مزایا و معایب نگهداری کردن یکی از اعضای خانواده از فرزندتان چیست؟

با توجه به مشغله و گرفتاری های دنیای امروزی، گاهی نیاز است افراد دیگری جهت نگهداری از کودکان به والدین کمک کنند. این افراد می توانند پرستاران، مربیان مهدکودک و یا یکی از اعضای خانواده و یا خویشاوندان خانواده باشند. ما در مقاله ای که در ادامه می آید، نقش یکی از اعضای خانواده یا خویشاوندان را در نگهداری کودکان بررسی می کنیم و به مزایا و معایب نگهداری این افراد از کودکان می پردازیم.

داشتن عضوی در خانواده که از فرزندتان نگهداری کند، نعمت بزرگی است. در گذشته که خانواده ها بزرگ تر بود و پدربزرگ، مادربزرگ، خاله، عمه، عمو و دایی در یک جا زندگی می کردند، نگهداری از بچه های یکدیگر بدون این که نیاز به گفتن باشد، انجام می شد. اما خانواده های امروزی کوچک شده اند و فرد دیگری با خانواده ها زندگی نمی کند. در بهترین حالت پدر و مادر شما یا همسرتان در نزدیکی شما زندگی می کنند. بیشتر پدرها و مادرها نیز باید بعد از مدت کوتاهی که از زایمان گذشت به سر کار برگردند. هر چند که گزینه های زیادی همچون مهدکودک، پرستار، دایه و یا یکی از اعضای خانواده (پدربزرگ، مادربزرگ و ...) برای مراقبت از فرزندتان، پیش رویتان است، اما ما در این مقاله مزایا و معایب نگهداری کردن یکی از اعضای خانواده تان از فرزندتان را مورد بررسی قرار می دهیم.

مزایای نگهداری یکی از اعضای خانواده تان از فرزندتان چیست؟

مقرون به صرفه بودن: با توجه به هزینه های هنگفتی که مهدکودک ها برای نگهداری کودکان می گیرند، مراقبت از فرزندتان توسط یکی از اعضای خانواده تان مقرون به صرفه است.

قابل اعتماد بودن: با توجه به این که پیدا کردن یک دایه یا پرستار قابل اعتماد برای مراقبت از فرزندتان، بسیار دشوار است، می توان خویشاوندان را هدیه قابل اعتمادی از طرف خدا برای مراقبت از فرزندتان دانست. به نظر می رسد که اعتماد مهم ترین نقش را در تصمیم گیری برای مراقبت از کودکان بازی می کند.

پاسخگو بودن: خویشاوند شما همیشه خویشاوندتان باقی می ماند و نگهداری از فرزند شما را به خاطر کار دیگری کنار نمی گذارد. به همین دلیل خویشاوند شما نسبت به سلامت، شادی و راحتی فرزندتان پاسخگو است.

داشتن دیدگاه های مشابه درباره فرزندپروری: اگر همگی شما در خانواده با یک روش مشابه بزرگ شده باشید، به احتمال زیاد، دیدگاه شما و خویشاوندتان درباره تغذیه، زمان تماشای تلویزیون، روال خواب و نظم و انضباط، مشابه یکدیگر خواهد بود. این بدین معنی است که فرزند شما هنگامی که شما از او مراقبت می کنید و یا هنگامی که خویشاوندتان از او مراقبت می کند، احساس عدم ارتباط یا گسستگی نمی کند.

آشنا بودن: اگر خویشاوند شما با شما زندگی کند، فرزندتان هر روز او را می بیند و با چهره و روش های وی آشنا است. علاوه بر این فرزندتان در خانه ای که با آن آشنا است می ماند و احساس امنیت و آرامش می کند.

توجه انحصاری داشتن: برخلاف پرستار، یک خویشاوند به کودکتان به صورت انحصاری توجه می کند. بنابراین فرزندتان هیچ راهی برای گریه کردن جهت توجه کردن نخواهد داشت.

