چگونه به کودکتان کمک کنید تا بر ترس هایش غلبه کند؟

موضوعات مختلفی ممکن است باعث ترسیدن کودکتان شود. ترس در سنین مختلف متفاوت بوده و با افزایش سن، نوع ترس کودکان نیز تکامل پیدا می کند. برای اینکه بتوانید به فرزندتان کمک کنید تا بر ترس هایش غلبه کند، ابتدا می بایست ترس های طبیعی هر گروه سنی را شناخته و پس از آن با انجام اقدامات درست به او کمک کنید تا از ترس هایش رهایی یابد. از این رو، در ادامه به معرفی ترس های مختلف در هر گروه سنی و 10 راه حل مهم برای رهاندن کودکان از ترس هایشان می پردازیم.

ترس، هراس و اضطراب در کودکان کاملاً طبیعی است. ما حتی در بزرگسالان هم شاهد ترس و اضطراب از افراد، موقعیت ها و موضوعات گوناگون هستیم. بنابراین جای تعجب نیست که کودکتان، ترس هایی داشته باشد. پیش از آن که به شما راهکارهایی جهت رها شدن کودکتان از ترس هایش ارائه کنیم، لازم است بیان کنیم که ترسیدن طبیعی است و حتی در بسیاری مواقع مفید است. اگر کودک شما بترسد، سعی می کند از هر آن چه که باعث ترس او می شود، در امان بماند. برای مثال: اگر کودک شما از آتش می ترسد، در نتیجه او به نزدیک آتش نخواهد شد.

فرزندتان در هر بازه سنی از چه چیزهایی می ترسد؟

ترس ها با افزایش سن، تکامل می یابند. آن چیزی که یک کودک نوپا را می ترساند، ممکن است یک نوجوان را به خنده بیندازد. در ادامه به معرفی ترس های طبیعی در گروه های سنی مختلف می پردازیم.

نوزادان معمولاً از افراد غریبه می ترسند. این ترس آن ها در 6 ماهگی، درست هنگامی که شروع به شناخت افراد اطرافشان می کنند، ظهور می کند. آن ها ممکن است، هنگامی که در جمع افراد زیادی قرار می گیرند، به والدینشان بچسبند و اگر فرد غریبه آن ها را بغل کند، شدیداً گریه کنند.

کودکان نوپا، اضطراب جدایی دارند. این ترس هنگامی ظهور می کند که شما بخواهید وی را به مهدکودک و امثال آن بفرستید. آن ها هنگامی که والدینشان ترکشان کنند، مضطرب می شوند.

کودکان پیش دبستانی و دبستانی از چیزهای غیر واقعی می ترسند. به لطف برخی داستان ها و فیلم های تخیلی، کودکان 4 تا 6 ساله در معرض مفاهیمی همچون ارواح، هیولاها، شیاطین و ... که مرتبط با ترس از تاریکی و رعد و برق هستند، قرار گرفته اند. برخی از والدین نیز این اشتباه را انجام می دهند که کودکانشان را با چنین شخصیت هایی می ترسانند و آن ها را وادار به انجام کار مورد نظر می کنند.

کودکان بزرگ تر از شرایط زندگی واقعی می ترسند. آن ها از قُلدری، صدمه دیدن، گم شدن، تصادف کردن، ربوده شدن، مواجه شدن با بلاهای طبیعی و ... می ترسند. کودکانی که بیش از 7 یا 8 سال دارند، به اندازه کافی باهوش هستند که بفهمند خطرهای واقعی در اطراف آن ها هستند.

پیش از این گفتیم که ترس ها تکامل می یابند، اما یک ترس جایگزین ترس دیگر می شود، بنابراین هیچ زمانی وجود ندارد که کودک شما از هیچ چیز نترسد. از این رو، در ادامه به معرفی راهکارهایی جهت غلبه کودکتان بر ترس هایش، می پردازیم.

1. ترس را تصدیق کنید

لازم است که ترس های کودکتان را درک کنید، حتی اگر از نظر شما نامرتبط باشد. شما باید به طور کامل باور داشته باشید که ترس های کودکتان برای او بسیار واقعی است. اگر کودکتان احساس کند که شما ترس هایش را درک نمی کنید، او در این باره با شما صحبت نخواهد کرد و اگر او درباره ترس هایش با شما صحبت نکند، ترس هایش قوی تر می شوند.

