیه، تماس نگیرید، بلکه باید او را به اورژانس برسانید. شما به امدادگران حاضر در صحنه در اسرع وقت نیاز دارید.

منبع: برگرفته از وب سایت baby center

8 ماده غذایی که در کودکان حساسیت (آلرژی) ایجاد می کند

آیا نوزاد شما پس از خوردن شیر مادر دچار اسهال می شود؟

 

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.