کودک من چه زمانی اولین کلمه اش را می گوید؟

هر مرحله از رشد کودکتان (اولین لبخند، اولین غلت زدن، اولین دندان و ...) برای شما بی نهایت خاص است، ولی مرحله ای که از سایر مراحل مهم تر است، لحظه گفتن اولین کلمه وی است، به خصوص اگر آن کلمه «مامان» باشد. در ادامه نکاتی جادویی درباره گفتن اولین کلمات کودکتان می آید.

برای شروع، زبان باز کردن کودکتان برای شما یک تسکین بزرگ است. دیگر لازم نیست از این که «اگر کودکم زبان باز نکند، چه می شود؟» دچار بی خوابی های شبانه شوید. این اتفاق همچنین نشان دهنده سلامت شنوایی کودک شما است. بیان اولین کلمه کودکتان نشان می دهد که شما می توانید با او در سطح متفاوتی ارتباط برقرار کنید، او را در مکالمات شرکت دهید و به او کلمه های بیشتری آموزش دهید. زبان باز کردن کودک، اولین گام به سمت یک موجود اجتماعی شدن است.

این موضوع همیشه مورد مناقشه بوده است که اولین کلماتی که کودک می گوید، چه کلماتی است. مامان یا بابا؟ اگر اولین کلمه «بابا» بود، آیا بدین معنی است که او بابا را بیشتر دوست دارد؟ ما نمی خواهیم آتش بیار معرکه شویم. اما خبر خوب این است که وقتی کودک شروع به گفتن اولین کلمه می کند، او به زودی تعداد کلمات بیشتری را بیان خواهد کرد.

چه زمانی می توانید انتظار داشته باشید که کودکتان اولین کلمه اش را بگوید؟

اولین مکالمه غیر کلامی کودک شما خیلی زود، پس از تولد او اتفاق می افتد. گریه کردن، تغییر چهره، پیچ و تاب خوردن و ... همگی برای کودکتان راهی جهت ارتباط برقرار کردن از طریق احساساتش (گرسنگی، درد و ...) است. شما برای درک و تمایز بین گریه های متنوع کودکتان، به زمان نیاز دارید. هنگامی که کودکتان 3 ماهه شد، مشتاقانه به صحبت های شما گوش می کند و حرکات و چهره شما را ردیابی می کند. او حتی ممکن است، برخی صداها و نشانه ها را به پدر و مادرش ترجیح دهد.

هنگامی که کودک شما 6 الی 8 ماهه شد، صداهای نامفهوم تولید می کند. این اصوات می تواند، حروف بی صدای ساده مانند: کا، دا، با باشند که مرتباً تکرار می شوند. حتی اگر شما از میان حرف های او «ماما»، «بابا» و ... شنیدید، این ها اولین کلمات کودکتان نیستند. او هنوز برای درک آن چه به صورت نامفهوم می گوید، بسیار کوچک است. گفتن «ماما» در 6 ماهگی، متاسفانه یک صدای تصادفی است که کودکتان ایجاد کرده است و هنوز معنای آن را نمی داند.

پس از 8 ماهگی و پیش از 11 ماهگی شما می توانید انتظار داشته باشید که کودکتان اولین کلمه اش را ادا کند. او در این سن می تواند چند کلمه را بیان کند و از آن مهم تر معنی آن کلمات را بفهمد.

در یک سالگی، کودک شما می تواند کلمات بیشتری را بیان کند و به سوالات شما به درستی پاسخ دهد. او می داند که به چه کسی «مامان» یا «بابا» بگوید و همچنین می تواند از دستورات ساده یک یا دو کلمه ای پیروی کند. کودک شما همچنین ممکن است شروع به پاسخ دادن به شما و جملات کوتاهتان کند.

