آیا زنگ های خطر تحولی نوجوانتان را می شناسید؟ (پانزده تا هفده سالگی)

در فرایند رشد کودکان، در هر بازه سنی انتظار انجام برخی افعال و اعمال از سوی کودکان وجود دارد. عدم توانایی آن ها در انجام این رفتار ها می تواند زنگ خطری برای ما بوده که انجام اقدامات پیشگیرانه لازم جهت جلوگیری از وقوع اتفاقات بعضا جبران ناپذیر برای فرزندانمان را گوش زد می کند. پیش از این زنگ های خطر تحولی بازه سنی تولد تا پانزده سالگی را مورد بررسی قرار دادیم. در این مقاله قصد داریم تا به بررسی زنگ های خطر تحولی سنین پانزده تا هفده سالگی بپردازیم.

اگر فرزند شما در بازه 15 تا 17 سالگی ­اش هر یک از موارد زیر را در اغلب مواقع نشان نمی­ داد، حتماً با یک متخصص جهت ارزیابی بیشتر وضعیت وی صحبت نمایید.

  • دوستانی دارد و دوستانش را می ­تواند برای خود حفظ کند (اگر وارد فعالیت­ های گروهی نمی­ شود بهتر است با یک متخصص مشورت نمایید).
  • بیشتر مواقع برای خود از قبل برنامه ­ریزی می­ کند.
  • علاقه منطقی خود به بهداشت شخصی و فعالیت­ های روزانه مثل مدرسه را حفظ می­ کند؛ بی­ علاقگی ناگهانی یا افت نمرات ممکن است نشانه­ ای از افسردگی یا سایر اختلالات روانی باشند.
  • از زبان به طرز صحیحی برای بیان افکار و درخواست­ هایش استفاده می­ کند؛ رفتارهای غیرکلامی را به طور مناسبی تعبیر می­ کند یا به آن ها پاسخ می­ دهد.
  • منظور شوخی­ ها، جُک­ ها یا بازی با کلمات را متوجه می ­شود.
  • با موقعیت­ های جدید با درجات نسبی از اعتماد به نفس مواجه می­ شود.
  • از ورود به رفتارهای پرخطر (مثل مصرف مواد و الکل، قلدری کردن، بی­ بند و باری جنسی، جرایم، فرار از مدرسه) اجتناب می­ کند.

منبع: برگرفته از کتاب Developmental Profiles: Pre-Birth through Adolescence

 

آیا زنگ های خطر تحولی نوجوانتان را می شناسید؟ (سیزده تا پانزده سالگی)

آیا زنگ های خطر تحولی نوجوانتان را می شناسید؟ (یازده تا سیزده سالگی)

آیا زنگ های خطر تحولی کودکانتان را می شناسید؟ (نه تا یازده سالگی)

آیا زنگ های خطر تحولی کودکانتان را می شناسید؟ (هشت تا نه سالگی)

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.