8 راهکار برای مقابله با ترس کودکان از تزریق (آمپول)

تقریباً همه والدین آرزو می کنند که رویه واکسیناسیون برای کودکشان بدون درد و با آسیب کمتری همراه باشد. کودکان کوچک تر از آن هستند که ضرورت واکسیناسیون را درک کنند. با این وجود، والدین می توانند نقش فعالی را در تغییر نگرش کودک بازی کنند. بنابراین، در ادامه نکاتی جهت کمک به کودکان برای مقابله با ترسشان از سوزن و آرام انجام شدن این فرایند می آید.

واکسیناسیون بخش جدایی ناپذیر دوران کودکی است. واکسیناسیون از کودکان در برابر بسیاری از بیماری ها محافظت می کند و البته اندکی درد دارند. سوزن، بوی الکل و پزشک، کودکان را متشنج می کند، اما از طرف دیگر، آن ها برای جلوگیری از بیماری ها ضروری هستند. نه تنها کودکان، بلکه والدین نیز با توجه به این که می دانند، این تجربه به آرامی و بدون مشکل پیش نخواهد رفت، اغلب مضطرب می شوند. کودکان از تزریق کردن می ترسند و هر از چند گاهی باید این تزریقات را دریافت کنند. اما راهکارهایی وجود دارد که می تواند ترس کودکان از تزریق کردن را کاهش دهد. در ادامه به معرفی این راهکارها می پردازیم.

1. واقع بین باشید

به دروغ کودکتان را برای رفتن به دکتر فریب ندهید. به او بگویید که این تزریق، برنامه ریزی شده است و نمی تواند آن را از دست بدهد. اگر به او بگویید که در مطب دکتر تزریقی در انتظار او نیست، ممکن است این روش برای بار اول جواب دهد، اما در نوبت های بعدی دچار مشکل می شوید و کودکتان اعتمادش را نسبت به شما از دست می دهد. به او توضیح دهید که چرا تزریق ضروری است و چگونه از او محافظت می کند. از ترزیق به عنوان یک تنبیه برای کودکتان استفاده نکنید. برای مثال به او نگویید: «اگر فلان کار را نکنی یا فلان چیز را نخوری، می برمت دکتر که بهت آمپول بزنه». همچنین تمام هفته را با گفتن این که روز دوشنبه نوبت واکسن دارد، خراب نکنید. نوبت تزریق واکسن را همان روز به او یادآوری کنید و با گفتن پیش از موعد او را مضطرب نکنید. علاوه بر این، هر چقدر کودکتان بزرگ تر شود، حافظه اش بهتر می شود و از این رو، ممکن است، مطب دکتر برایش تداعی کننده درد و ناراحتی باشد.

2. حواسش را پرت کنید

پرت کردن حواس، احتمالا در شرایط استرس زا، هم برای کودکان و هم برای بزرگسالان، خیلی خوب جواب می دهد. یکی از روش های زیر را اتخاد کنید و ببینید بر روی کودک شما چه اثری دارد.

 • یک شعر یا ترانه برای کودکتان و یا لالایی برای نوزادان بخوانید.
 • یک کارتون یا فیلم مورد علاقه کودکتان را نشان دهید.
 • به کودکتان اجازه دهید که اسباب بازی مورد علاقه اش را در دستانش بگیرد.
 • با کودکتان صحبت کنید، مثلاً درباره همکلاسی هایش یا برنامه های آینده تان
 • به کودکتان اجازه دهید با تلقن همراهتان بازی کند.

3. بی حسی موضعی انجام دهید

شما می توانید درباره مناسب بودن بی حسی موضعی با پزشک متخصص اطفال کودکتان صحبت کنید. چند نوع کِرِم بی حسی موضعی در بازار موجود است که می تواند مکان مورد نظر را موقتاً بی حس کند. پزشک متخصص اطفال نیز می تواند بی حسی موضعی را انجام دهد. بی حسی موضعی معمولاً حدود 20 دقیقه پیش از تزریق انجام می شود. همیشه نظر پزشک متخصص اطفال را در این زمینه جویا شوید.

