چگونه می توانیم از رشد مطلوب مغز نوزادان حمایت کنیم؟

مغز اندام اصلی بدن انسان است، به طوری که همه اندام ها از مغز فرمان می برند و در صورت رشد ناقص و نامطلوب آن، سایر اندام ها وظایف خود را به خوبی انجام نمی دهند. مغز نوزادان تا دو سالگی به میزان قابل توجهی رشد می کند ولی برای رشد مطلوب مغز نوزدان باید از جانب والدین تمهیداتی اندیشده شود. از این رو، مقاله ای که در ادامه می آید، به معرفی راهکارهایی که از رشد مطلوب مغز نوزادان حمایت می کند، می پردازد.

مغز کودکان از تولد تا دو سالگی به میزان قابل توجهی کامل می شود. ساختار مغز کودک شما به وسیله تعامل میان ژن ها و تجربیاتش شکل می گیرد. بخش هایی از مغز کودکان که حرکات و احساسات (مانند: لمس کردن، بوییدن، دیدن، شنیدن و چشیدن) را کنترل می کنند، به وسیله اطلاعاتی که از طریق ژن ها منتقل می شود و همچنین محیطی که فرد در آن حضور دارد، تحت تاثیر قرار می گیرند.

مغز کودکان در سال های اولیه زندگی، بسیار انعطاف پذیر است. مغز آن ها نسبت به آن چه که در اطرافشان اتفاق می افتد، حساس است و توسط آن شکل می گیرد. رفتار شما با کودکتان می تواند به شکل گیری مغز وی کمک کند. مراقبت، پرورش و تربیت اولیه می تواند به طور مثبتی بر سلامت، رفتار و یادگیری در مراحل بعدی زندگی کودکتان تاثیرگذار باشد.

والدین می توانند به وسیله موارد زیر از رشد مغز کودکانشان حمایت کنند:

  • بازی کردن و تعامل برقرار کردن با آن ها

یک رابطه ایمن و قابل اعتماد با کودکتان بسازید. با کودکتان تعامل کنید، حتی اگر او می خواهد به وسیله ایما و اشاره، شکلک در آوردن و گفتن سخنان نامفهوم با شما تعامل برقرار کند. شما می توانید با کودکتان بازی کنید. والدین دلسوزی باشید. این ها مواردی هستند که شما می توانید با انجام دادنشان به رشد مغز کودکتان به روشی صحیح،  کمک کنید.

  • قرار دادن آن ها در معرض تجاربی که حواسشان را تحریک می کند

به کودکتان از همان اوایل زندگی تجربیات یادگیری غنی بدهید. بخش هایی از مغز کودکتان که به وسیله احساسات (مانند: دیدن و شنیدن) کنترل می شوند، جز اولین دسته رشد و توسعه مغز به حساب می آیند. رشد این بخش های مغز کودکتان می تواند به وسیله تجربیات و محیط شکل بگیرد. کاری که شما می توانید انجام دهید، تحریک حواس کودکتان است. به وی اجازه دهید تا صداها، غذاها و اشیای جدید را تجربه کند.

  • محافظت از آن ها در برابر موقعیت های پر استرس

 به کودکتان نشان دهید که مراقب او هستید و به او اهمیت می دهید. اگر کودکتان به شما اعتماد کند که به وی اهمیت می دهید و مراقبش هستید، برای مقابله با موقعیت های پُراسترس توانمندتر خواهد شد.

مطمئن شوید که کودکتان اکثر مواقع و یا مدت زمان زیادی را صرف مقابله با استرس شدید نمی کند. کاری که شما باید در این زمینه انجام دهید این است که مراقب نشانه هایی که کودکتان را مضطرب می کند، باشید. نسبت به نیازهای کودکتان حساس باشید و رویکرد حمایتی داشته باشید و به او احساس امنیت بدهید.

در نهایت این که:

تربیت و رابطه پایدار با کودکتان می تواند به رشد مغز وی در دوران کودکی، نوجوانی و بزرگسالی کمک کند. مغز ما قادر به تشخیص خطرات است. مغز به بدن ما می گوید که به هنگام خطر، چگونه واکنش نشان دهد. کودکانی که در کودکی یک ضربه روحی- روانی (مانند: سو استفاده جنسی، بی توجهی و غفلت و یا فقر شدید) را تجربه کرده اند، اغلب استرس شدیدی را تجربه می کنند. به هنگام استرس، مغز به بدن پیام می دهد که هورمون هایی را از جمله کورتیزول منتشر کند. اگر بدن بیش از حد کورتیزول ترشح کند، ممکن است کودکان در بزرگسالی دچار مشکلات جدی سلامت شوند.

حمایت، توجه و مراقبت بزرگسالان، می تواند از کودکان در برابر اثرات منفی و خطرات گفته شده محافظت نماید

منبع: بر گرفته از دانشنامه early childhood development 

7 ماده غذایی مفید برای مغز نوزادان

5 روش ساده برای برقراری ارتباط با نوزاد تازه متولد شده تان

چرا دلبستگی مهم است و مادران باید به آن توجه کنند؟

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.