2. ترس کودکتان را کم ارزش نشمارید

زدن برچسب هایی همچون «احمقانه»، «مسخره» و ... به ترس های کودکتان، اثر معکوس دارد. کودکتان ممکن است ترس هایش را سرکوب کند، به طوری که توسط شما کم ارزش شمرده نشود. ترس ها باقی خواهند ماند و بزرگ خواهند شد، اما ناپدید نخواهند شد.

3. ترس های کودکتان را تقویت نکنید

به همان اندازه که مهم است، ترس های کودکتان را کم ارزش نشمارید، نباید ترس هایش را هم تقویت کنید. اگر کودکتان از غریبه ها می ترسد، او را به مهمانی ها نبرید. به طور مشابه، اگر کودکتان از سگ ها می ترسد، او را به جاده هایی که سگ دارد، نبرید. برخی اعمال، باور کودکان را درباره این که خطر واقعی است و باید از غریبه ها و سگ ها ترسید، تقویت می کند.

4. با کودکتان صحبت کنید

در کنار کودکتان بنشیند و از او بخواهید که ترس هایش را به شما توضیح دهد. چرا می ترسد؟ وقتی می ترسد، چه احساسی دارد؟ هنگامی که از ترس هایش با شما صحبت می کند، همدلی و خوش قلبی خود را نشان دهید. به او بگویید، هنگامی که شما هم کودک بودید، از چیزهایی می ترسیدید. صحبت درباره ترس ها، عظمت ترس ها را کاهش می دهد.

5. پیام درست بدهید

پیام هایی مانند: «نترس»، «ببین دوستت نمی ترسه و فقط تو می ترسی»، «مثل بچه ها رفتار نکن»، پیام های اشتباهی هستند. اگر شما این پیام ها را به کودکتان بدهید، او شرمنده می شود و دیگر ترس هایش را با شما به اشتراک نمی گذارد. به او بگویید، اشکالی ندارد که بترسی. به او بگویید، می دانید هراس داشتن چگونه است. به او اطمینان دهید که می تواند هر زمان که بخواهد درباره ترس هایش با شما صحبت کند.

6. کودکتان را مجبور نکنید که ترس هایش را کنار بگذارد

همان طور که پیش از این گفتیم، ترس های کودکتان را تقویت نکنید. از سویی دیگر، کودکتان را به سمت موقعیت هایی که از آن ها می ترسد، هُل ندهید. این روش نیز بسیار بد است. به کودکتان برای مقابله با ترس هایش، زمان بدهید.

7. الگوی شجاعی باشید

کودکتان با نگاه کردن از شما یاد می گیرد. اگر شما اغلب بترسید، او با نگاه کردن از شما یاد می گیرد. اگر شما شجاع باشید، کودکتان نیز شجاع خواهد شد. اگر شما هر زمان که او به آشپزخانه می آید، بپرید و جیغ بکشید، او آشپزخانه را با چیزی که باید از آن بترسد، تداعی می کند. از چنین واکنش هایی باید اجتناب کرد.

8. به کودکتان کمک کنید تا چیزهای واقعی را از غیر واقعی تمییز دهد

به کودکتان به وضوح توضیح دهید که او نباید از شخصیت های خیالی بترسد. به او توضیح دهید که هیولاها و غول ها تنها در کتاب ها و فیلم ها وجود دارند، نه زیر تخت.

9. به کودکتان روش های مقابله را آموزش دهید

به کودکتان آموزش دهید که وقتی در شرایطی است که خیلی می ترسد، جمله های مثبت و دلگرم کننده ای مانند: «من می توانم، این کار را انجام دهم»، «حالم خوب است» و ... را تکرار کند. روش های آرامش بخش مانند: تمرین های تنفس و روش های تجسم سازی که کودک چیزهای مثبت و شاد را تصور می کند نیز روش های مقابله ای خوبی هستند.

10. مطمئن شوید که کودکتان می داند، شما او را دوست دارید و از او مراقبت می کنید

مهم ترین نکته در میان تمام نکات و روش های ذکر شده این است که کودکتان مطمئن باشد که شما او را دوست دارید و از او مراقبت می کنید. به او مرتباً بگویید که از او محافظت خواهید کرد.

منبع: برگرفته از وب سایت being the parent

5 ترس شایع کودکان و راه های مقابله با آن

8 راهکار برای مقابله با ترس کودکان از تزریق (آمپول)

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.