قابل اتکا بودن: یک خویشاوند بدون اطلاع ناپدید نمی شود. از آن جایی که او خویشاوند شماست، شما از اتفاقاتی که در زندگی اش می افتد، باخبر هستید، لذا اگر قرار باشد در آینده از فرزندتان نگهداری نکند، شما می توانید از پیش به دنبال جایگزین باشید.

مراقبت کردن از فرزندتان چه در بیماری، چه در سلامت: در ابتدا، کودکی که در خانه از او مراقبت می شود، بسیاری از عفونت هایی را که سایر کودکانی که در مهدکودک از آن ها نگهداری می شود، نمی گیرد. در مرحله بعد، بسیاری از پرستاران از کودکانی که بیمار هستند، مراقبت نمی کنند، لذا والدین فرزند بیمارشان را به مراکز درمانی می برند. اما در مقابل خویشاوند شما، با رضایت و سعه صدر از کودک بیمار شما مراقبت خواهد کرد.

معایب نگهداری یکی از اعضای خانواده تان از فرزندتان چیست؟

دشوار بودن تنظیم قوانین و مقررات: برخلاف دایه یا پرستار، شما نمی توانید نسبت به خویشاوند خود قوانین و مقررات سفت و سختی تنظیم کنید. خویشاوند شما ممکن است، چنین کاری را توهین آمیز بداند.

تفاوت در سبک های فرزندپروری: اگر مراقب فرزندتان پدر و مادر شما یا همسرتان باشند، ممکن است تجارب و دانششان با آن چه که در اینترنت وجود دارد و یا آن چه پزشکان می گویند، بسیار در تضاد باشد. با وجود این که شما می توانید انتظاراتتان را به آن ها بگویید، اما ممکن است در نهایت نگران این موضوع باشید که آیا آن ها در غیاب شما، از خواسته هایتان پیروی می کنند یا خیر.

احساس وظیفه و تعهد کردن: معمولاً به خویشاوندان هزینه ای برای مراقبت از کودکان داده نمی شود. این موضوع گاهی اوقات والدین کودک را معذب می کند و احساس دین، بدهی و وظیفه، نسبت به خویشاوند خود می کنند.

آموزش ندیده: خویشاوند شما می داند که چگونه از فرزندتان مراقبت کند، اما آیا آموزش رسمی دیده است؟ اکثر پرستاران حرفه ای برای کمک به رشد اجتماعی، جسمانی و شناختی کودک شما آموزش دیده اند. آن ها همچنین درباره بسیاری از فعالیت ها، همچون ورزش، هنر، کاردستی و موسیقی آموزش دیده اند. اما خویشاوند شما قادر به انجام چنین کارهایی در خانه نیست.

نداشتن نیروی جسمانی کافی: خویشاوند شما ممکن است مُسن باشد و نیروی کافی نداشته باشد تا هر روز پا به پای فرزند شما، این طرف و آن طرف برود. اگر چه نه همیشه، اما ممکن است نداشتن نیرو و بنیه کافی منجر به نشاندن بیشتر کودکتان جلوی تلویزیون شود.

نداشتن توانایی برای مراقبت بیش از یک کودک: بر خلاف دایه ها و پرستاران که از بودن بچه های بیشتر و در نتیجه پول بیشتر خوشحال می شوند، خویشاوندان ممکن است تمایلی به مراقبت از یک کودک بیشتر نداشته باشند، چرا که کودکان بیشتر، زمان و انرژی بیشتری را می طلبد.

اجتماعی نبودن کودک: یکی از بزرگترین مزیت پرستاران توانایی تعامل با کودکان همانند همسالانشان است که ممکن است خویشاوندان چنین توانایی را نداشته باشند.

منبع: برگرفته از وب سایت being the parent

8 راهکار برای پدران جدید جهت مراقبت از نوزادان

6 نشانه آسیب دیدگی نوزادان بر اثر افتادن از ارتفاع

اینفوگراف: چگونه امنیت نوزادان را در داخل و خارج از خانه تامین کنیم؟

 

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.