چه فعالیت هایی به رشد و یادگیری کودکتان کمک می کند؟ (1 تا 4 ماهگی)

والدین و مربیان عزیز، اگر به دنبال آشنایی با فعالیت­ هایی هستید که با انجام آن ها به رشد و یادگیری کودکان کمک کنید، همراه شدن با ما، در این سلسه مقالات را به شما توصیه می­ کنیم. برخی از فعالیت­ هایی که ما به شما پیشنهاد می ­دهیم، برایتان جدید هستند و شاید با بسیاری از آن ها از پیش آشنا بوده­ اید. اما طرح آن ها در این مقالات با هدف تاکید بیشتر بر اهمیتشان است. پیش از این فعالیت هایی را که موجب رشد و یادگیری بازه سنی 0 تا 1 ماه می شود، ارائه کردیم. در نوشته پیش رو به سراغ فعالیت­ هایی می­ رویم که فرصت­ های یادگیری را برای نوزادان 1 تا 4 ماه فراهم می کنند.

اگر فرزند شما در بازه سنی 1 تا 4 ماهگی است می­ توانید با انجام فعالیت­ های زیر و ایجاد فرصت­ هایی که در ادامه می­ آیند به رشد و یادگیری وی کمک کنید.

  • آواز بخوانید و با صدای بلند برای کودکتان کتاب، مجله یا هر چیزی که برای وی جذاب است بخوانید؛ آن چه در این میان اهمیت دارد، آهنگ صدا و نزدیکی شما به فرزندتان است.
  • بازی دالی موشه را ساده­ سازی کنید و انجامش دهید (پارچه ­ای را مقابل صورت خود قرار دهید، آن را کنار بزنید و بگویید «دالی»)؛ اگر فرزندتان به آن علاقه نشان داد، تکرارش کنید.
  • به آرامی بازوها و پاهای فرزندتان را خم و راست کنید و در حین انجام این کار شعر بخوانید؛ بعدها حرکت دوچرخه زدن را با پاها یا فعالیت چرخاندن بازوها را به آرامی انجام دهید.
  • با یک اسباب­ بازی کوچک دست­ های کودکتان را لمس کنید (جغجغه عروسکی نرم یا هر اسباب­ بازی های دیگری که صدای آهسته ­ای تولید می­ کنند، بسیار مناسب هستند)؛ کودکتان را ترغیب کنید که اسباب­ بازی را بگیرد. (اسباب­ بازی که در اختیارش قرار می­ دهید، نباید از مشت کودک کوچک تر باشد، چون ممکن است آن را در دهان بگذارد و حتی ببلعد).
  • با فرزندتان قدم بزنید، اشیاء را لمس کنید و نام آن ها را به وی بگویید. با کودکتان در مقابل آینه بایستید، اجزای صورت را لمس کنید و آن ها را نام ببرید: «دهان نی­ نی، دهان بابا. چشم نی­ نی، چشم مامان.»
  • در نزدیکی گهواره فرزندتان آینه ­ای نشکن قرار دهید، طوری که وی بتواند به آن نگاه و با خودش صحبت کند.
  • تصاویر رنگی درخشان یا هندسی سیاه و سفید یا اشیایی با این خصوصیات در نزدیکی گهواره کودکتان نصب کنید؛ برای حفظ توجه و علاقه وی اغلب آن ها را تغییر دهید.
  • یک زنگوله کوچک را به صورت کاملاً ایمن به پاپوش کودکتان وصل کنید؛ این کار به وی کمک می­کند تا بتواند محل صداها را شناسایی کند و یاد بگیرد که دارای قدرت است و می ­تواند به راحتی با حرکت­ کردن، امکان وقوع برخی چیزها را فراهم کند.  
  • از حالات چهره­ ای و آواسازی­ های کودکتان تقلید کنید (نالیدن، ملچ ملوچ کردن، خمیازه کشیدن، چپ چپ نگاه کردن، اخم کردن). هنگامی که وی شروع به خندیدن می­ کند، متقابلاً به وی بخندید و گاهی اوقات این رفتارش را بنامید، «تو داری می­ خندی! کوچولوی شاد!» 

منبع: برگرفته از کتاب Developmental Profiles: Pre-Birth through Adolescence

 

چه فعالیت­ هایی به رشد و یادگیری کودکتان کمک می­ کنند؟ (0 تا 1 ماهگی)

چه فعالیت هایی به رشد و یادگیری کودکتان کمک می کند؟ (4 تا 8 ماهگی)

آیا زنگ های خطر تحولی کودکانتان را می شناسید؟ (تولد تا یک ماهگی)

آیا زنگ های خطر تحولی کودکانتان را می شناسید؟ (يك تا چهار ماهگي)

بازی ها و اسباب بازی های مناسب تولد تا 6 ماهگی

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.