چه فعالیت­ هایی به رشد و یادگیری کودکتان کمک می­ کنند؟ (0 تا 1 ماهگی)

والدین و مربیان عزیز، اگر به دنبال آشنایی با فعالیت­ هایی هستید که با انجام آن ها به رشد و یادگیری کودکان کمک کنید، همراه شدن با ما، در این سلسه مقالات را به شما توصیه می­ کنیم. برخی از فعالیت­ هایی که ما به شما پیشنهاد می ­دهیم، برایتان جدید هستند و شاید با بسیاری از آن ها از پیش آشنا بوده­ اید. اما طرح آن ها در این مقالات با هدف تاکید بیشتر بر اهمیتشان است. در این نوشته به سراغ فعالیت­ هایی می­ رویم که فرصت­ های یادگیری را برای نوزادان 0 تا 1 ماه فراهم می کنند.

اگر فرزند شما در بازه سنی 0 تا 1 ماهگی است می ­توانید با انجام فعالیت­ های زیر و ایجاد فرصت­ هایی که در ادامه می­ آیند، به رشد و یادگیری وی کمک کنید.

  1. اگر به گریه­ های نوزادان با مهربانی و توجهی پایدار و قابل اعتماد پاسخ بدهید، آن ها احساس امنیت خواهند کرد و اعتماد کردن را یاد می­ گیرند. (نوزادان همیشه به دلیل خاصی گریه می­ کنند؛ گریه کردن نشان دهنده یک نیاز است.) نوازش نوزاد با مهربانی ممکن است در آرام شدن و ساکت کردن او کمک کند.
  2. هنگامی که نوزاد در حالت هوشیاری است با او تماس چشمی برقرار کنید، شکلک در بیاورید یا زبانتان را بیرون بیاورید. نوزادان اغلب از این نوع فعالیت­ ها تقلید می­ کنند. (تقلید شیوه مهمی برای یادگیری اولیه است).
  3. با صدای معمولی در زمان غذا دادن، تعویض پوشک و حمام کردن با نوزاد صحبت کنید و آواز بخوانید؛ ریتم و تُن صدا را در هنگام صحبت کردن تغییر دهید.
  4. زمانی که کودک به شما پاسخ می­ دهد، متقابلاً شادی خود را نشان دهید: مثلاً لبخند بزنید، بخندید و با او صحبت کنید. (پاسخ­دهی متقابل و رعایت اجتماعی نوبت، پایه همگی آموزش­ ها و یادگیری­ ها در ماه­ ها و سال­ های آتی است.)
  5. به کودک تصاویر ساده نشان دهید (نوزادان کم سن شیفته طرح­ های هندسی سیاه و سفید و چهره­ ها هستند)؛ به آرامی یک عروسک یا اسباب­ بازی نرم را در مسیر دید او با فاصله حدود 25 تا 37.5 سانتی متر حرکت دهید و کودک را به تعقیب دیداری ترغیب کنید؛ اسباب­ بازی­ ها را در میدان دید کودک آویزان کنید و آن ها را معمولاً تغییر دهید، چون جدید بودن علاقمندی کودک را افزایش می ­دهد.
  6. به سرنخ ­های نوزاد توجه کنید؛ محرک­ های بیش از حد می ­توانند، پریشان کننده باشند، همان طور که کمبود توجه به نوزاد هم می­ تواند باعث پریشانی وی شود. پس اگر بچه شروع به گریه کردن می­ کند، بی قرار می­ شود یا علاقمندی­ اش را از دست می­ دهد، فعالیت­ هایی را که تا کنون مطرح کرده­ ایم، متوقف کنید.  

منبع: برگرفته از کتاب Developmental Profiles: Pre-Birth through Adolescence

 

چه فعالیت هایی به رشد و یادگیری کودکتان کمک می کند؟ (1 تا 4 ماهگی)

چه فعالیت هایی به رشد و یادگیری کودکتان کمک می کند؟ (4 تا 8 ماهگی)

آیا زنگ های خطر تحولی کودکانتان را می شناسید؟ (تولد تا یک ماهگی)

آیا زنگ های خطر تحولی کودکانتان را می شناسید؟ (يك تا چهار ماهگي)

بازی ها و اسباب بازی های مناسب تولد تا 6 ماهگی

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.