4. پس از تزریق آرامش دهید

برخی کودکان پس از شرایط استرس زا به دنبال آرامش در آغوش والدین خود هستند. موارد زیر جهت ایجاد آرامش در کودکتان پس از انجام واکسیناسیون ارائه شده است.

 • کیسه یخ: شما ممکن است بخواهید از یک روش طبیعی برای بی حس کردن درد کودکتان استفاده کنید. چند تکه یخ را داخل کیسه بگذارید و آن را روی محل تزریق قرار دهید.
 • نوازش: به کودکتان اجازه دهید که پس از تزریق مدتی روی زانویتان بنشیند. شما محل تزریق را مالش دهید، نوازش کنید و ببوسید.
 • مُسکِن: به کودکتان مُسکِن ندهید، مگر آن که پزشک تجویز کرده باشد. بسیاری از پزشکان متخصص اطفال با تجویز مُسکِن بعد از واکسیناسیون مخالفند، چرا که معتقدند مُسکِن ها می توانند در روند واکسیناسیون تداخل ایجاد کنند.

5. درباره تزریق به او آموزش دهید

گاهی اوقات تنها لازم است، کودکتان را در فهم کمکی که واکسن ها در جلوگیری از بیماری های مرگبار و سالم نگه داشتن وی می کنند، یاری دهید. شما می توانید از رسانه های تعاملی استفاده کنید، به طوری که کودکتان بتواند به وضوح هر مرحله را ببیند و مطمئن شود که افراد پس از ایمن سازی، سالم می مانند و احساس درد، زودگذر است.

6. بازی ایفای نقش انجام دهید

شما می توانید با روش ایفای نقش یک موقعیتی را نزدیک به موقعیت تزریق کردن، شبیه سازی کنید و به کودکتان بگویید، تزریق کردن، کم و بیش شبیه آن است.

 • نیشگون گرفتن: شما می توانید در محل معمول تزریق از کودکتان نیشگون بگیرید و از وی بپرسید که آیا صدمه دید؟ شما می توانید به تدریج شدت نیگشون گرفتن را افزایش دهید و همچنین به کودکتان اجازه دهید که همان کار را با شما انجام دهد.
 • دکتر بازی: به کودکتان اجازه دهید که نقش دکتر را بازی کند و ترس شما از تزریق را فرو نشاند. سپس نقش هایتان را با یکدیگر عوض کنید.
 • نمایش فیلم: شما می توانید چند فیلم از کودکانی را که در هنگام تزریق آرام نشسته اند، به کودکتان نشان دهید و پس از آن به طور عادی رفتار کنید.

7. پاداش دهید

شما باید این واقعیت را تصدیق کنید که واکسیناسیون دردناک است. پس هنگامی که کودکتان به آرامی با این شرایط مواجه شد، باید به دلیل این رفتار شجاعانه اش پاداش دریافت کند. هنگامی که به فرزنداتان قول پاداش می دهید، حتماً آن را عملی کنید.

8. مراقب رفتارتان باشید

کودکتان نسبت به اضطراب ها و استرس های شما بسیار حساسند. بنابراین در مرحله اول، لازم است شما آرام بمانید، لبخند بزنید و مضطرب نشوید. کودکان می توانند اضطراب والدینشان را حس کنند. کودکان زمانی با اعتماد به نفس هستند که والدینشان نیز با اعتماد به نفس باشند. اگر طاقت دیدن چنین صحنه هایی را ندارید، از اتاق پزشک دور شوید و به وی اجازه دهید کارش را انجام دهد.

در نهایت این که:

راهکارهای بالا را پیش از انجام واکسیناسیون بعدی انجام دهید و امید به موفقیت داشته باشید. حتی اگر در این باره دلشوره دارید، به یاد داشته باشید که واکسن ها مقرون به صرفه ترین، مراقبت بهداشتی هستند که به نجات جان کودکتان کمک می کنند و هزینه های مراقبت های بهداشتی در آینده را کاهش می دهند. حمایت مقتدرانه و آرامش بخش شما تنها چیزی است که کودکتان را در شرایط استرس زا هدایت می کند.

منبع: برگرفته از وب سایت being the parent

5 ترس شایع کودکان و راه های مقابله با آن

10 راهکار برای آموزش صبر به کودکان

بازی تربیتی (1): وقتی بابا به خانه بر می گردد

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.