چه فعالیت هایی به رشد و یادگیری کودکتان کمک می کند؟ (1 تا 2 سالگی)

والدین و مربیان عزیز، اگر به دنبال آشنایی با فعالیت­ هایی هستید که با انجام آن ها به رشد و یادگیری کودکان کمک کنید، همراه شدن با ما، در این سلسه مقالات را به شما توصیه می­ کنیم. برخی از فعالیت­ هایی که ما به شما پیشنهاد می ­دهیم، برایتان جدید هستند و شاید با بسیاری از آن ها از پیش آشنا بوده­ اید. اما طرح آن ها در این مقالات با هدف تاکید بیشتر بر اهمیتشان است. پیش از این فعالیت هایی را که موجب رشد و یادگیری کودکان بازه سنی 0 تا 12 ماه می شود، ارائه کردیم. در نوشته پیش رو به سراغ فعالیت­ هایی می­ رویم که فرصت­ های یادگیری را برای کودکان1 تا 2 سال فراهم می کنند.

اگر فرزند شما در بازه سنی 1 تا 2 سالگی است، می­ توانید با انجام فعالیت ­های زیر و ایجاد فرصت­ هایی که در ادامه می ­آیند، به رشد و یادگیری وی کمک کنید.

  • اسباب بازی های دلخواهش را در نقاط گوناگون قرار دهید، بنابراین کودک باید بخزد، چهار دست و پا برود یا حرکت کند تا خود را به آن ها برساند (این نوعی تمرین مهارت های حرکتی است).
  • گهگاه اجازه آب بازی به فرزندتان بدهید. مثلاً ظرف شستن. هنگامی که بزرگسالان در آشپزخانه کارمی کنند، همواره موقعیتی دلخواه است. (هشدار: وجود فرش یا حوله جذب آب احتمال لیز خوردن کودک را کاهش می دهد). یا می توان یک کاسه پلاستیکی یا ظرفی را کمی آب کرد و روی زمین گذاشت تا کودک با آن بازی کند، ولی استفاده از حوله جذب آب باز هم در این موقعیت ضروری است.
  • اسباب بازی هایی را که می توان آن ها را کشید یا هُل داد، تهیه کنید؛ اسباب بازی چوبی یا پلاستیکی که کودک با حرکات پایش می تواند آن را به حرکت در آورد و براند؛ فضای ایمنی مهیا کنید تا فرزندتان بتواند از آن بالا رود، زیر آن رود و بالای آن برود (این نوع فعالیت ها به وی کمک می کند تا روابط میان اشیاء را متوجه شود). مطمئن شوید که بعضی از اسباب بازی ها مخصوص بازی یک جنسیت خاص هستند (این موارد در راهنمای آن ها معمولاً ذکر می­ شود).
  • با هم برای مدتی کوتاه قدم بزنید و درباره آن چه که می بینید، صحبت کنید (مثلاً رنگ ها، ابرها و غیره)؛ نامیدن اشیاء تقویت کننده تحول زبان است.
  • تلویزیون را خاموش کنید. کودکان در این سن از طریق انجام دادن یاد می گیرند نه از طریق فعالیت های منفعلانه.
  • کودکتان را به انجام بازی های فعال برای داشتن تحولی سالم ترغیب کنید، این گونه خطر چاقی را هم کاهش داده اید و به فرزندتان کمک کرده اید که انرژی اضافه خود را تخلیه کند. از او بخواهید با پرتاب کردن یا شوت کردن با شما توپ بازی کند، با هم حباب بازی انجام دهید یا اشیاء کوچک را بر دارید و در سبد بیاندازید.
  • به صداهایی که وی تولید می کند پاسخ دهید، هم در قالب بازی کردن و هم با بیان کلمات ساده و پرسیدن سؤال؛ در مکالمه با وی نوبت را رعایت کنید؛ کاری را که خودتان یا او انجام می دهد، توصیف کنید (این اقدام کمک می کند که واژه ها با اعمال و اشیاء مرتبط شوند).
  • فرزندتان را ترغیب کنید که به تصاویر اشیاء در کتاب های تصویری، کاتاتوگ ها و مجله ها اشاره کند؛ نام آن شئ را بیان کنید و وی را ترغیب کنید که از شما تقلید کند ولی اصراری به این کار نداشته باشید.
  • آجرهای خانه سازی، حلقه هوش، برج هوش، کره هوش و سایر اسباب بازی هایی که حل مسئله و هماهنگی چشم و دست را ترغیب می کنند، برای وی تهیه کنید.   

منبع: برگرفته از کتاب Developmental Profiles: Pre-Birth through Adolescence

 

چه فعالیت­ هایی به رشد و یادگیری کودکتان کمک می­ کنند؟ (0 تا 1 ماهگی)

چه فعالیت هایی به رشد و یادگیری کودکتان کمک می کند؟ (1 تا 4 ماهگی)

چه فعالیت هایی به رشد و یادگیری کودکتان کمک می کند؟ (4 تا 8 ماهگی)

چه فعالیت هایی به رشد و یادگیری کودکتان کمک می کند؟ (8 تا 12 ماهگی)

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.