با بد دهنی کودکم چه کنم؟

برخی رفتار نابهنجار و مشکلات رفتاری کم و بیش در دوران کودکی شایع بوده و همه کودکان مرتکب آن می شوند. این مشکلات رفتاری ریشه و علت های مختلفی دارد که والدین بایستی از آن اگاهی داشته تا بتوانند برخورد درستی با آن بکنند. از این رو، در ادامه به معرفی رفتار بد دهنی کودکان و راه های درمان این مشکل رفتاری خواهیم پرداخت.

برخی صفات رفتاری کودکان خوب و قابل تحسین است و برخی دیگر موجبات نگرانی شما را فراهم می آورد. مشکلات رفتاری شایع، کم و بیش در همه کودکان دیده می شود. از بداخلاقی و پرخاشگری گرفته تا دست در بینی کردن. اما اگر شما دلایل این رفتارهای کودکان را بدانید، می توانید به راحتی آن ها را کنترل کنید. در ادامه به معرفی  رفتار نابهنجار بد دهنی کودکان به همراه دلایل و راه های درمان آن ها، می پردازیم.

کودکتان ممکن است در یک محیط آرام یک عبارت بسیار بد را فریاد بزند. این رفتار رفتار شایعی است که اتفاق می افتد. اما اگر با دقت فکر کنید، متوجه می شوید که کودکتان کلمات و عباراتی را می گوید که در اطرافش شنیده باشد. اگر شما به این رفتار کودکتان بخندید و یا آن را برای دیگران بیان کنید، کودکتان فکر می کند که بد دهنی کار خوبی است و با این کار در مرکز توجه قرار می گیرد. هنگامی که کودکتان بد دهنی می کند، به اطرافش نگاه کنید و ببینید که وی از چه کسی بد دهنی را یاد گرفته است.

دلیل بد دهنی کردن کودکان: 

با بزرگ شدن کودکان، دایره واژگان آن ها نیز افزایش می یابد. بنابراین کودکتان تمایل دارند که هر چیزی را که می شنوند، تکرار کنند، حتی عبارات بد را. به یاد داشته باشید که کودکتان تقریباً هر چیزی را که می شنود، یاد می گیرد. یک ناسزا در مجموعه تلویزیونی، یک توهین در جاده، یک کلمه جدیدی که دوستش یاد گرفته است و ... .

روش مقابله با بد دهنی کودکان:

بیش از حد واکنش نشان ندهید، چرا که کودکتان تحریک خواهد شد. شما می توانید از زیاده روی بیشتر کودکتان با گفتن عبارت «ما را ببخشید» اجتناب کنید. پس از آن به کودکتان بگویید که هیچ کس نباید از چنین کلماتی استفاده کند. این رفتار بدی است. اگر شما بخندید و یا علاقه نشان دهید، این رفتار به رفتار مورد علاقه کودکتان تبدیل می شود. بهترین روش این است که یک چهره بی احساس از خود نشان دهید، احترام گذاشتن را به او آموزش دهید و هرگز به وی اجازه ندهید که برای به دست آوردن چیزهای مورد علاقه اش، ناسزا بگوید. از همه مهم تر این که، هنگامی که شما صحبت می کنید، او به دهان شما نگاه می کند.

منبع: برگرفته از وب سایت being the parent

4 روش تنبیه ملایم برای کاهش سوء رفتار کودکان

5 راهکار برای افزایش رفتار خوب در کودکان

كاهش سوء رفتار کودک با استفاده از روش بی توجهی فعال

کاهش سوء رفتار کودک با استفاده از روش محروميت زمان مند

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.