آیا کودکان شخصیت پدران یا مادرانشان را به ارث می برند؟

اکثر والدین دوست دارند فرزندشان چه از لحاظ ظاهری و چه از لحاظ شخصیتی شبیه آن ها باشد. ولی آیا در واقعیت این خواسته ها و تمایلات به حقیقت می پیوندند؟ در مقاله ای که در ادامه می آید، توضیحاتی در این باره ارائه می شود.

یک نوزاد نیمی از مادر و نیمی از پدر است. از تخمک مادر و از اسپرم پدر. 23 کروموزوم از مادر و 23 کروموزوم از پدر. بنابراین نیمی از مادر و نیمی از پدر است. ولی آیا کودکان واقعاً نیمی پدرشان و نیمی مادرشان هستند؟ آیا آن ها نیمی از ظاهر مادر و نیمی از ظاهر پدرشان را دارند؟ آیا آن ها نیمی از شخصیت مادر و نیمی از شخصیت پدرشان را دارند؟ پاسخ این سوالات به 3 دلیل زیر منفی است.

1. علم ژنتیک به ما می گوید که جنین، ژن های غالب پدر و مادر را می گیرد. از میان ژن های غالب و مغلوب، ژن های غالب بر سایر ژن ها تسلط دارند.

2. ثابت شده است که بسیاری از صفات انسانی، پلی ژنیک هستند، بدین معنی که چندین ژن مختلف بر بروز آن ها تاثیر می گذارند. به عبارت دیگر یک احتمال 64 تریلیونی از ترکیبات ژنی برای داشتن یک صفت پیش روی فرزند شما قرار دارد.

3. تحقیقات نشان داده اند که محیطی که فرزند شما در آن رشد می کند، تاثیرش بر روی شخصیت وی قدرتمندتر از ژن ها می باشد.

بنابراین، آیا فرزند شما همانند پدر یا مادرش نخواهد بود؟ پاسخ این سوال نیز منفی است. ژنتیک، صفات ارثی و رابطه آن ها با هم هنوز مشخص نیست. تحقیقات در این حوزه با یکدیگر در تضاد است. برای مثال برخی از محققان سوگند یاد می کنند که هیچ گونه شواهد ژنتیکی مبنی بر این که صفات شخصیت از پدر و مادر به کودک منتقل می شود، وجود ندارد. اما برخی محققان دیگر شواهدی را مبنی بر این که کودکان شخصیت والدین خود را تکرار می کنند، نشان داده اند.

نقش ژنتیک در ویژگی های جسمانی کودک شما چیست؟

«دقیقاً شبیه مادرش است» یا «خود پدرش است». این ها جملات رایجی است که دوستان و آشنایان شما به هنگام ملاقات شما و فرزندتان می گویند و ممکن است، درست باشد. ژنتیک یک نقش بزرگ در ویژگی های جسمانی کودک شما بازی می کند.

رنگ چشم: پیش از این درباره پلی ژنیک صحبت کردیم. رنگ چشم یک صفت پلی ژنیک است. رنگ چشم فرزند شما به مقدار ملانین (رنگدانه قهوه ای عنبیه چشم) موجود در عنبیه بستگی دارد. چه چیزی مقدار ملانین را تعیین می کند؟ ژن ها. لذا تعداد ملانین موجود در عنبیه رنگ چشم را تعیین می کند.

ویژگی های صورت: برخی از ویژگی های غیر معمول صورت، مانند: فرو رفتگی، دندان کج و ابروهای بالا، ویژگی های غالبی هستند که از یک نسل به نسل دیگر منتقل می شود.

قد: این ویژگی تا حد زیادی قابل پیش بینی است. آمارها نشان می دهند که اگر شما قد خودتان و همسرتان را با هم جمع کنید و میانگین بگیرید، قد متوسط فرزند خود را به دست خواهید آورد. اگر فرزند شما پسر است، 5 سانتی متر به آن اضافه کنید و اگر فرزند شما دختر است، 5 سانتی متر از آن کم کنید. البته تغذیه خوب نیز نقش مهمی را در تعیین قد فرزندتان بازی می کند.

رنگ مو: رنگ مو نیز همانند رنگ چشم یک صفت پلی ژنیک است. بدین معنی که رنگ موی فرزند شما سایه ای از رنگ موی شما، سایه ای از رنگ موی همسرتان و یا ترکیب رنگ موی شما و همسرتان خواهد بود.

کودکتان چه نوع ویژگی های شخصیتی خواهد داشت؟

اکثر خانواده ها علاقه مند هستند که هر یک از صفات شخصیتی کودک هماهنگ با به یکی از اعضای خانواده باشد. چه باور کنیم، چه باور نکنیم، این یک دیدگاه کوته بینانه است که رشد کودک را محدود می کند. به این مثال توجه کنید. تصور کنید که یک کودک خیلی خجالتی است. اگر شما به دلیل این که پدرش به شدت درونگرا است، تسلیم کمرویی وی بشوید، شما از فرصتی برای شکوفایی فرزندتان امتناع کرده اید. تنها به دلیل این که پدر فرزندتان خجالتی است، او مستعد خجالتی بودن در سراسر زندگی نخواهد بود.

 در این زمینه چه کار باید بکنید؟ به کودکتان کمک کنید تا از وضعیت خجالتی بودن بیرون بیاید، البته او را مجبور نکنید. اما از او حمایت کنید و به او زمانی برای سازگار شدن بدهید. به او برای مقابله با کمرویی در مواجهه با افراد و محیط های جدید کمک کنید. در واقع شما می توانید کارهای بسیاری انجام دهید، به جای این که گوشه ای بنشینید و تسلیم کودکتان شوید و صفات وی را به اعضای خانواده نسبت دهید.

آیا فرزندتان شبیه شما یا همسرتان خواهد شد؟

فرزند شما قطعاً صفات شما یا همسرتان را نشان خواهد داد. برای مثال صفت رهبری را از شما و صفت عشق ورزیدن به حیوانات را از همسرتان  به ارث می برد، اما علم هنوز به شواهدی مبنی بر این که شخصیت یک کودک بستگی به شخصیت والدینش دارد، نیافته است، اما منکر آن هم نیست.

به رشد و تربیت کودکتان کمک کنید

چه کودکتان صفات شما را به ارث ببرد یا صفات همسرتان را و یا صفات منحصر به فرد خودش را داشته باشد، آن چه که مهم است، این است که شما صفات مثبت را پرورش بدهید و از آن ها حکایت کنید و صفات منفی را از بین ببرید. چه ژن ها نقشی در شکل گیری شخصیت فرزندتان داشته باشند، چه نقشی نداشته باشند، محیط قطعاً این نقش را دارد. بدین معنی که مهم نیست، نقش ژن ها به چه میزان است، اگر فرزندتان در محیطی منفی و افسرده رشد یابد، از این اتفاق رنج خواهد برد و بالعکس، اگر فرزندتان در محیطی مثبت و سازنده رشد یابد، شکوفا خواهد شد.

در نهایت این که:

از شباهت های موجود لذت ببرید، اما بر شباهت های ژنتیکی بیش از حد تاکید نکنید. همان طور که گفته شد به دنبال پرورش صفات مثبت در فرزندتان باشید.

منبع: برگرفته از وب سایت being the parent

کودک من چه زمانی اولین کلمه اش را می گوید؟

چپ دست یا راست دست بودن کودکان از چه زمانی مشخص می شود؟

5 چیزی که فرزندتان به واسطه آن چه انجام می دهید یاد می گیرد نه آن چه می گویید!

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.