چگونه می توانید کودکتان را به صحبت کردن تشویق کنید؟

دلایل زیادی برای تاخیر در زبان باز کردن کودکان وجود دارد، که اکثر آن ها بی ضرر هستند. زودرس به دنیا آمدن و زندگی در خانواده های چند زبانه از جمله این دلایل هستند. جنسیت نیز در این رابطه نقش مهمی بازی می کند. به طور کلی، پسرها در زبان باز کردن کندتر از دخترها هستند. اگر شما متوجه تاخیر بیش از حد کودکتان در زبان باز کردن شدید، بهتر است که با پزشک وی درباره هر گونه مشکل جسمانی که ممکن است بر روی گفتار او تاثیرگذار باشد، صحبت کنید. این مشکلات شامل مشکلات دهانی- حرکتی، مشکلات شنوایی یا اختلالات فیزیکی در زبان می باشد. اگر وجود چنین مشکلاتی رد شدند، شما می توانید از طریق راهکارهای زیر، کودکتان را به صحبت کردن تشویق کنید:

 • با کودکتان در تمام مدت صحبت کنید، اما به درستی صحبت کنید، چرا که او هر آن چه را که شما می گویید، یاد می گیرد. همانند او سخنان نامفهوم نگویید، بلکه مکالماتی ساده عرضه کنید.
 • هر کاری را که انجام می دهید، بیان کنید. این کار به کودکتان برای درک روابط بین صحبت ها و اعمال کمک می کند.
 • آواز خواندن به کودکتان کمک می کند تا ریتم کلمات را یاد بگیرند و در طول زمان با آن ها آشنا شوند.
 • کودکتان را تشویق کنید که هر آن چه را که می گویید، تکرار کند، این کار به کودکتان کمک می کند که کلمات را تشخیص بدهد و در نتیجه آن ها را به خاطر بسپارد.
 • در حالی که با کودکتان صحبت می کنید با او ارتباط چشمی برقرار کنید. این کار یکی از مهم ترین جنبه های زبان باز کردن کودکتان است. مطمئن شوید که شما به چشمان کودکتان نگاه می کنید و توجه او به شما جلب شده است.
 • پیش از خواب برای کودکتان داستان بخوانید، این کار باعث می شود او در معرض جملات، موقعیت ها و واژگان ساده قرار بگیرد. آن ها همچنین زیر و بمی صدا را یاد می گیرند.
 • از کودکتان سوال بپرسید به طوری که وی برای پاسخ دادن تهییج شود.
 • اجازه دهید که کودکتان با سایر کودکان، بسیار بازی کند. کودکان در میان خودشان، بازی کردن، وانمود کردن و تخیل کردن را یاد می گیرند. همه این موارد برای رشد و توسعه گفتار حیاتی است.
 • نام هر وسیله ای را که با کودکتان از آن استفاده می کنید، بیان کنید.
 • هنگامی که کودکتان سعی می کند، چیزی را بیان کند، به او گوش کنید. توجه کردن به صحبت های کودکتان او را علاقه مند به صحبت کردن با شما می کند.
 • به صحبت های کودکتان پاسخ دهید، حتی هنگامی که سخنان نامفهوم می گوید، به طوری که صحبت کردن برای او یک سرگرمی شود و تفاوت لحن و صداهای مختلف را احساس کند.
 • کودکتان را ستایش کنید، او قدرت زبان را از طریق واکنش ها و حرکات شما می فهمد.

اولین مکالمه شما با کودکتان، زیباترین چیزی است که شما تا به حال در زندگیتان تجربه کرده اید.

منبع: برگرفته از وب سایت being the parent

با روند طبیعی رشد حرکتی کودک خود آشنا شوید

چپ دست یا راست دست بودن کودکان از چه زمانی مشخص می شود؟

6 نشانه آسیب دیدگی نوزادان بر اثر افتادن از ارتفاع

آیا زنگ های خطر تحولی کودکانتان را می شناسید؟ (هشت تا دوازده ماهگي)

آیا زنگ های خطر تحولی کودکانتان را می شناسید؟ (يك تا دو سالگی)

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.