آیا کودکتان برای رسیدن به خواسته هایش شما را کنترل می کند؟

آیا فرزند شما برای رسیدن به خواسته هایش و جلب توجه شما، موهایش را می کشد و یا سرش را به دیوار می کوبد؟ آیا این رفتارهای او باعث می شود که شما مجبور به کوتاه آمدن در برابر وی شوید و به خواسته هایش تن دهید؟ فکر می کنید چگونه می توان این رفتار آن ها را متوقف ساخته و در عین حال تحت کنترل کودکتان در نیایید؟ در ادامه برای یافتن پاسخ این سوالات با شهروند فردا همراه باشید.

 

کودکان از روش های مختلفی برای رسیدن به خواسته هایشان استفاده می کنند. آن ها در این زمینه، بسیار هوشمند بوده و بر اساس شناختی که از شما به دست می آورند، روشی را برای متقاعدسازی شما انتخاب می کنند. از این رو، گاهی اوقات آسیب رساندن به خود را به عنوان نقطه ضعف شما و بهترین روش برای کنترل شما، جلب توجه و یا رسیدن به خواسته هایش، بر می گزینند. دو رفتار شایع کودکان در این زمینه، کشیدن مو و کوبیدن سر می باشد که قصد داریم به معرفی دلایل این رفتار و راه های مقابله با آن بپردازیم.

کشیدن مو سر در کودکان و دلایل آن:

کشیدن مو یکی از شایع ترین رفتارهای ناپسند کودکان در حال رشد است. این روش یکی دیگر از رفتارهایی است که کودکان تلاش می کنند، افراد و محیط اطرافشان را کنترل کنند. شایع ترین دلیلی که کودکتان شروع به کشیدن مو می کند، واکنش شما است. کشیدن مو یکی از راه هایی است که کودکتان سعی می کند، خودش را بیان کند و بر افراد و محیط اطراف اعمال کنترل کند. کودکان سعی می کنند با کشیدن مو وضعیت را تغییر دهند و اعمال کنترل کنند. کشیدن موی خود ممکن است، حاکی از سرخوردگی، اضطراب و یا چیز ناراحت کننده ای در وی باشد.

بهترین واکنش والدین جهت متوقف سازی این رفتار:

این رفتار کودکتان را نادیده بگیرد، چرا که اگر شما آن چیزی را که کودکتان می خواهد، انجام دهید، او این رفتار را تکرار می کند. به کودکتان توضیح دهید که کشیدن مو، آسیب زننده است و او را قانع کنید که هیچ جا مو نکشد. هرگز برای این که به او درس بدهید، مویش را نکشید.

کوبیدن سر در کودکان و دلایل آن:

برخی کودکان سر خود را بر چیزی می کوبند تا به خواسته شان برسند. پسران بیش از دختران این رفتار را انجام می دهند. این رفتار یکی از خطرناک ترین و شرم آورترین رفتارها برای والدین است. کوبیدن سر می تواند دلایل مختلفی از جمله نشان دادن سرخوردگی، درد، جلب توجه و ... داشته باشد. برخی کودکان می دانند که هنگامی که سرشان را بکوبند، شما به آن ها ناخواسته توجه می کنید و این دقیقاً آن چیزی است که آن ها می خواهند. تقاضایی که کودکتان از شما دارد می تواند با کوبیدن سر، گریه کردن و جیغ کشیدن همراه باشد. برخی کودکان پس از کوبیدن سر احساس بهتری دارند، به خصوص پس از در طول دندان درآوردن. کوبیدن سر همچنین در میان کودکانی که یاد نگرفته اند که احساساتشان را در قالب کلمات بیان کنند، شایع است.

بهترین واکنش والدین جهت متوقف سازی این رفتار:

مطمئن شوید که کودکتان به اندازه کافی توجه شما را دریافت می کند، ولی نه هنگامی که سرش را می کوبد. همچنین به او بی اعتنایی نکنید. کودک شما بسیار کوچک است که این وضعیت را درک کند. مخالفت کردن با او ممکن است او را تحریک کند. اما شما نیاز دارید، مطمئن شوید که کودکتان به خودش صدمه نمی زند. هر چند زمانی که دردش بگیرد و یا کبود شود، می فهمد که این کار به او صدمه می زند و خودش را عقب می کشد. سعی کنید، نگران نشوید، اگر چه ممکن است دشوار باشد. تنها راهی که می توانید با این رفتار کودکتان مقابله کنید، این است که آرام باشید و به وی کمک کنید تا تفاوت بین خوب و بد را درک کند.

منبع: برگرفته از وب سایت being the parent

4 روش تنبیه ملایم برای کاهش سوء رفتار کودکان

5 راهکار برای افزایش رفتار خوب در کودکان

كاهش سوء رفتار کودک با استفاده از روش بی توجهی فعال

کاهش سوء رفتار کودک با استفاده از روش محروميت زمان مند

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.