چه فعالیت هایی به رشد و یادگیری کودکتان کمک می کند؟ (8 تا 12 ماهگی)

والدین و مربیان عزیز، اگر به دنبال آشنایی با فعالیت­ هایی هستید که با انجام آن ها به رشد و یادگیری کودکان کمک کنید، همراه شدن با ما، در این سلسه مقالات را به شما توصیه می­ کنیم. برخی از فعالیت­ هایی که ما به شما پیشنهاد می ­دهیم، برایتان جدید هستند و شاید با بسیاری از آن ها از پیش آشنا بوده­ اید. اما طرح آن ها در این مقالات با هدف تاکید بیشتر بر اهمیتشان است. پیش از این فعالیت هایی را که موجب رشد و یادگیری کودکان بازه سنی 0 تا 8 ماه می شود، ارائه کردیم. در نوشته پیش رو به سراغ فعالیت­ هایی می­ رویم که فرصت­ های یادگیری را برای کودکان 8 تا 12 ماه فراهم می کنند.

اگر فرزند شما در بازه سنی 8 تا 12 ماهگی است، می­ توانید با انجام فعالیت ­های زیر و ایجاد فرصت­ هایی که در ادامه می ­آیند، به رشد و یادگیری وی کمک کنید.

  • همچنان فعالیت­ هایی را که قبل­ تر پیشنهاد داده بودیم،ادامه و گسترش دهید؛ آواز خواندن، کتاب خواندن، صحبت کردن، انجام بازی­ های ساده (قل دادن توپ، چیدن اشیاء روی هم) و کودک را ترغیب کنید که برای انجام این بازی­ ها تلاش کند.
  • هرگاه فرزندتان پاسخ جدیدی می­ دهد یا شیوه جدیدی را برای اجرای یک بازی آشنا ابداع می­ کند، حتماً آن را دنبال کنید (این ها مسیرهای خلاقیت وی هستند).
  • برای او فضای مسطح ایمنی در نزدیکی والدین یا مراقبین فراهم آورید؛ از این فضا برای یادگیری نشستن، خزیدن، ایستادن و کاوش استفاده می­ شود که همگی این موارد از مهم ترین تکالیفی هستند که کودک باید در این ماه­ ها یاد بگیرد.
  • به تصاویر آلبوم با همدیگر نگاه کنید و درباره رویدادهای همه روزهای زندگی فرزندتان با او صحبت کنید.
  • از روی کتاب ­هایی با تصویر رنگی و درخشان بخوانید. به کودک اجازه دهید که کتاب را در دست بگیرد و صفحات آن را ورق بزند. به تصاویر آن اشاره کنید و آن­ ها را بنامید. مثلاً «گربه خندان»، « مرزعه بزرگ سرسبز» و «توپ کوچک قرمز».
  • به کودک دستورات ساده بدهید: «مامان رو ناز کن»، «بینی نی ­نی رو نشون بده». به فرزندتان زمان کافی برای پاسخ دادن بدهید، اگر به نظر می­رسد که کودک علاقمند شده است، اما پاسخ نمی دهد، پاسخ صحیح را به وی نشان دهید.
  • بازی انداختن اشیاء از بالای صندلی یا گهواره را که به تازگی توسط فرزندتان ابداع شده است، بپذیرید؛ حیرت زدگی نشان دهید، بخندید، شئ انداخته شده را به نزد وی بازگردانید و آن را از وی نگیرید. این شیوه کودکان برای یادگیری علت و علول، جاذبه زمین و صبر و تحمل والدین است .
  • فرزندتان را ترغیب کنید که یک ظرف را با اسباب­ بازی­ های کوچک، آجرهای خانه­ سازی و یا سایر اشیاء پر و بعد خالی کند. توجه داشته باشید که اندازه اشیاء نباید کوچک تر از مچ کودک باشد.
  • اسباب­ بازی­هایی که قابلیت کشیدن و هل دادن دارند، اسباب­ بازی­ های چرخ­دار و توپ­ های بزرگ برای غلت دادن برایش تهیه کنید. (می­ توانید قوطی مواد غذایی را بعد از تخلیه شده به صورتی ایمن در اختیار وی قرار دهید تا روی زمین آشپزخانه آن ها را قل دهد و از این بازی لذت ببرد!)

منبع: برگرفته از کتاب Developmental Profiles: Pre-Birth through Adolescence

 

چه فعالیت­ هایی به رشد و یادگیری کودکتان کمک می­ کنند؟ (0 تا 1 ماهگی)

چه فعالیت هایی به رشد و یادگیری کودکتان کمک می کند؟ (1 تا 4 ماهگی)

چه فعالیت هایی به رشد و یادگیری کودکتان کمک می کند؟ (4 تا 8 ماهگی)

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.