چرا بازی کردن اهمیت دارد و کودکان چه چیزی از بازی یاد می گیرند؟

این مقاله اهمیت بازی برای کودکان را بررسی کرده و مهارت هایی که به موجب بازی کردن در کودکان رشد و توسعه پیدا می کند را معرفی می نماید.

والدین اغلب درباره اهمیت بازی شنیده اند. اما به نظر می رسد بازی با عروسک ها و لگوها با دانش علمی ای که بچه ها برای موفقیت در آینده به آن نیاز دارند، ارتباط چندانی ندارد. پس چرا می گوییم بازی مهم است؟

بازی پایه و اساس تمام یادگیری ها در کودکان است. با در اختیار گذاشتن زمان و چند اسباب بازی به فرزندتان می توانید انواع گوناگونی از فرصت های باارزش یادگیری را برای او فراهم کنید. بازی برای کودکان، شروع درک و پردازش جهان است. بازی کردن خلاقیت و تخیل، مهارت های خواندن، تفکر و حل مساله را پرورش داده و همچنین  مهارت های حرکتی را نیز توسعه می دهد.

به همین خاطر در ادامه چند ایده ساده به شما والدین و مربیان عزیز پیشنهاد می شود تا با انجام آن در محیط خانه و مهد کودک، بتوانید فرزندان و دانش آموزانتان را از مزیت های آموزشی آن ها بهره مند سازید.

توسعه زبان و واژگان کودکان به کمک بازی:

مهارت های زبانی و واژگان بچه ها، هنگام بازی با سایر کودکان یا بزرگسالان پرورش می یابد. فرزندتان گوش خواهد کرد و زبان را خواهد آموخت. او می شنود حتی بدون این که بفهمند. بچه ها یاد می گیرند که از زبان برای برقراری ارتباط استفاده کنند. آن ها همچنین به خوبی کلمات جدید را به کار برده و ساختار دستوری زبان را درک می کنند.

چگونه و با انجام چه بازی هایی زبان و واژگان کودکان را توسعه دهیم؟

1. وسایل نقلیه و حیوانات:

بازی با ماشین ها، کامیون ها، قطارها و همچنین حیوانات، واژگان جدید بسیاری را برای کودکان فراهم می کند. به عنوان مثال اینکه نام هر کدام را یاد می گیرند و این که آن ها چه کاری انجام می دهند، چه چیزی می خورند و کجا می توان آن ها را پیدا کرد. به علاوه، کودکان و بزرگسالان می توانند انواع گوناگونی از سناریوهایی(داستان هایی) که وسایل نقلیه و حیوانات در آن حضور دارند را خلق کنند و بدین ترتیب زبان و واژگان کودک گسترش می یابد.

2. خانه عروسکی و عروسک ها:

بازی با خانه های عروسکی و عروسک ها به فرزندتان اجازه می دهد که آن چه هر روز در زندگی اش اتفاق می افتد را دوباره انجام دهد و از کلمات و  عباراتی که می شنود، استفاده کند. شما به احتمال زیاد کلمات خودتان را می شنوید که از دهان او بیرون می آید. او اتفاقاتی که به وقوع پیوسته را دوباره خلق می کند، البته شاید با نتیجه ای که متناسب با میل اوست.

پرورش تخیل و خلاقیت کودکان

در جامعه پیشگام و فناوری محور ما، کودکان فرصت های کمتر و کمتری برای استفاده و توسعه خلاقیتشان دارند. کودکانی که فرصت های زیادی برای بازی ندارد، ممکن است برای سرگرم کردن خودشان دچار مشکل و سختی شوند، چرا که آن ها نمی دانند بدون آموزش و دستورالعمل خاصی چه کار کنند. با فراهم کردن فرصت هایی برای بازی، فرزندتان به طور خودکار خلاقانه فکر می کند و امکانات بی انتها می شود.

