8 راهکار برای مقابله با کودکان بی ادب

برخی کودکان به راحتی با افراد بزرگ تر از خود بی ادبی می کنند و عجیب تر آن که والدین آن ها نیز هیچ عکس العملی نسبت به رفتار زشت کودکشان نشان نمی دهند. در چنین مواقعی و در برابر بی ادبی کودک والدین دیگری چه کار می کنید و یا بهتر است چه واکنشی از خود نشان دهید؟ آیا باید همانند آن کودک رفتار بی ادبانه داشته باشید و با او مقابله به مثل کنید؟ آیا باید شخصیت کودک هدف قرار بگیرد؟ در ادامه 8 راه حل کاربردی را که به هنگام قرار گرفتن در چنین شرایطی باید انجام دهید، به شما معرفی می کنیم.

والدین در زمینه آموزش آداب معاشرت به کودک خود متخصص هستند. حتی اگر هم نباشند، برایشان بسیار راحت تر است که با رفتارهای نابهنجار کودکشان در جمع مقابله کنند. با این حال، شما چگونه می توانید به کودک شخص دیگری آداب معاشرت را یادآوری کنید؟ چگونه می توانید با بی احترامی کودک شخص دیگری مقابله کنید؟ هنگامی که والدین آن کودک هیچ کاری در قبال رفتار بد کودکشان انجام نمی دهند، چه کار می کنید؟ از آن جا که این موقعیت بسیار پیچیده است، در ادامه نکاتی جهت مقابله با کودک بی ادبی که با شما یا کودکتان رفتار گستاخانه ای داشته، می آید.

1. احساساتتان را کنترل کنید

واکنش تند و سریع به این وضعیت کمکی نمی کند. اگر کودک بسیار بی ادب است، کتک زدن بسیار راحت است. اما این کار را انجام ندهید. همیشه راه های مودبانه ای برای مقابله با رفتارهای بی ادبانه وجود دارد. همچنین شما نمی خواهید به مرز والدین کودکان دیگر تجاوز کنید. بنابراین به جای واکنش نشان دادن، صبور باشید و احساساتان را کنترل کنید.

2.  به آهستگی تا 5 بشمارید

این کار باعث می شود، پیش از واکنش نشان دادن، موقعیت را ارزیابی کنید. واکنش نشان دادن را متوقف کنید. اگر کودک با شما بی ادب بود، ببینید واکنش کودک شما چیست. آیا او صدمه دیده است؟ آیا او در جواب چیزی می گوید؟ آیا او با موضوع مشکلی ندارد؟ آیا نیاز به مداخله شما نیست؟ در بسیاری از مواقع، بهتر است کودکان تنها گذاشته شوند تا با رفتار بدشان در طول بازی کنار بیایند.

3. زمانی که مجبور می شوید، واکنش نشان دهید

وقتی کسی، چیز آزاردهنده ای به شما می گوید، چه کودک باشد، چه بزرگسال، لازم است آن فردی را که به شما صدمه زده است، آگاه کنید. در حالت ایده آل، شما باید کودک را به کناری برده و با او گفتگو کنید، به طوری که او در جمع احساس حقارت نکند.

4. اگر به شما یا کودکتان بی ادبی نشده است، درگیر نشوید

لازم است بدانید که شما مسئول همه جهان نیستید. اگر نسبت به شما یا کودکتان رفتار بی ادبانه ای انجام نشده است، بهتر است، خود را درگیر نکنید. با این وجود، اهمیت دارد که به کودکتان بگویید، رفتار آن کودک قابل قبول نبود. بنابراین شما از این رویداد به عنوان یک فرصت یاددهی استفاده کنید و سپس به همراه کودکتان آن جا را ترک کنید.

5. اگر تاثیر ناشایستی بر روی کسی داشت، ورود کنید

اگر شما دیدید که یک حرف بی ادبانه تاثیر بدی بر یک شخص می گذارد و موقعیت از کنترل خارج می شود، به موضوع ورود کنید. تنها کودکی که دعوا و بحث را شروع کرده است، مواخذه نکنید، دعوا را متوقف کنید و به همه بگویید درست رفتار کنند و بی ادب نباشند. اگر والدین کودک در آن اطراف نبودند و اگر نیاز بود که مداخله کنید، سعی کنید سایر کسانی که مسئول رویداد هستند را درگیر کنید.

6. والدین دیگر را درگیر کنید

همیشه عاقلانه است که به والدین علاقمند اجازه دهید که کودک را تادیب کنند. اگر والدین کودک در آن نزدیکی نبودند که حرف بی ادبانه کودکشان را بشنوند، لازم است، آن ها را آگاه کنید، اما آن ها را متهم نکنید. در اکثر مواقع، والدین با فرزندشان صحبت می کنند، اما گاهی اوقات، والدین حالت دفاعی به خود می گیرند. والدین احتمالاً می دانند که حق با شماست، اما نمی خواهند بدان اعتراف کنند. از آن جا بروید و کودکتان را نیز با خود ببرید.

7. مودب باشید

چه در حال صحبت با یک کودک هستید، چه در حال صحبت با والدینش، مودب باشید. حتی اگر کودک از کلمات زشتی استفاده می کند، فریاد زدن بر سر کودک، کمکی نمی کند. از کلماتی مانند «لطفاً» استفاده کنید تا به کودک نشان دهید که آن کلماتی که گفت، نامناسب بودند و نباید تکرار کند.

8. بر رفتار بد تمرکز کنید

در واکنش به کودکی که کلمات بی ادبانه می گوید، نگویید «تو پسر بدی هستی». دقیقاً به آن رفتار کودک که شما را آزار داده است، اشاره کنید و سعی کنید ذهن کودک را از رفتار بد منحرف کنید.

در نهایت این که

به یاد داشته باشید که کودک و والدینش را قضاوت نکنید. کودک هم همانند بزرگسالان می تواند روز خوب و بد داشته باشد.

منبع: برگرفته از وب سایت being the parent

والدین توانمند در هنگام خشم و عصبانیت فرزند خود چه کار می کنند؟

با بد دهنی کودکم چه کنم؟

اینفوگراف: چگونه به کودکتان آموزش دهید که خشمش را به طور مناسبی ابراز کند؟

وقتی که کودکان با هم دعوا می کنند، ما چه کار باید بکنیم؟

 

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.