بازی تربیتی (1): وقتی بابا به خانه بر می گردد

در این بازی تربیتی شما والدین عزیز با نحوه آموزش آداب اجتماعی به روش بازی ایفای نقش به فرزندانتان آشنا می شوید.

مقدمه:

وقتی به خانه می رویم انتظار چه برخوردی را داریم؟یکی از مهم ترین رفتارها و آدابی که انجام آن منجر به ایجاد محیطی گرم و صمیمی و به دور از تنش در خانه می شود، نحوه استقبال از کسی است که از بیرون به خانه می آید. فرقی نمی کند که چه کسی به خانه می آید، همسرتان یا فرزندتان؟ همه اعضای خانواده، در بدو ورود به خانه، نسبت به خوشامدگویی، حساس اند. وقتی کودک، خسته از مدرسه به خانه باز می گردد، انتظار دارد کسی به استقبالش برود. کودکان دوست ندارند به محض ورود به خانه غرولند بشنود، مورد انتقاد قرار بگیرند و مجبور به انجام کارهای روزمره شوند. زمان ورود به خانه، زمان آسایش و راحتی است. کودک می خواهد با روی خوش والدین خود رو به رو شود و دوست دارد آن ها در نهایت آرامش به رویدادهای روز او علاقه نشان دهند.

حال اگر قصد آموزش این رفتار و آداب را به فرزندتان دارید، در وهله اول خود نیز باید آن را در عمل انجام دهید چرا که کودکان از رفتار شما تقلید می کنند و می آموزند نه از گفته ها و نصیحت هایتان. اگر حرف شما با عملتان متفاوت باشد، الگوی مناسبی برای فرزندتان نیستید.

اگر می خواهید فرزندتان این آداب را فرا گیرد در ابتدا باید خودتان این آداب را فرا گرفته و به طور عملی آن ها را انجام دهید. استقبال کردن آدابی دارد که رعایت آن ها فضای خانه را دلنشین و شاد می کند. از آنجایی که زبان کودکان زبان بازی است در ادامه نحوه آموزش این آداب به کودکان در قالب سناریو یک بازی آموزشی ارائه می شود:

سناریو(داستان) بازی: 

تمرین

نمایشی را به همراه فرزندتان ترتیب دهید و در آن به ایفای نقش بپردازید. برای مثال شما نقش کودک را بازی کنید و فرزندتان نقش پدرش را که از سر کار به خانه آمده است، بازی کند.

این نمایش را چندین بار تکرار کنید و در هر نمایش نقشی متفاوت به فرزندتان بدهید. 

در قالب این نمایش شما می توانید مفاهیم مورد نظرتان را به کودک بیاموزید. برای این کار نکاتی که می خواهید او فرا بگیرد را در قالب یک داستان به او بگوید و از او بخواهید نقش یکی از شخصیت ها داستان را بازی کند. و کارهایی که شخصیت مورد نظر شما در داستان انجام می دهد را کودکتان انجام دهد. به عنوان مثال قوانین بازی و انتظارات خود را می توانید این گونه برای او بازگو کنید:

قرار است بازی استقبال از بابا وقتی از سر کار برمی گردد را انجام دهیم. مثلا تو بابا هستی و من هم کیمیا(اسم فرزندتان)، برو نزدیک در و زنگ در رو بزن! 

دینگ دینگ (صدای زنگ در)

کیمیا(شما): کیه ؟

بابا(فرزندتان): منم دختر عزیزم بابا اومده!

کیمیا(شما): سلام بابا جونم خسته نباشی. خیلی خوش اومدی، کیفتون رو بدین من براتون بیارم.

بابا(فرزندتان): ممنون دختر نازم ... (در ادامه می توانید جای نقش ها را با یکدیگر عوض کنید)

تمرین این آداب به زبان ساده و در قالب بازی ایفای نقش کمک می کند تا علاوه بر تمرین عملی، انجام این رفتار ها در او نهادینه شود.

نکته: آنچه گفته شد صرفا یک مثال بوده و شما می توانید با خلاقیت خودتان نقش های بیشتری را با فرزندتان بازی کنید.  

منبع:

برگرفته از کتاب کلیدهای آموختن آداب اجتماعی به کودکان و نوجوانان نوشته شریل ابرلی.

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.