چه فعالیت هایی به رشد و یادگیری کودکتان کمک می کند؟ (4 تا 8 ماهگی)

والدین و مربیان عزیز، اگر به دنبال آشنایی با فعالیت­ هایی هستید که با انجام آن ها به رشد و یادگیری کودکان کمک کنید، همراه شدن با ما، در این سلسه مقالات را به شما توصیه می­ کنیم. برخی از فعالیت­ هایی که ما به شما پیشنهاد می ­دهیم، برایتان جدید هستند و شاید با بسیاری از آن ها از پیش آشنا بوده­ اید. اما طرح آن ها در این مقالات با هدف تاکید بیشتر بر اهمیتشان است. پیش از این فعالیت هایی را که موجب رشد و یادگیری نوزادان بازه سنی 0 تا 4 ماه می شود، ارائه کردیم. در نوشته پیش رو به سراغ فعالیت­ هایی می­ رویم که فرصت­ های یادگیری را برای کودکان 4 تا 8 ماه فراهم می کنند.

اگر فرزند شما در بازه سنی 4 تا 8 ماهگی است، می­ توانید با انجام فعالیت ­های زیر و ایجاد فرصت­ هایی که در ادامه می ­آیند، به رشد و یادگیری وی کمک کنید.

  • به تدریج فعالیت­ های اولیه را گسترش دهید: از صداها، حالات چهره­ ای و حرکات بدنی فرزندتان تقلید کنید؛ اعضای بدنش را بنامید؛ با یکدیگر به آیینه نگاه کنید و شکلک در آورید؛ برایش کتاب بخوانید؛ با او صحبت کنید و در طی روز برایش آواز بخوانید.
  • از نام فرزندتان در حین انجام انواع فعالیت ­ها استفاده کنید تا او تشخیص دادن اسم خود را آغاز کند: «سارا داره لبخند می­ زنه»، «چشم­ های علی باز شده»، «عماد خوابش می­ آید».
  • اسباب­ بازی­ ها، عروسک­ های پولیشی نرم و لوازم خانگی که با تکان دادن آن ها صدا تولید می ­شود تهیه کنید (مجموعه ­ای از پیمانه­ های اندازه ­گیری، یا کلیدهای پلاستیکی، قوطی­ هایی که با تکان دادنشان صدای محتویات آن ها شنیده می ­شود، اسباب ­بازی­های سوت ­دار پلاستیکی (مثل عروسک­ های حمام)). توجه داشته باشید که این وسایل نباید از مشت دست کودک شما کوچک تر باشد.
  • اشیاء را دور از دسترس کودک قرار دهید تا به انجام حرکات بدنی و هماهنگی چشم و دست ترغیب شود.
  • با صدای بلند و اغلب برای فرزندتان روزنامه یا مجله دلخواه تان را بخوانید. نوزادان از گفته ­های شما چیزی نمی­ فهمند، اما آن ها یادگیری صدای کلمات، حالات چهره­ ای، تغییرات حالات صدا را آغاز می کنند و خواندن تجربه لذت ­بخشی برای آن ها است.
  • همراه با آهنگی که از رادیو یا CD پخش می­ شود، بنوازید، برقصید و حرکت کنید، سرعت و حرکت خود را تغییر دهید، به آرامی بپر بپر کنید، دایره­ وار بچرخید؛ در مقابل آیینه برقصید، حرکات را برای فرزندتان توصیف کنید.
  • همه نوع آهنگی را برای فرزندتان بخوانید (ترانه ­های کودکانه، لالایی، ترانه ­های پاپ). نوزاد را ترغیب کنید که همراهتان بخواند و حرکاتتان را تقلید کند.
  • بخشی از زمانتان را برای حمام کردن اختصاص دهید. این فعالیت فرصت مهمی را برای یادگیری در تمامی حیطه­ های تحولی فراهم می ­کند و تجربه لذت ­بخشی هم خواهد بود.
  • با فرزندتان بازی­ هایی انجام دهید که همراه با شعر خواندن به اعضای بدن آن ها اشاره می ­کنید، یا به نوبت جغجغه اش را تکان دهید و یا دست بزنید. 

منبع: برگرفته از کتاب Developmental Profiles: Pre-Birth through Adolescence

 

چه فعالیت­ هایی به رشد و یادگیری کودکتان کمک می­ کنند؟ (0 تا 1 ماهگی)

چه فعالیت هایی به رشد و یادگیری کودکتان کمک می کند؟ (1 تا 4 ماهگی)

آیا زنگ های خطر تحولی کودکانتان را می شناسید؟ (تولد تا یک ماهگی)

آیا زنگ های خطر تحولی کودکانتان را می شناسید؟ (يك تا چهار ماهگي)

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.