چگونه عادت دست در بینی کردن کودکم را متوقف سازم؟

برخی از رفتار های کودکان از نظر والدین پذیرفته شده نبوده و آن ها را به عنوان عادت های رفتاری زشت در کودکان می شناسیم. یکی از شایع ترین این عادت ها دست در بینی کردن کودکان می باشد. از این، رو در ادامه به معرفی دلایل این رفتار و بهترین واکنش والدین جهت متوقف سازی این عادت کودکان می پردازیم.

کودکان موجودات غیر قابل پیش بینی هستند. آن ها به طور مداوم در حال کنجکاوی و کشف خود و محیط اطرافشان هستند. در خلال این اکتشافات گاهی رفتار هایی از آن ها سر میزند که از نظر والدین پذیرفته شده نبوده و نسبت به آن واکنش نشان می دهند. یکی از این رفتار های شایع دست در بینی کردن کودکان (بخصوص زمانی که در جمع حضور دارند) است. در چنین مواقعی چه باید کرد و والدین چگونه می توانند این رفتار کودک خود را متوقف سازند؟ کافیست شما دلایل این رفتار کودکان را بدانید، تا بتوانید به راحتی آن ها را کنترل کنید. به همین منظور در ادامه به معرفی دلایل این رفتار و بهترین واکنش والدین جهت متوقف کردن دست در بینی کردن کودکان می پردازیم.

دست در بینی کردن کودکان و دلایل آن:

این رفتار که کودکان هر زمان که دوست داشته باشند، انگشت های خود را داخل سوراخ های بینشان کنند، اتفاق بسیار شایعی است. بینی وجود دارد و زمانی که کودکتان خسته شده باشد، گزینه ایده آل او برای سپری کردن زمان، دست در بینی کردن است. این تنها یک بخشی از عادت خود اکتشافی است.

زمانی که کودکتان این عمل را انجام می دهد، این بدین معنی نیست که او اضطراب دارد و یا عصبی است، در حقیقت این رفتار زمانی در کودکان مشاهده می شود که مخاط بینی دارند و احساس گرفتگی در ناحیه بینی خود می کنند. از این رو، کودکان به احتمال زیاد، برای آن که بفهمند چه چیزی درون بینیشان وجود دارد، دست در بینی خود می کنند. کودک شما بسیار مجذوب بدن خود است و خود کنترلی کمی دارد. مهم تر از همه این که، کودکتان تنها به دلیل این که همه چشم ها به او نگاه می کنند، این رفتارش را متوقف نمی کند.

بهترین واکنش والدین جهت متوقف سازی این رفتار:

هنگامی که می بینید کودکتان انگشتش را داخل بینی اش می کند، به او یک دستمال کاغذی و یا یک دستمال مرطوب بدهید و به او بگویید: «می خواهی فین کنی؟» این کار باعث می شود، حواسش از انجام آن کار پرت شود. همچنین، بسیار عادی با این موضوع برخورد کنید. اگر شما عصبانی بشوید و یا کودکتان را سرزنش کنید، او ممکن است به منظور تحریک شما، رفتارش را متوقف نکند. کودکان بسیار کنجکاو هستند و دوست دارند همه چیز را تجربه کنند و از احساساتی مانند خجالت و سرافکندگی به دور هستند. بنابراین اگر دیدید که کودکتان انگشتش را داخل بینی خود می کند، بهترین روش خودداری کردن از تنبیه و عیب جویی کردن است. همچنین وارد جنگ قدرت نشوید. هنگامی که با کودکتان تنها هستید، به او آموزش دهید که چگونه در جمع رفتار کند.

منبع: برگرفته از وب سایت being the parent

4 روش تنبیه ملایم برای کاهش سوء رفتار کودکان

5 راهکار برای افزایش رفتار خوب در کودکان

كاهش سوء رفتار کودک با استفاده از روش بی توجهی فعال

کاهش سوء رفتار کودک با استفاده از روش محروميت زمان مند

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.