چه بازی هایی می تواند موجب پرورش خلاقیت در کودکان شود؟

1. بازی نمایشی:

وسایلی مانند ظرف غذا، عروسک های پارچه ای حیوانات و یا کیت اسباب بازی پزشکی برای فرزندتان فراهم کنید. سپس خواهید دید که او به حال و هوا و فضای کودکانه دیگری می رود. (به عبارت دیگر در بازی نمایشی کودک از نقش و موقعیت فعلی خود بیرون آمده و با قدرت تخیلش نقشی متفاوت در دنیایی خیالی را ایفا می کند). او با بازی کردن و خلق داستان درباره چیزهایی که برایش فراهم کرده اید، شما را شگفت زده خواهد کرد. (در همین زمینه مطالعه بازی تربیتی(1) وقتی بابا به خانه برمی گردد، پیشنهاد می شود). 

2. کاردستی:

برای فرزندتان مواد لازم برای ساختن کاردستی را فراهم کنید، مانند: مداد رنگی، تکه های کاغذ و پارچه، جعبه های خالی، چسب، دکمه و ... . به او اجازه دهید، هر چیزی را که دوست دارد خلق کند. ظهور هنرمند درونی او را به تماشا بنشینید.

توسعه مهارت حل مساله و ریاضیات

کودکان می توانند مشکلات پیچیده ای که به وجود می آید را حل کنند. آن ها بازی می کنند و اصول ریاضیات را یاد می گیرند. آجرهای خانه سازی و پازل ها، فرصت هایی بسیاری را برای فرزندتان فراهم می کند تا مهارت حل مساله و ریاضیات خود را توسعه دهد.

چه بازی هایی می تواند به توسعه مهارت های حل مساله و ریاضیات کودکان کمک کند؟

1. بلوک ها و آجرهای خانه سازی:

بازی با بلوک ها و آجرهای خانه سازی سناریوهای حل مساله بسیاری را فراهم می کند. چگونه می توانیم تعادل برقرار کنیم؟ چگونه می توانیم یک برج بلند درست کنیم؟ آیا می توانیم یک قلعه درست کنیم؟ کودکان همچنین برخی از مفاهیم پایه ریاضیات را به وسیله شکل ها و اندازه های گوناگون این اسباب بازی ها یاد می گیرند.

2. پازل ها:

در هنگام تلاش برای ساختن قطعات یک پازل، بچه ها به اهمیت ریاضیات پی برده و حل مساله را تجربه می کنند. پازل ها موجب یادگیری درباره اندازه ها (این قطعه برای آن نقطه خیلی بزرگ است) و شکل ها (آیا این شکل در جای درستی قرار گرفته است؟) می شود. فرزندتان معنای موفقیت را با تکمیل کردن پازل درک می کند.

رشد حرکتی درشت و ظریف:

مهارت های حرکتی درشت، ماهیچه های بزرگ پاها و دست ها را درگیر می کند، درحالی که رشد حرکتی ظریف، ماهیچه های کوچک دست ها و پاها (انگشت ها) را درگیر می کند. بازی می تواند فرصت های بسیاری را برای تقویت این ماهیچه ها بدون این که حتی فرزندتان آگاه باشد، فراهم کند.

چه بازی هایی می تواند به رشد توانایی های حرکتی کودکان کمک کند؟

1. مهره ها را نخ کردن:

به کودکان چندین مهره بدهید و از آن ها بخواهید آن ها را از نخ رد کنند. این بازی یک روش سرگرم کننده برای تقویت ماهیچه های ظریف است. فرزندتان در این بازی می تواند گردنبندی زیبا درست کند در حالی که ماهیچه های حرکتی ظریفش را نیز تقویت می کند. علاوه بر این کودکان می تواند با سوزن های ایمن و پارچه های نازک مشغول به دوخت و دوز شوند.

2. توپ و تخته تعادل:

ضربه زدن به توپ و راه رفتن روی تخته تعادل می تواند به فرزندتان برای هماهنگی بیشتر کمک کند. به بیرون بروید و به توپ ضربه بزنید. جایی برای دروازه تعیین کنید و آن را به یک بازی تبدیل کنید. هر زمانی که یک دیوار آجری یا یک تخته چوبی دیدید، به فرزندتان تمرین های کمکی برای تعادل بدهید.

درنهایت این که:

اسباب بازی ها را در اطراف خانه جمع کنید و یک نقطه را برای بازی کردن مشخص کنید. بازی با فرزندتان، خاطرات کودکی بسیار فوق العاده ای را برای او به وجود می آورد و همچنین مزایای آموزشی بزرگی برای او خواهد داشت.

 

منبع: وب  سایت Education

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.