10 قانون طلایی برای والدینی که بیش از یک فرزند دارند

یک کودک با خودش شادی به ارمغان می آورد و اگر کودکتان یک خواهر یا برادر نیز داشته باشد، این شادی چند برابر می شود. اگر چه داشتن چند فرزند، بسیار سرگرم کننده، لذت بخش و دوست داشتنی است، اما به یاد داشته باشید که نحوه رفتار شما با این گل های حساس و ظریف، بسیار اهمیت دارد. از این رو، در ادامه به معرفی 10 قانون طلایی که به شما جهت داشتن رابطه گرم و ایمن با فرزندانتان کمک می کند، می پردازیم.

اصول و قوانین اساسی والدین در زمان تک فرزندی و یا چند فرزندی ثابت باقی می ماند، اگر چه که بسیاری از موضوعات و مسائل به هنگام داشتن یک فرزند، نمایان نخواهد شد. به هنگان داشتن بیش از یک فرزند در خانه، رقابت بین فرزندان در صدر موضوعات قرار می گیرد. روزهایی وجود دارد که آن ها با یکدیگر بحث و دعوا و مشاجره می کنند و همانند دشمنان یکدیگر هستند و روزهایی هست که آن ها بهترین دوست های جدایی ناپذیر یکدیگر هستند. به همین دلیل است که والدین بیش از یک فرزند بودن با والدین یک فرزند بودن کاملا متفاوت و دشوارتر است. پرورش روابط بین فرزندان تا حدود زیادی بستگی به شما دارد. شما باید در عین داشتن روابطی عالی با فرزندانتان، نظم و انضباط  داشتن را به آن ها بیاموزید و به توسعه روابط عالی میان فرزندانتان کمک کنید. در ادامه به معرفی 10 قانون طلایی برای والدینی که بیش از یک فرزند دارند، می پردازیم.

1.  هرگز مقایسه نکنید

یک اشتباه عمومی و کلی که والدین انجام می دهند، مقایسه کردن است. از لحظه ای که فرزند دوم متولد می شود، والدین شروع به مقاسه می کنند. «فرزند اول من بسیار شیطان بود»، یا «فرزند اول من خیلی چاق بود». ما فکر می کنیم که کودکان حرف های ما را نمی شنوند و یا نمی فهمند. اما مشکل از آن جایی شروع می شود که مقایسه کردن، عادت والدین می شود و والدین نمی توانند مقایسه کردن را در روند رشد فرزندانشان متوقف کنند. بنابراین بهترین راهکار این است که از روز اول، فرزندان را با یکدیگر مقایسه نکنیم.

2. به رقابت «نه» بگویید

رفتار مشترک بعدی بین والدین، رقابت است. «ببینم کی زودتر غذاشو می خوره» یا «ببینم کی توی امتحان نمره بهتری میاره». ما بدون علم و ناخواسته طوری رفتار می کنیم که فرزندانمان، یکدیگر را رقیب خود ببینند و مانند رقیب با یکدیگر رفتار کنند و متاسفانه در جامعه به رقیب به چشم یک دشمن نگاه می شود. از این رو، ما باید بسیار مراقب باشیم.

3. وقت صرف کنید

صرف وقت با خانواده بسیار اهمیت دارد. پدر و مادرهایی که یک فرزند دارند، همیشه پشت فرزندشان هستند و باعث می شوند، فرزندشان احساس خاص و مهم بودن، بکند. اما هنگامی که فرزند دوم متولد می شود، فرزند بزرگ تر توجهات ویژه والدینش را از دست می دهد و فرزند کوچک تر نیز احساس نمی کند که والدینش پشتش هستند. از این رو، برای حفظ تعادل باید روابطی بین پدر و فرزند اول، مادر و فرزند دوم، پدر و فرزند دوم، مادر و فرزند اول، پدر و مادر با فرزندان، فرزندان با یکدیگر، پدر با فرزندان، مادر با فرزندان و سایر احتمالات دیگر، به وجود آید و افراد با یکدیگر وقت صرف کنند. این کار رضایت والدین و فرزندان را به همراه دارد.

