آیا برای داشتن فرزند دوم آماده هستید؟

معمولاَ خانواده ها مدتی پس از تولد فرزند اول به فکر بچه دار شدن مجدد می افتند. این موضوع می تواند دلایل مختلفی نظیر علایق شخصی والدین، تنهایی فرزند اول و ... داشته باشد. اما پیش از همه این دلایل، مهم ترین مساله، داشتن آمادگی جهت آوردن فرزند دوم می باشد. از این رو، در مقاله ای که در ادامه می آید، توجه شما را به عوامل مهمی که باید پیش از آوردن بچه دوم مد نظر قرار داد، جلب می کنیم.

در گذشته برنامه ریزی برای بچه دار شدن و توجه به نیازهای بدن مادر، چندان اهمیت نداشته و مورد توجه قرار نمی گرفته است. اما امروزه برنامه ریزی برای آوردن بچه دوم و سوم و ... و فاصله بین آن ها اهمیت دارد. فرزند دوم می تواند پشت به پشت فرزند اول بیاید یا با فاصله 3 الی 4 سال از فرزند اول و یا حتی با فاصله زیادی از فرزند اول. هر کدام از موقعیت های گفته شده، مزایا و معایبی دارد. شما می توانید پیش از برنامه ریزی برای بارداری دوم، یک چک لیست در ذهن و یا روی کاغذ تهیه کنید و هر آن چه را که برای برنامه ریزی جهت بچه دار شدن اهمیت دارد، در آن بیاورید. این فهرست باید مقدمات جسمانی، روانی و مالی مورد نیاز جهت برنامه ریزی فرزند دوم را شامل شود.

برای آوردن بچه دوم باید وضعیت مالی و اجتماعی به اندازه کافی مستحکم باشد تا بتوانید از پس حمایت دو فرزند برآیید و همچنین آمادگی جسمانی و روانی شما برای تربیت فرزند اهمیت دارد. امنیت مالی به تنهایی نمی تواند دلیلی بر داشتن سایر الزامات باشد. داشتن یک فرزند فقط به معنای داشتن احساس مادرانگی نیست، بلکه به احساس مسئولیت زن و شوهر نیز نیاز است. شما به عنوان مادر و همسرتان به عنوان پدر، باید قادر باشید که همه چیز را برای هر دو فرزندتان فراهم کنید. شما باید به اندازه کافی از تحصیل، مراقبت های بهداشتی، فضای زندگی و سایر نیازهای پایه فرزندانتان حمایت کنید.

عوامل مهم برای برنامه ریزی جهت آوردن فرزند دوم

مهم ترین گام برای برنامه ریزی جهت آوردن بچه دوم، مشاوره با پزشکتان است. سلامت شما در صدر اولویت برای برنامه ریزی جهت آوردن بچه دوم است.شما باید از لحاظ جسمانی برای پرورش فرزند دوم به اندازه کافی سالم باشید، به طوری که سلامت جنین در بدن شما نیز تضمین شود. حداقل انتظار دو ساله پس از به دنیا آوردن بچه اول برای سلامت مادر بهتر است. فاصله ایده آل بین دو فرزند، حداقل دو سال و حداکثر 5 سال است.

عامل سن برای برنامه ریزی جهت آوردن فرزند دوم، یکی دیگر از عوامل مهم است، چرا که خطر ابتلا به مشکلات باروری با افزایش سن، افزایش می یابد. اگر شما به 40 سالگی قدم نهاده اید، باید بدانید که با برنامه ریزی جهت آوردن بچه دوم، خطرات ناشی از بیماری های ژنتیکی و مادرزادی افزایش می یابد. شما همچنین ممکن است به هنگام زایمان، به مشکلات بیشتری دچار شوید. چرا که شانس بارداری طبیعی کم می شود و شما ممکن است مجبور به زایمان طولانی مدت شوید.

برنامه ریزی برای بچه دار شدن به برخی آمادگی های ذهنی نیز نیاز دارد. شما باید ذهن خود را برای این کار آماده کنید. مزیت برنامه ریزی جهت آوردن بچه دوم این است که شما یک بار دیگر آن را تجربه کرده اید و دانش و اطلاعات بیشتری در این زمینه دارید. شما علائم و نشانه ای زیادی را در این رابطه می دانید و همچنین انتظارات واقع بینانه ای دارید. آمادگی ذهنی شامل توانایی شما در عشق ورزیدن به هر دو فرزند به طور مساوی می باشد.

در نهایت این که:

یک خواهر یا برادر بهترین هدیه ایست که شما می توانید به فرزند خود بدهید. هنگامی که شما همه چیز دارید و از لحاظ مالی، جسمانی و روانی آماده هستید، پس برای دادن بهترین دوست به فرزندتان صبر نکنید.

منبع: برگرفته از وب سایت being the parent

بهترین زمان برای آوردن فرزند دوم چه زمانی است؟

علائم افسردگی پس از زایمان چیست و چگونه می توان آن را درمان کرد؟

چگونه به وزن پیش از بارداری خود بازگردیم؟

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.