4. اجازه دهید، مبارزه کنند

چه کسی گفته است که والدین باید بین فرزندان داوری کنند؟ هنگامی که والدین سعی می کنند از یک فرزندشان در مقابل دیگر محافظت کنند، دیگری عصبانی تر می شود. به فرزندانتان اجازه دهید با یکدیگر مبارزه کنند. کودکی که می بیند، خواهر یا برادرش صدمه دیده است و یا گریه می کند، احساس گناه می کند و از او دلجویی می کنند. بسیاری از والدین به کودکان خود فرصت برقراری و تحقق چنین روابطی را نمی دهند.

5. فرزندان را با هم جریمه و مجازات کنید

هنگامی که ظرفی می شکند، وقتتان را صرف این که چه کسی این کار را کرده است، نکنید. یک اشتباه رخ داده و هر دوی کودکان در آن نقش داشته اند. لذا هر دوی آن ها را با هم مجازات کنید. به آن ها اجازه دهید تا یک تیم شوند و از با هم بودن لذت ببرند. به یاد داشته باشید که اشیا و لوازم گران قیمت را در جایی امن و دور از دسترس کودکان، نگهداری کنید.

6. سازگار شدن را آموزش دهید

زمان هایی وجود دارد که یکی از فرزندان شما به توجه بیشتری نسبت به دیگری نیاز دارد. مانند: زمان امتحان، بیماری و ... . مطمئن شوید که فرزندانتان سازگار شدن با شرایط را آموخته اند. شما می توانید به فرزند دیگرتان بگویید که نوبت او هم می رسد.

7. فرزند برزگ تر همیشه نباید سازش کند

یک قانون ناگفته در بسیاری از خانواده ها وجود دارد که می گوید: «فرزند بزرگ تر به طور طبیعی باید فرزند کوچک تر را درک کند و با وی سازش کند، چرا که او هنوز عاقل و بالغ نشده است». اما این قانون اشتباه است، چرا که مجبور کردن فرزند بزرگ تر به این که در بسیاری از موارد سازش کند، اثرات روانی منفی را برای وی در پی خواهد داشت.

8. فرزند کوچک تر همیشه نادان نیست

در مقابل، بسیاری از خانواده ها، نظرات و انتخاب های فرزند کوچک را مد نظر قرار نمی دهند. برای مثال هنگامی که برای سفر برنامه ریزی می کنید یا هنگامی که دکوراسیون خانه را تغییر می دهید و یا هنگامی که لباس های جدید می خرید. این کار باعث می شود که فرزند کوچک شما مسئولیت ناپذیر، بی قرار، شیطان و غیر قابل کنترل شود. چرا که یا به وی آزادی های بیش از حد داده شده است و یا او را جدی نگرفته اند.

9. دو تیم در خانه داشته باشید

همان طور که اشاره شد، نباید بین کودکان رقابت وجود داشته باشد، اما ما از داشتن دو تیم در خانه حمایت می کنیم. تیم والدین و تیم فرزندان. اعضای خانواده زمان بیشتری را با یکدیگر سپری کنند. شما می توانید زمان هایی را به کتاب خواندن، بازی کردن، مسابقه دادن و ... اختصاص دهید. جای گرفتن فرزندان در یک تیم به آن ها فرصت بیشتری برای پیوند با یکدیگر می دهد.

10. به فرزندانتان، عشق ورزیدن به خواهر یا برادر را بیاموزید

شما می توانید فرزندتان را با گرفتن یک جشن تولد ویژه و خاطره انگیز با همکاری خواهر یا برادرش، شگفت زده کنید. نظرات خواهر یا برادر فرزندتان را برای جشن تولد جویا شوید. این کار به آن ها احساس خوهرانگی و برادرانگی می دهد و احساس خاصی را تجربه می کنند.

در نهایت این که:

خانواده ها، ظرفیت لذت و شادی های چند برابر را دارند و ما امیدواریم که موارد بالا کمکی در جهت افزایش شادی خانواده ها انجام دهد.

منبع: برگرفته از وب سایت being the parent

اینفوگراف: چگونه به طور موثر با رقابت خواهران و برادران مقابله کنیم؟

8 اثر منفی مقایسه کودکان با یکدیگر و روش های جایگزین آن

بهترین زمان برای آوردن فرزند دوم چه زمانی است؟

آیا برای داشتن فرزند دوم آماده هستید؟

 

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.